• Za jednu cenu dva zážitky,
  projížďka lodí i kasematy

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2016, tj. od 16.4. až do 16. 10, si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)    230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP) 115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • První máj na Špilberku

  Kromě lásky má i práce svůj svátek. Pojďte si užít volný jarní den a odpočinout si od práce. Českomoravská konfederace odborových svazů vás zve na oslavu 1. máje na hrad Špilberk. Těšte se na spoustu hudby, rodinné soutěže a hry pro děti, tvoření, aktivity nebo malování na obličej. Zabaví vás VIDA! science centrum se svou novou kontaktní show Vytěž princip, taneční studio No Feet, ukázky činnosti Městské policie Brno či prezentace středních škol. Program bude uvádět moderátor Franta Trnčák.

  Oslava 1. máje na Špilberku bude od 13 hodin.

  Program na velkém nádvoří:

  • 13.00  Renegáti (hudební skupina)
  • 14.00  Sólisté BROLNu (cimbálová muzika)
  • 15.10   zahájení odpoledne
  • 15.50   Kadé chim (irský hospodský folk-rock)
  • 17.15   Tomáš Kočko & Orchestr (dvojnásobný držitel ceny Anděl v kategorii World music)

  Jste srdečně zváni. Vstup je ZDARMA! Pojďte oslavit 1. máj na Špilberk!

  V07_1-maj_A2_2017_PRINT.indd

   

 • Stavíme historický jeřáb a beranidlo

  Pojďte se na vlastní oči podívat, jak se ve středověku vyráběly stavební stroje. Na hradě Špilberku chystáme už brzy výstavu Stavba jako Brno, která vám přiblíží vývoj stavebních řemesel a vysvětlí, jak se kdysi stavěly hrady nebo kostely – bez moderní techniky. Tento týden můžete na dělovém bastionu Špilberku sledovat, jak se ručně vyrábí dřevěné součástky a jak se z nich staví jeřáb nebo beranidlo. Oba stroje uvidíte od června na výstavě, ale už teď se můžete přijít podívat na jejich výrobu.

  Od 18. do 28. dubna stavíme na Špilberku funkční repliky historického jeřábu a beranidla.

  Prostor je volně přístupný, kdykoli během dne se můžete ZDARMA přijít podívat. Nejzajímavější to bude v SOBOTU odpoledne! Za pomoci již sestavené repliky historického jeřábu se totiž bude stavět replika historického beranidla.

  Co vše se bude dít?

  Út 18. 4. Připravuje se materiál.

  St 19. 4. Současný autojeřáb dopoledne vyzdvihne na jižní terasu hradu konstrukci pro historický jeřáb.

  Čt, Pá 20. a 21. 4. Na jižní terase se postaví historický jeřáb.

  So 22. 4. Historický jeřáb po 13. hodině postaví historické beranidlo na schodech pod jižní terasou u dělového bastionu.

  Ne–Pá 23.–28. 4. Postaví se sokl, jeřáb se přesune na západní terasu a umístí do konečné podoby.

  Po celou dobu se chystá materiál: uvidíte ruční tesání a řezání kmenů i ukázky tesařských a dřevoobráběcích technik.

  KDE: dělový bastion a jižní kurtina Špilberku

   

 • Unterreise / Ztracené písně

  Unterreise / Ztracené písně je site-specific inscenace, která spojuje projekci fotografií s interpretací klasické hudby. Nové spojení dá vyniknout opernímu přednesu i skličujícímu prostoru špilberských kasemat zcela výjimečným způsobem. Návštěvníky čeká silný zážitek – budou přímo uprostřed dění. Za tímto experimentálním audiovizuálním představením stojí slovenská umělecká skupina Denkzeug, jejichž performance již zhlédli diváci v Bratislavě. Nyní ji Muzeum města Brna zve na hrad Špilberk, pro jehož kasematy umělci nastudují výběr Schubertových písní a doprovodí je hrou na kytaru a dosud nikdy nevyřčenou výpovědí vězně z 18. století.

  Zveme vás na představení Unterreise / Ztracení písně dne 17. května od 19 hodin.

