• Tipy na dárky z Muzea města Brna

  Děsí vás nákup vánočních dárků? Máme řešení. U nás v Muzeu města Brna pořídíte pěkné věci a ještě si uděláte příjemnou vycházku: na hrad nebo na vilu Tugendhat. V prodejně suvenýrů v barokní lékárně na malém nádvoří na Špilberku je toho hodně – od knížek Pavla Čecha přes Cimrmanovy busty třeba až po andílky ochránce. A v bookshopu v přízemí vily Tugendhat najdete spoustu knih o architektuře a designu. 

  Pojďme postupně. Nedávno začala na Špilberku výstava Tajemné příběhy Pavla Čecha. V prodejně suvenýrů na Špilberku proto najdete spoustu knížek od Pavla Čecha: Dobrodružství pavouka Čendy, O Čertovi, O Klíči, O Zahradě, Poklad, Tajemství ostrova za prkennou ohradou, Velká knižní záhada nebo Velké dobrodružství Pepíka Střechy. U nich najdete i také Čechův krásný velký kalendář na rok 2017. Jeho koupí dokonce podpoříte dobrou věc – výtěžek jde totiž na charitu pro děti. Navíc, pokud si obrázky z kalendáře vystřihnete, můžete si z nich poskládat jeden veliký obraz. Podobně i k výstavě Půlstoletí s Cimrmanem je k zakoupení plno dárkových předmětů. Mezi nimi jsou tam knížky jako aktuální Půlstoletí s Cimrmanem, Monology (Miloň Čepelka), Filmové příběhy (Zdeněk Svěrák), divadelní hry nebo DVD Cimrman sobě. Vedle toho jsou k zakoupení i kalendáře, Cimrmanovy mini autobusty, korbely, mince i magnetky.

  V prodejně na Špilberku ale najdete i další věci. Jsou tam sklenice zdobené kovem, starodávné šperky, nádoby ze středověkého skla. Ručně šití maňásci pohádkových bytostí se budou líbit menším dětem. Milým dárkem může být i andílek ochránce. Drátovaný ručně vyrobený andílek má v sobě magické barevné kamínky a v novém roce přinese lásku a štěstí. K dostání je v různých variantách. Nechybí ani oblíbené drobnosti s motivem Špilberku – k dostání jsou hrníčky, zvonečky, plechové krabičky, přívěšky nebo magnetky. Mezi nimi jsou i vojáčci, pamětní mince nebo oblíbená písková zvířátka. Nejlepší dárek je ale stejně kniha. Zvídavé členy rodiny potěší knížky o historii Brna, Špilberku, o švédském obléhání, o Měnínské bráně nebo o vile Tugendhat. Nabídku doplňují i odbornější knihy o architektech jako Adolf Loos, Jiří Kroha nebo Jan Vaněk, Brněnský architektonický manuál nebo aktuální knihy z produkce Muzea města Brna (Moderní žena, Prague Stuckists a další).

  Kde: Prodejna suvenýrů v Barokní lékárně na malém nádvoří hradu Špilberku.

  Otevřeno: úterý až neděle od 9.00 do 16.30.

  Pěkné dárky seženete i v bookshopu na vile Tugendhat. Největší podíl z tamní nabídky zabírají knihy. Najdete mezi nimi knihy o historii vily, o dvou jejích rekonstrukcích, knihy o významných architektech meziválečných i současných i Brněnský architektonický manuál. Několik knih se věnuje slavné soše Torso z interiéru vily od Wilhelma Lehmbrucka. Najdete tu i  knížku o prvních snahách Františka Kalivody o opravu vily, knihu se snímky Miloše Budíka z dob, kdy vila složila pro rehabilitace dětí nebo publikaci O nové Brno z expozice Muzea města Brna o meziválečné architektuře a designu, knihu o Janu Vaňkovi a jeho nábytku, o vile Münz  i o dalších slavných brněnských vilách. Vedle toho jsou k dostání zápisníky, pera, hrnky, tašky a další drobnosti s motivy vily Tugendhat. Vše podle motta jejího autora, architekta Miese van der Rohe: méně je více.

  Kde: Bookshop v přízemí vily Tugendhat

  Otevřeno: úterý až neděle od 10.00 do 17.30.

  A pokud nemáte rádi hmotné věci a radši byste věnovali zážitek, můžete vašim blízkým pořídit voucher na návštěvu vily Tugendhat nebo hradu Špilberku.