• Den s Kometou na Špilberku

  Léto s Kometou zavítá už tento pátek 16. srpna 2019 na Špilberk! Brněnský hokejový klub pořádá po celé léto programy pro děti a fanoušky – a nevynechá ani brněnskou dominantu, náš hrad Špilberk. Navíc, vždyť právě zde je ve výstavě Branky Body Brno vystaveno všech 13 mistrovských titulů, které Kometa za svoji historii vybojovala.

  Den s Kometou na Špilberku: v pátek 16. srpna 2019 od 13 do 17 hodin.

  Nač se můžete těšit? Kometa přichystá na čerstvém vzduchu pestrý zábavný program pro děti. Přijďte na hrad na západní kurtinu – tento travnatý plácek na hradbách najdete hned za vstupní branou do areálu, když odbočíte po schodech vlevo. Zveme vás i na autogramiádu vybraných hráčů A-týmu Komety! Na Špilberku se vám rádi podepíšou Martin Zaťovič, Michal Gulaši, Jan Hruška, Ondřej Němec, Tomáš Bartejs a Lukáš Kucsera. Bude se také soutěžit o vstupenky na domácí hokejová utkání a zajímavé ceny. Venkovní program s Kometou je pro vás přístupný zdarma. Na Špilberku také můžete navštívit výstavu Branky Body Brno o sportovní historii našeho města. Kromě spousty olympijských medailí v mí uvidíte poprvé pohromadě všech 13 titulů Komety. Pokud budete mít na sobě nebo u sebe cokoli s logem Komety, získáte slevu 10 % na vstupné do výstavy. Těšíme se na vás!

  leto s kometou

 • Špilberk žije baronem Trenckem!

  Během víkendu 7. a 8. září je vstup do areálu hradu možný pouze v rámci akce „Špilberk žije baronem Trenckem“.

  Hrad Špilberk se už po sedmé otevírá s pestrým programem pro celou rodinu! Muzeum města Brna opět chystá svoji tradičně největší akci sezóny, letos s názvem „Špilberk žije baronem Trenckem“. O víkendu 7. a 8. září 2019 se tu přenesete do 18. století, uvidíte Marii Terezii, barona Trencka a spoustu vojáků a zahrajete si i tematickou celohradní hru.

  Špilberk žije baronem Trenckem: 7. a 8. září 2019 vždy od 10 do 18 hodin.

  Na Špilberk se vrací baron Trenck i Marie Terezie! Celý hrad vám otevřeme za jednotné zvýhodněné vstupné 150 Kč, navíc pouze o tomto víkendu vás tu čeká speciální program. Ocitnete se v 18. století – v době, kdy vládla legendární Marie Terezie a kdy byl na Špilberku vězněn zdejší nejslavnější trestanec, velitel pandurů baron Trenck. Právě jemu navíc bude patřit blížící se výstava, kterou otevřeme začátkem října. Od Trenckovy smrti totiž uplyne kulatých 270 let.

  Na akci „Špilberk žije baronem Trenckem“ bude rozhodně nač koukat. Hrad totiž zaplní vojsko Marie Terezie a také proslulí Trenckovi panduři. Na Špilberk vás dokonce přijede pozdravit samotná císařovna objeví se i sám baron. Opět pro vás chystáme velkou hradní hru, při níž se malí i větší odvážlivci pokusí zvládnout náročný výcvik, po němž by se mohli stát elitními vojáky Marie Terezie. Kdo si troufne, bude muset překonat množství překážek a úkolů, které jej zavedou takřka do všech koutů Špilberku.

  Hrad navíc zaplní řemeslný jarmark a stánky s občerstvením, na jevišti na velkém nádvoří bude bohatý doprovodný program. Uvidíte zápolení šermířů, zhlédnete s dětmi pohádku a především se stanete svědky bitvy pandurů a rakouských vojáků proti Prusům.

