• (auto)PORTRÉT: výstava žáků ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

    Jak vidíme sami sebe? Jaký je náš vlastní odraz v zrcadle? To malovali žáci brněnské Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose. Jejich práce jsou teď k vidění na hradě Špilberku. Uvidíte autoportréty žáků dvou výtvarných ateliérů – Jany Blažkové a Zory Vláčilové. Žáci pod vedením Jany Blažkové našli inspiraci například v denících renesančního mistra Leonarda da Vinciho i v časosběrných autoportrétech Rembrandta. Díky jejich pravdivosti a síle sdělení se žáci zamysleli nad projevy, prezentací i interpretací nás samotných a zkusili toto uvědomění vyjádřit malířskými prostředky. Osobitost jejich projevu je přitom stejně důležitá jako ohled na věk, zkušenost i vyzrálost jednotlivých autorů.

    Výstava (auto)PORTRÉT je k vidění od 25. května do 12. června 2018 v 2. patře jižního křídla hradu Špilberku.

    Oproti tomu žáci pod vedením Zory Vláčilové zkusili jiný výtvarný postup. Své autoportréty tvořili kombinovanou technikou koláže s malbou. Inspirací jim byl každodenní pohled do zrcadla – aneb jak se vidíme. Prostor tu dostává odrazová plocha zrcadla v pozadí zastoupená alobalem, hra s odlesky a zdobností rámu. Rám zrcadla tu je jako rám obrazu.

    Práce žáků výtvarného oboru na ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose zhlédnete ve 2. patře ve výstavní chodbě jižního křídla hradu Špilberku. Autoportréty tam budou až do 12. června. Výstava je otevřená od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

    exp Autoportét 014