• Týden výtvarné kultury 2018

  Rádi bychom vás opět přiblížili ještě těsněji k výtvarnému umění. Vždyť pořád je co objevovat a co se učit. Muzeum města Brna se opět připojuje k již tradiční brněnské akci Týden výtvarné kultury. Její devátý ročník se koná od 5. do 11. března a zavede veřejnost do mnoha galerií a muzeí.

  Podtitul letošního ročníku zní „Neskrývej.“

  Lektoři a kurátoři Muzea města Brna připravili na hradě Špilberku v rámci Týdne výtvarné kultury několik výjimečných workshopů a prohlídek. Zúčastnit se jich může široká veřejnost, ale i školy. Prohlédnout si během Týdne výtvarné kultury můžete i některé výstavy a stálé expozice.

  Programy pro veřejnost

  Slyš obraz – jak vnímat umění

  5. 3. od 13:00 / galerijní animace / 90 min / 50 Kč

  Převratné novinky rané avantgardy a dodnes méně známé přístupy vůdčích osobností české i světové moderny odkrývá animační program v expozici umění 20. století a v aktuální výstavě Pavla Navrátila. V návazné dílně knižní vazby si vytvoříme kreativní sešit.

  Vedou lektoři Muzea města Brna a Želvím krokem. Nutná rezervace termínu pouze pro skupiny. (Barbora Svátková, +420 542 123 635, svatkova@spilberk.cz)

   

  Atol a putující slunce – komentovaná prohlídka

  8. 3. od 16:00 / komentovaná prohlídka / 60 min / 50 Kč

  Výstavou Atol a putující slunce provede kurátorka Ilona Víchová. Představí tvorbu brněnského malíře Pavla Navrátila od 50. do 80. let spolu s dílem jeho dobových souputníků. K vidění budou malby a sochy čtyř výtvarníků reflektujících přírodní děje.

  Prodej vstupenek těsně před začátkem akce.

   

  Výtvarný orienťák po pověstech kasematních

  11. 3. 14:00 – 16:30 / výtvarný workshop / 150 min / 50 Kč, děti do 2 let zdarma

  Máš odvahu? Vystopuj vypravěče v tajemném bludišti pod Špilberkem! Šeptá dávné legendy, nebo pravdivé příběhy? Naslouchej a maluj. Během výtvarné akce pro děti od 5 let vznikne 6 společných obrazů v atraktivních reáliích kasemat. Koná se za každého počasí a pro návštěvníky bude připraven horký čaj.

  Sraz se vstupenkou na malém nádvoří hradu. Předprodej vstupenek u pokladny na Špilberku nebo na Měnínské bráně (Měnínská 7). Prodej vstupenek těsně před začátkem akce bude možný pouze v případě volných míst.

   

  Programy pro školy

  Slyš obraz – jak vnímat umění

  5. 3. 9:00-10:30, 13:00-14:30 / 7. 3. 9:00-10:30 / galerijní animace / 90 min / 50 Kč

  Převratné novinky rané avantgardy a dodnes méně známé přístupy vůdčích osobností české i světové moderny odkrývá animační program v expozici umění 20. století a v aktuální výstavě Pavla Navrátila. V návazné dílně knižní vazby si vytvoříme kreativní sešit.

  Pro skupiny 8. – 9. ročníku ZŠ a studenty SŠ, VOŠ, VŠ / veřejnost / jednotlivci. Vedou lektoři Muzea města Brna a Želvím krokem. Nutná rezervace termínu pouze pro skupiny!

  Barbora Svátková, +420 542 123 635, svatkova@spilberk.cz

   

  Epopej Pompeje

  6. 3. 9:00-10:30 / 8. 3. 9:00-10:30 / výtvarný workshop / 60-90 min / 50 Kč

  Přijďte probudit své tvůrčí síly v dialogu s Pavlem Navrátilem a dalšími umělci. Ve výtvarném workshopu s prvky galerijní animace se necháme inspirovat přírodou a jejími tvůrčími principy. Vesuv se opět probouzí… věděli jste to?

  Program k výstavě malíře P. Navrátila pro skupiny žáků 2. stupně ZŠ a SŠ vede Lucie Zamazalová z KVV PdF MU. Nutná rezervace termínu!

  Barbora Svátková, +420 542 123 635, svatkova@spilberk.cz

   

  Výstavy a expozice

  Všechny následující výstavy a expozice jsou pro vás v době Týdne výtvarné kultury mimořádně otevřené od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin. Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

   

  Atol a putující slunce / 22. 2.–29. 4. 2018

  Výstava brněnského malíře Pavla Navrátila od 50. do 80. let s dílem dobových souputníků. Příběhy čtyř brněnských rodáků nastíní tvůrčí snahy generace poznamenané válkou i komunismem. Na nepřízeň doby reagovali reflexí přírodních dějů, univerza a času.

  O nové Brno: Brněnská architektura 1919 – 1939

  Meziválečná architektura všeobecně známá pod pojmem brněnský funkcionalismus je dodnes bezesporu mezinárodním fenoménem. Výjimečná tvůrčí atmosféra a přítomnost vynikajících protagonistů byla v daném okamžiku a na daném místě naprosto excelentní.

  Od renesance po modernu

  Expozice představuje výběr z nejvýznamnějších uměleckých sbírek Muzea města Brna. Ve dvou samostatných okruzích, vymezených časovým rozpětím od roku 1570 do roku 1945, jsou prezentována díla umělců, jejichž život a tvorba jsou spjaty s městem Brnem.

   Od moderny po současnost

  Expozice mapuje výtvarnou situaci v brněnském prostředí od konce 2. světové války po současnost. Brněnské tvůrčí skupiny měly zásadní význam pro udržení kontinuity českého umění. Instalace naznačuje vazby mezi autory a vývojové souvislosti.

  Na všechny programy a prohlídky v rámci Týdne výtvarné kultury platí jednotné vstupné: 50 Kč.