  Hraný program:

  SO – NE  13.00   Příjezd Marie Terezie (velké nádvoří)
  SO – NE  14.00   Duely na ostří kordů – šerm Exulis (velké nádvoří)
  SO – NE  15.00   Bitka mezi Prusy a pandury (dělový bastion)
  SO – NE  16.00   Kocour v botách – pohádka REX (velké nádvoří)
  SO – NE  17.00   Baron Trenck – audience u Marie Terezie  (velké nádvoří)

  Program v areálu hradu:

  SO – NE  10.00 – 18.00  Celohradní hra pro malé u velké - „Pojď mezi nás!“   (celý hrad – viz mapka)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Samoobslužný fotokoutek  (jižní křídlo – přízemí)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Vojenský tábor – panduři, koně  (západní kurtina)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Prezentace výstavy – Baron Trenck: Nová tvář  (gotický sál)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Atelier Studánka  (jižní křídlo)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Výstava Branky Body Brno a všechny stálé expozice  (celý hrad)

  komentované prohlídky Jihozápadního bastionu  od 10.30 každou hodinu do 16.30 – So, Ne
  komentované prohlídky Galerie moderního umění  13.30 a 14.30 – So, Ne

  Kdy:       sobota a neděle 7. a 8. září 2019

                  po oba dny od 10 do 18 hodin (prodej na pokladnách do 17 hodin)

   AKCE SE KONÁ ZA KAŽDÉHO POČASÍ

  Zvýhodněné vstupné do celého areálu hradu:

  Dospělí:   150 Kč
  Děti od 7 do 15 let:   50 Kč
  Děti od 2 do 6 let, ZTP, ZTP/P:   10 Kč (do 2 let zdarma)
  Rodinné vstupné (2 dospělí a až 3 děti):   300 Kč

  BUSEM AŽ NAHORU! Výšlapu na hrad se bát nemusíte, Dopravní podnik města Brna během víkendu posílí kvůli akci „Špilberk žije baronem Trenckem“ autobusobou linku č. 80! Ze zastávky Česká (z nároží s Moravským náměstím) bude v sobotu a neděli 7. a 8. září vyjíždět každou půlhodinu. První autobus pojede v 8:51, poslední v 18:51 – ten také jako poslední odjede v 18:59 z hradu dolů do města.

  logolink dvojdenm

 • Výstava Ateliéru Studánka na Špilberku

  Zveme vás na výstavu papírových grafik, soch a jiných objektů, linorytů, obrazů vytvořených tupovanou technikou a mnohého dalšího. Všechno pochází z brněnského Ateliéru Studánka. Spolupracují v něm malí, velcí i největší a navzájem si pomáhají, doplňují své odezírání a vzájemně se inspirují.

  Letem světem, někdy pěšky, vezmem si i koloběžky!

  Obzvlášť těm největším svědčí, když se mohou při své tvorbě naučit nebojácnosti těch menších. Děti totiž nemají strach tvořit podle toho, co vidí ve skutečnosti i ve své fantazii. Svět je v očích žáků Ateliéru Studánka obrovský, tak různorodý, barevný i černobílý. A každý pohled jednotlivého výtvarníka je otištěn v dílech, které si můžete na výstavě prohlédnout. Tvorba tohoto výjimečného ateliéru je rozsáhlá, a proto je potřeba mít alespoň koloběžku, aby nohy nebolely a abyste stihli vše zhlédnout i uslyšet. Promlouvá k vám široká škála tvořivosti, barevnosti, technik a dalších jiných výtvarných projevů.

  Výstava Ateliéru Studánka je k vidění od 3.9. do 27.9.2019 na Špilberku.

  V letošním roce tvořili žáci Ateliéru Studánka obrovské objekty. Na každém z nich uvidíte jiné pohledy, někdy tvůrci vpluli do hlubin moře, někdy vzlétli do nebes a jindy zase do hlubin své vlastní skryté fantazie.