  Netradiční performance rozšíří realitu o metaforickém putování anonymní postavy Unterreise. Prostor temných kasematních chodeb nechá vyznít témata samoty, ztrát a hledání. Kasematy jako historický relikt a místo někdejšího žaláře se při multimediálním představení Unterreise promění na prostor příběhů a fantazií.

  KDY: 17. května od 19 do 21 h

  KDE: kasematy na Špilberku

  Vstupné:
  plné vstupné: 250 Kč
  snížené vstupné (studenti, senioři): 150 Kč

  Nedoporučujeme pro děti a mládež pod 18 let.

  Počet míst je omezen, rezervace neprovádíme. Vstupenky se však dají koupit dopředu na pokladnách na hradě Špilberku (platba hotově i kartou) a na pokladně na Měnínské bráně, Měnínská 7 Brno (pouze hotově). V den akce bude pokladna v kasematech mimořádně otevřena až do 19.00 hodin.

  Sledujte událost na facebooku

 • Podpořte na Startovači výstavu Jeden kmen

  Brněnský fantasy projekt Jeden kmen vychází z reálií příběhů J. R. R. Tolkiena, vytváří si však vlastní, detailně propracovaný svět skřetů, kteří se ve vlastním jazyce nazývají uruki. Příběh kmene Snaga budete mít šanci poznat na výstavě, která se na podzim chystá na hradě Špilberku. Nahlédnete do každodenního života skřetů a budete mimo jiné svědky tajemného šamanského rituálu.

  Chtěli byste vznik výstavy Jeden kmen podpořit? Můžete tak učinit příspěvkem skrze portál Startovač.cz.

  Rádi bychom vás tímto požádali o pomoc. Tratit nebudete: všichni, kdo na vznik výstavy přispějí, získají nejrůznější věci od náramků a fotografií až po speciální focení ve skřetím kostýmu. Všichni přispěvatelé také budou uvedeni v tiráži výstavy. Vše o pomoci a odměnách zjistíte zde .

  Výstava Jeden kmen bude na Špilberku k vidění od 24. září do konce roku. Zahájena bude netradičně v sobotu – bez klasické vernisáže, zato s menším tematickým festivalem.


   

 • Muzejní noc na Špilberku 2017

  Pojďte pozdravit jedinou panovnici na českém trůně – Marii Terezii! Při letošní Muzejní noci totiž zavítá na hrad Špilberk. Nenechte si ujít návštěvu císařského páru a program ve stylu 18. století! Právě letos uplyne kulatých 300 let od narození Marie Terezie. Královna česká a uherská, arcivévodkyně rakouská a manželka císaře Svaté říše římské se narodila 13. května 1717. Tuto událost si na hradě Špilberku připomeneme při Muzejní noci v sobotu 20. května.

  Dáma na tahu (14.00-18.00)

  baner_siroky

  Ještě, než večer začne program na hradě, můžete si s dětmi užít tak trochu jiný dětský den, který Muzeum města Brna pořádá ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Brno, Helceletova. V parku pod Špilberkem se chystá program s názvem DÁMA NA TAHU od 14 do 18 hodin. Srdečně zveme všechny děti na dobrodružnou výpravu po stopách naší nejvýznamnější panovnice. Poznáte její výjimečný životní příběh, prozkoumáte zákony a reformy, kterými změnila k lepšímu život v našich zemích, budete bránit pevnosti, které nechala vystavět před nepřáteli. A hlavně – zažijete to všechno na vlastní kůži! Chystá se velká odpolední akce plná her, úkolů, zážitků a tvoření. Na desítce neobyčejných stanovišť poznáte Marii Terezii jako vynikající panovnici se skvělými nápady, nelehkým životem a velkým významem pro náš národ i celou Evropu. Stanoviště budou připraveny v několika obtížnostech, takže si odpoledne užijete s celou rodinou.

  Hrad Špilberk

  BMN banner 600 x 300

  Vstupné: prohlídka hradu – 20 Kč/osoba, program na hradbách a nádvořích zdarma
  Poslední vstup do expozic: 22.30 h

  Stálé expozice a výstavy:

  Kasematy, Žalář národů, Od hradu k pevnosti, Brno na Špilberku, Vulcanalia, Nedělní korzo

  DOPROVODNÝ PROGRAM (placený vstup)

  Kasematy

  Ponocujte s humorem! Poučení i zábava v kvízu zaostřeném na 18. století.
  S kým máte na Špilberku tu čest, když uslyšíte řinčení řetězů a zamrazí vás v zádech? Co je pravdy na tom, že nebýt císařovny Marie Terezie, kasemat by nebylo? A co na to baron Trenck?

