• ROK 2016 NA ŠPILBERKU

  Andy Warhol s Cimrmanem na jednom hradě natáčejí videoprojekce na historické televizní technice. Nechybí v nich legendární skleněné sochy a mozaiky, ilustrace z barevného světa fantazie ani moderní obrazy světového významu. To není pohádka, to je ve zkratce (a v nadsázce) rok 2016 v Muzeu města Brna.

  Sezóna roku 2016 začíná v Muzeu města Brna na Špilberku hned v lednu. Už příští týden se otevře výstava s názvem Wergelandův odkaz: Jak se žilo Židům v Norsku mezi lety 1851 a 1945, která dokumentuje vznik a historii norské židovské komunity po tom, co parlament díky úsilí vědce a básníka Henrika Wergelanda umožnil Židům vstup do země (19. 1. až 27. 3.).

  V únoru hrad Špilberk ožije výtvarným uměním. K vidění bude tvorba legendy grafického designu Andyho Warhola na výstavě V hloubi mé zahrady (10. 2. až 1. 5.), ale také mezinárodně významná díla umělecké skupiny The Prague Stuckists (17. 2. až 1. 5.).

  Na jaře si i na Špilberku lidé budou moci připomenout Karla IV. Populárně-naučná konference o Otci vlasti se chystá na 12. března, na 28. května pak Lucemburská májová noc s dobovými verši a kuchyní.

  Jen na pár týdnů budou mít návštěvníci šanci prohlédnout si slavné reportážní fotografie světoznámého fotografa a dokumentátora Steva McCurryho. Za všechny jeho snímky stačí zmínit třeba Afghánskou dívku. Výstava toho ale nabídne mnohem víc (12. 5. až 30. 6.).

  Hlavní výstava roku 2016 připomene kulaté výročí založení brněnského studia České televize. Výstava nazvaná Vysílá studio Brno otevře atraktivní svět televizního zákulisí i tvorby (15. 6. až 31. 12.). Právě brněnské studio natáčelo oblíbené Četnické humoresky, Bakaláře, Šťastného Jima nebo pohádku Sedmero krkavců. Unikátní sbírka dobové televizních přístrojů, fotografií i ukázek z vysílání přiblíží 55 let brněnského televizního působení. Výstava navíc bude plná interaktivních prvků – návštěvníci se vžijí do známých pohádek a pořadů, ale také si vyzkouší práci hlasatelů, režisérů či kameramanů. A co víc: ve znamení televizních pohádek, které se natáčely právě v Brně, se ponese i tradiční dvojdenní akce Špilberk žije, kdy se celý hrad otevře návštěvníkům (10. a 11. 9).

  Léto bude na Špilberku již tradičně patřit sklářskému umění. Tentokrát se představí celoživotní dílo Vladimíra Kopeckého, který poprvé uspěl na legendárním EXPO 58 v Bruselu. Proslul dynamikou i barevností – do skla se totiž promítá jeho malířský duch (6. 7. až 4. 9.). I v létě navíc na Špilberku budou koncerty, divadlo i kino.

  Ani pak nebude klid. V září začne výstava experimentátora a průkopníka videoartu, brněnského rodáka Woodyho Vašulky. Ten od 60. let působí v USA, kde získal světový věhlas díky videoprojekcím a audiovizuálnímu umění (14. 9. až 6. 11.). Od říjnu zase bude na Špilberku veselo – výstava 50 let s Cimrmanem se pokusí přiblížit dosud neznámé poznatky o největším českém géniovi (4. 10. až 31. 12.).

  Zima bude opět tradičně patřit dětem. Vánoční výstava malíře a ilustrátora Pavla Čecha je zavede do tajuplného světa fantazie (30. 11. až 29. 1.). K výstavě bude opět patřit speciální předvánoční akce pro děti (10. 12.). A to není vše, sledujte náš web.

  2016