• Letní shakespearovské slavnosti

  Letní shakespearovské slavnosti vzdají letos již po patnácté hold vynikajícímu dramatikovi. Stejně jako v loňském roce se po nádvoří hradu Špilberk budou prohánět elfové a víly a krotit tvrdohlavé ženy na přelomu července a srpna. I v letošním roce se slavnosti tradičně konají pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky.

  Letošní novinkou je komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. Ten již před pěti lety režíroval Veselé paničky windsorské se skvělým obsazením Bolka Polívky a Simony Stašové v hlavních rolích. Jak to v režii Jiřího Menzela dopadne se zamilovanými Claudiem a Herou a jízlivými Benedickem a Beatricí, bude překvapením premiéry letošního ročníku. Hlavními hvězdami premiéry jsou Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Václav Jílek, Petra Horváthová, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai, Pavel Nový a další.

  Návštěvníci Letních shakespearovských slavností budou mít opět možnost bezplatně využít k cestě na hrad Špilberk dopravu prostřednictvím automobilů Renocar, stanoviště bude naproti Hotelu International. Další možností dopravy je linka MHD č. 81 za cenu běžného jízdného.

  Vstupenky lze zakoupit v předpodeji TIC města Brna na Radnické 2 nebo online na webu vstupenky.ticbrno.cz

  PROGRAM LETNÍCH SHAKESPEAROVSKÝCH SLAVNOSTÍ NA ŠPILBERKU

  MNOHO POVYKU PRO NIC – PREMIÉRA 2014

  21.– 24. 7. 2014 | 20.30 hod.

  Shakespearova sváteční komedie o lásce, intrikách a lžích se odehrává v 16. století v sicilské Messině. Střízlivě drsný příběh je plný překvapení, milostných zvratů, důvtipných pletich i zákeřných pomluv. Získá Claudio lásku Héró? Odhalí pošetilí strážníci Puškvorec se Štovíčkem intriky Dona Johna? Jak dopadnou šarvátky Benedicka a Beatrice? Zvítězí láska? Nebo?

  SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ

  25.– 27. 7. 2014 | 20.30 hod.

  Svatební crazy komedie o věčném bloudění v lese vztahů. Spletitý děj podobný snu, kde jednotlivé postavy podléhají kouzlu magické letní noci. Zrcadlo vývoje vztahu od první zamilovanosti až po manželskou krizi. Není lepší zemřít jako Pyramus a Thisba či Romeo a Julie dříve, než se do vztahu vkrade čas? Hra o lese, žárlivosti i vášni a hlavně o tresti květu zvaného Violka lásky, díky níž vidět neznamená vidět.

  RICHARD III.

  29.– 30. 7. 2014 | 20.30 hod.

  Napínavý příběh Richarda, vévody z Glostru – nejdokonalejšího ze všech Shakespearových padouchů. Režisérem a autorem úpravy je zkušený slovenský divadelník Martin Huba, který už pro festival nastudoval hry Král Lear a Romeo a Julie. Scénu vytvořil Jozef Ciller, kostýmy navrhl Milan Čorba, autorem hudby je Jan P. Muchow. Hru uvádíme ve výtečném překladu Martina Hilského.

  ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY

  5.– 7. 8. 2014 | 20.30 hod.

  Jiskřivá komedie o věčném souboji mužů a žen s Romanem Zachem a Tatianou Vilhelmovou, kterou v roli Kateřiny alternuje Jana Stryková. V dalších rolích vystupují Vojtěch Dyk (alternuje Matouš Ruml), David Novotný, Pavel Kikinčuk (alternuje Oldřich Vízner), Lucie Štěpánková  a další. Dvě sestry, dva ženské principy, podnikaví nápadníci a jeden neohrožený krotitel. Namlouvací rituály v přímém přenosu. Bujará divadelní fraška nebo genderově nekorektní text o manželství?

  VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ

  8.– 10. 8. 2014 | 20.30 hod.

  Vynikající komedie v režii Jiřího Menzela. Obsazení vévodí  Bolek Polívka v roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa, důvtipnou paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni, paní Brouzdalovou ztvární Eva Režnarová. V dalších rolích se můžeme těšit na Jaromíra Dulavu, Jaroslava Satoranského, Hynka Čermáka, Michala Novotného, Šárku Vaculíkovou, Jana Cinu, Rudolfa Jelínka, Jana Přeučila a další.

  Více informací na www.shakespearebrno.cz