  Přednáškový sál Ogilvy

  Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola Brno – ukázky restaurování keramiky, malby, nábytku, dřevořezby.

  Královská kaple

  20.15, 21.15, 22.15 Dust in the Groove – propojení jazzových a klasických hudebníků, kompozice a improvizace ve vlastních skladbách na pomezí jazzu a soudobé hudby.
  Hranolová věž – prezentace připravovaných výstav Muzea města Brna.

  Jižní terasa výhled na noční Brno, replika dřevěného středověkého jeřábu.

   

  DOPROVODNÝ PROGRAM (vstup zdarma)

  Program, připravený Agenturou REX za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje, připomene 300. výročí narození Marie Terezie, královny české a uherské, a její návštěvu Brna v roce 1748. Na všech nádvořích jarmark s historickým zbožím, řemesly, bohatým občerstvením.

  Jižní bastion – procházkou jihomoravskými vinicemi s Moravskou bankou vín.

  Gotický sál na malém nádvoří

  19.00, 21.00 Na strunách naděje – hold císařovně Marii Terezii (Divadlo hudby a poezie Agadir).

  Hlavní pódium na velkém nádvoří

  18.00 – POSLECHNĚTE, CO SE STALO (hudební skupina Rabussa)
  18.45 – PŘÍJEZD MARIE TEREZIE, audience významných osobností doby
  19.00 – COMMEDIA CAPA Y ESPADA (šermířská skupina Exulis)
  19.45 – MÓDA 18. STOLETÍ, přehlídka civilních i vojenských oděvů
  20.15 – POVĚST ZBOJNICKÁ (hudební skupina Rabussa)
  21.00 – RIVALOVÉ (šermířská skupina Exulis)
  21.30 – KMOTRA SMRT (hudební skupina Rabussa)
  22.15 – DUELANTI (šermířská skupina Exulis)
  23.00 – HARLEKÝNŮV BOJ (Spolek Poustevník)

  Západní kurtina

  18.00 – 24.00 Ležení rakouského vojska, Střelba ku ptáku (Brněnský městský střelecký sbor)
  21.00 a 22.00 Dáma v sedle (Equidance)

  Jihozápadní bastion

  18.00 – 24.00 Hvězdárna a planetárium Brno – pozorování noční oblohy astronomickými dalekohledy.

   

  Měnínská brána – Muzeum hraček

  Měnínská 7

  Vstupné: 20 Kč/osoba, vstup je omezen počtem 30 osob najednou

  Poslední vstup: 22.30 h

  Stálá výstava historických hraček ze sbírky Milady Kollárové

   

   

 • Máme letní otevírací dobu!

  S radostí bychom vám chtěli dát na vědomost, že od 1. dubna přecházíme na letní otevírací hodiny. Co se mění? Otevřeno bude od 10 do 18 hodin, prodej vstupenek končí v 17.30. Kasematy a rozhledna jsou otevřené po celý týden, stálé expozice od úterý do neděle a stejně tak dočasné výstavy. Těšíme se na vaši návštěvu. Podrobné informace najdete zde

  Od dubna na Špilberku platí letní otevírací doba

  Kasematy: pondělí až neděle 10.00 až 18.00

  Jihozápadní bastion: pondělí až neděle 10.00 až 18.00 (pouze na objednávku)

  Rozhledna: pondělí až neděle 10.00 až 18.00 (otevřeno dle počasí)

  Stálé expozice: úterý až neděle 10.00 až 18.00

  Výstavy: úterý až neděle 10.00 až 18.00

 • Otevírací doba o Velikonocích 2017

  Velikonoce jsou tu! Pojďte si užít volné jarní dny na hrad Špilberk a prohlédněte si vše, co nabízí. Otevřeno budeme mít po celé velikonoční svátky. Navštívit můžete kasematy, aktuální výstavu Nedělní korzo, rozhlednu, o víkendu také stálé expozice.

