• Verdiho opery zazní ze Špilberku

  Červnové večery je nejlepší strávit pod hvězdami s hudbou, a proto soubor Janáčkovy opery NdB poprvé přenesl poslední operní představení letošní sezony do romantického prostředí hradu Špilberk. Diváci se tak mohou těšit na provedení dvou slavných oper Giuseppe Verdiho v podání předních hostů i sólistů operního souboru Jany Šrejmy Kačírkové, Andy-Louisy Bogzy, Richarda Samka, Richarda Haana, Jiřího Sulženka ad. a samozřejmě sboru a orchestru Janáčkovy opery NdB. Ani jednu z oper jistě není třeba příliš představovat, protože La traviata i Nabucco patří právem k nejslavnějším Verdiho dílům.

  Dva červnové večery budou na Špilberku patřit operám Giuseppe Verdiho

  Dumasova novela Dáma s kaméliemi byla pro Verdiho, který vždy rád hledal pro své opery předlohy s dramatickou zápletkou a zvláštními charaktery, jako stvořená. Protože léta žil ve volném svazku se zpěvačkou Giuseppinou Strepponi, na vlastní kůži tak pocítil odpor společnosti vůči „nelegálnímu“ vztahu. O to pravdivěji působí příběh tragické lásky, který Verdi naplnil jímavou lyrickou hudba, jejíž mnohá čísla se stala skutečnými evergreeny.

  Popularita operního příběhu o osvobození Židů z babylonského zajetí šla v době svého vzniku ruku v ruce s touhou italského obyvatelstva po osvobození z habsburské nadvlády. Veleslavný sbor „Va, pensiero, sull’ali dorate“ (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech…) se stal v době premiéry Nabucca osvobozeneckou písní zpívanou po celé Itálii a tato symbolika je dodnes s touto operou spojena v mnohem mezinárodnějším měřítku. Nabucco patří pro své vypjaté sólistické výkony, krásné sbory, sugestivní hudební zpracování a nádhernou výpravu k nejúspěšnějším titulům našeho repertoáru. 

  19. 6. 2016 v 21h  Giuseppe Verdi: La traviata

  dirigent Jaroslav Kyzlink

  V hlavních rolích:

  Jana Šrejma Kačírková (Violetta)
  Richard Samek (Alfredo)
  Roman Janál (Germont)

   

  21. 6. 2016 v 21h  Giuseppe Verdi: Nabucco

  dirigent Jakub Klecker

  V hlavních rolích:

  Richard Haan (Nabucco)
  Anda-Louise Bogza (Abigail)
  Jana Hrochová (Fenena)
  Jiří Sulženko (Zachariáš)

   

  Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji NdB nebo online na www.ndbrno.cz