  Navštivte o Velikonocích hrad Špilberk

  Velký pátek (14. dubna)
  Otevřeno: výstava Nedělní korzo, kasematy, stálé expozice a  rozhledna
  10 až 18 hodin

  Bílá sobota a Hod boží velikonoční (15. a 16. dubna)
  Otevřeno: výstava Nedělní korzo, stálé expozice, kasematy a rozhledna
  10 až 18 hodin

  Velikonoční pondělí (17. dubna)
  Otevřeno: výstava Nedělní korzo, kasematy a rozhledna
  10 až 18 hodin

  Pokladny se zavírají vždy v 17.30. Přejeme vám veselé Velikonoce!

  V čase před Velikonocemi chystá Muzeum města Brna pro děti z mateřských i základních škol speciální vzdělávací program s dílnami. Žáčci se na něm seznámí s tradicemi spojenými s příchodem jara a s Velikonocemi.

  Program pro děti a velikonoční dílny chystáme na Měnínské bráně ve dnech 3. až 13. dubna.

  Co všechno vás s dětmi čeká? Poznáte, co s sebou neslo začínající jaro, jaké zvyky se držely od Popeleční středy do Vzkříšení, jaká jídla lidé kdysi v tomto období připravovali. Každý program lze po domluvě uzpůsobit pro konkrétní třídu. Velikonoce se blíží, těšíme se na vás na Měnínské bráně!

  Cílová skupina: mateřské školy (4 až 6 let), základní školy (1. až 6. třída)
  Termín: 3. až 13. dubna, přesný čas dle individuální domluvy
  Vzdělávací oblasti RVP: Dítě a jeho psychika, Dítě a společnost, Člověk a jeho svět, Člověk a společnost, Umění a kultura
  Informace a objednávky: PhDr. Eva Picmausová, 542 123 618, picmausova@spilberk.cz
  Cena: 40 Kč (MŠ), 50 Kč (ZŠ) / účastník

  „Svatý týden“ označuje poslední postní týden před velikonočními svátky, podle biblického příběhu umučení Ježíše se mu říká také Velký nebo Pašijový týden. V tomto výjimečném období se člověk připravuje ke své spoluúčasti na velikonoční obnově. Začíná Květnou nedělí, graduje Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou, končí nedělní slavností Vzkříšení. Jsou to dny očisty skutečné i symbolické, dny střídmosti, půstu, klidu, ticha, mlčenlivosti i soustředění. Posvátný charakter těchto dní umocňují lidové tradice svěcení jara, zvláště pak obyčeje ochrany zdraví rodiny a živobytí. Svatý týden dává váhu projevům lásky a milosrdenství.

 • Noblesní neděle na Špilberku

  Obléci nejlepší sváteční šaty, natáhnout rukavice, narazit klobouk, nezapomenout na hůlku či paraple a vyrazit. Brňané kdysi milovali zvyk nedělních promenád – setkávali se s rodinou, s přáteli i se svými láskami. Atmosféra korzování se dnes do Brna vrací se vší noblesou. Pojďte ji zažít také!

   Rádi bychom vás, milé dámy a milí pánové, pozvali na Noblesní neděli na Špilberku dne 30. dubna od 10 do 19 hodin.

  U příležitosti výstavy Nedělní korzo pro vás v rámci jejího doprovodného programu chystáme výjimečnou akci, na níž zjistíte, jak vyrazit na promenádu i v dnešní době a nepostrádat noblesu. V plánu jsou workshopy a prezentace výrobců současných stylových doplňků, živá hudba i komentované prohlídky výstavy. Dozvíte se, z čeho se skládají hodinky, naučíte se zacházet s hůlkou na minikurzu sebeobrany a zjistíte, jak se dnes na procházku správně obléci.
  Veškerý program plný workshopů a hudby vám bude přístupný zdarma. Do výstavy, kde budou probíhat komentované prohlídky, bude pouze platit běžné vstupné (60/40 Kč).

  KDY: neděle 30. dubna, 10.00 až 19.00
  KDE: hrad Špilberk, jižní křídlo a přilehlá terasa (přístup od dělového bastionu od kavárny)

 • Vychází reedice knihy Mies v Brně

  Celých pět let může česká i světová veřejnost navštěvovat vilu Tugendhat po zdařilé památkové obnově. Práce na restauraci domu, který je jedinou českou památkou moderní architektury zařazenou na Seznam světového dědictví UNESCO, trvaly dva roky. Vila Tugendhat po nich byla slavnostně otevřena ve výjimečné datum: 29. února 2012. Výročí pěti let od tohoto okamžiku si vila připomněla na komorní oslavě dne 1. března. U této příležitosti bylo také představeno druhé vydání knihy Mies v Brně. Vila Tugendhat editorek Ivety Černé a Dagmar Černouškové. Jde o jednu z nejzdařilejších publikací o vile a také o první velkou syntetickou práci českých badatelů o této architektonické ikoně. Podrobně je v ní popsána práce architekta Ludwiga Miese van der Rohe, jeho unikátní řešení prostoru vily a zasazení do krajinného rámce, příznivé okolnosti vzniku stavby, historie domu za války i po ní, stavební úpravy, památkové obnovy i péče. Kniha se věnuje také Torsu od Wilhelma Lehmbrucka nebo materialitě vily – od vzácných dřevěných dýh a onyxu až po koberce nebo dlažbu. Třísetstránková kniha si získala oblibu u návštěvníků pro množství dobových i aktuálních fotografií, plánů i informací. Kdo chtěl vědět o vile úplně všechno, sáhl právě po téhle knize.

  O první vydání z roku 2012 byl velký zájem. Vzhledem k němu i k množství dotazů po dotisku bylo v nákladu 1500 kusů připraveno druhé vydání. Jde navíc o verzi rozšířenou o nejnovější poznatky: přibyla např. kapitola o původním nábytku odkoupeném od potomků stavebníků nebo nové fotografie od Davida Židlického, dosavadní kapitoly byly aktualizovány. Kniha je k dostání v bookshopu vily Tugendhat, v prodejně suvenýrů na hradě Špilberku a v některých brněnských knihkupectvích.

  Vila Tugendhat je považována za ikonické dílo moderní architektury a nejlépe dochovanou stavbu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe v Evropě. Vilu si v letech 1929–1930 nechali postavit manželé Tugendhatovi, kteří v ní žili do roku 1938. Dům zabavili nacisté, zdevastovala jej Rudá armáda, po válce byl zestátněn a využíván jako taneční škola, dětské rehabilitační středisko a později po rekonstrukci v 80. letech 20. století jako reprezentativní objekt města uzavřený veřejnosti.

  Cesta k obnově vily Tugendhat a jejímu zpřístupnění trvala víc než čtyřicet let. Jako první o něm uvažoval František Kalivoda v 60. letech minulého století, bylo to také přání Grety Tugendhatové. Fakticky se tak stalo roku 1994, kdy vilu otevřelo Muzeum města Brna veřejnosti jako vůbec první instalovanou památku moderní architektury v Česku, i když ne v ideálním stavu. Dlouholetý záměr navrátit památku do její podoby po dokončení v roce 1930, odstranit nevhodné zásahy z 2. světové války a z druhé poloviny 20. století a představit dům tak, jak jej pro rodinu navrhl architekt, byl naplněn až 29. února 2012.

 • Karel Altman: Mezi Polenkou a Stopkou

  Pojďte se s námi vrátit v čase a objevit, kam dřív Brňané chodili na pivo a kam na kávu a zákusek. Bez toho by se přece neobešla žádná správná nedělní procházka. V rámci doprovodného programu výstavy Nedělní korzo pořádáme přednášku historika a etnologa Karla Altmana s názvem „Mezi Polenkou a Stopkou, k životu na brněnských korzech a promenádách“. Mluvit se bude o tradici nedělních promenád, o hostincích a kavárnách.

  Ve čtvrtek 6. dubna od 16.30 vás zveme na přednášku pana Karla Altmana.

  Brňané tehdy své procházky často zakončovali ve vyhlášených hospůdkách, restauracích, výletních hostincích a kavárnách. Zjistíte, kam lidé často chodili a co se s jejich oblíbenými podniky v běhu časů stalo. Po přednášce bude následovat ochutnávka piva z brněnského pivovaru Pegas.

  Kdy: 6. dubna od 16.30

  Kde: sál Ogilvy, vstup z malého nádvoří

  Jednotná cena: 40 Kč

1. stránka z celkem 2112345...1020...Poslední »