  Na nádvoří a kolem hradu uvidíte papírové sochy. Každá socha má své poslání. Papírový objekt Krajta výtvarná je černo-šedo-bílo-stříbrná vzdálená příbuzná australského duhového hada, stvořitele světa. A kdo stvořil stvořitele? „No, to my sice nevíme, na taková tajemství je člověk krátký, ale tvořit umíme. A tak vznikl dlouhý had, přesněji krajta kreslička,“ zní z Ateliéru Studánka. A co všechno potřebuje tvořitel takové krajty? No, to chce tak tři kilometry dlouhý papír. Ale kde ho vzít? „Bratranec z Austrálie nepomohl, tam mají málo stromů, tak jsme zavolali až do Slovinska, kde nám papír vyrobili. Museli jsme pořídit na takovou těžkou roli jeřáb a 12 zdatných chlapů, aby nám obrovskou roli papíru převezli co nejblíže k ateliéru. A tak vznikla krajta kreslička ochránkyně umění,“ prozrazují žáci ateliéru. Pojďte si prohlédnout jejich krásná díla.

  Výstava je otevřená od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

 • Opera na Špilberku 2019

  Soubor Janáčkovy opery se v květnu dočasně zabydlí na hradě Špilberku. Už počtvrté vám v barokním prostředí hradu odehraje slavné opery. Pod širým nebem tu uslyšíte Toscu od Giacoma Pucciniho, Nabucca a La traviatu od Giuseppe Verdiho, Carmen od Georgese Bizeta, Nápoj lásky od Gaetana Donizettiho nebo Polskou krev od Oskara Nedbala.

  Janáčkova opera na Špilberku začíná 23. května 2019

  Operní představení Nd Brno

  23. května  Nabucco
  28. května  La traviata
  30. května  Nápoj lásky

  30. června La traviata

  4. července Polská krev
  6. července Tosca

  27. srpna  Carmen
  29. srpna  Lazebník sevillský
  31. srpna  Polská krev

  1. září  Nabucco
  3. září  La traviata

  vstupenky na opery zde

  Na hradě Špilberku vás čeká nezapomenutelný zážitek s Janáčkovou operou NdB. Vstupenky zakoupíte on-line nebo v Zákaznickém centru, Dvořákova 11, Brno.

 • Návrat první české zlaté olympijské medaile do Brna

  V sobotu 20. července 2019 to bude přesně 95 let, co gymnasta Bedřich Šupčík získal na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 první zlatou olympijskou medaili pro tehdejší Československo.  Bedřich Šupčík, závodník Sokola Brno I, zvítězil na otevřeném stadionu v Colombes v čase 7,2 sekundy ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně. Poprvé tak na olympiádě vlála na nejvyšším stožáru československá vlajka a hrála se národní hymna. Zlatá medaile je dnes součástí sbírky Národního muzea v Praze. Letos je mimořádně zapůjčena do Muzea města Brna, kde se stane významným exponátem výstavy „Branky Body Brno“, která je na hradě Špilberku otevřená od května letošního roku. Šupčíkovu medaili se z Oddělení dějin tělovýchovy a sportu Národního muzea podařilo získat dodatečně.
  Její slavnostní prezentace proběhne ve výstavních sálech Špilberku 20. července ve 13.30 hodin. Následně ve 14 a 16 hodin proběhne komentovaná prohlídka výstavy branky Body Brno, kterou povede kurátor Petr Vachůt.

  Na událost platí běžné vstupné jako na výstavu, tedy plné 90 Kč, snížené 50 Kč.

  Životopis Bedřicha Šupčíka (22. 10 1898 – 11. 7. 1957)

  Bedřich Šupčík se narodil v roce 1898 v Trumau u Vídně, vyrůstal ale u své tety v Kvasicích u Kroměříže. Zde se také stal členem místního Sokola a začal se věnovat gymnastice. V období první světové války narukoval na rumunskou fontu, odkud se ve zdraví vrátil zpět. Následně se přestěhoval do Brna, kde díky sokolským kontaktům získal místo domovníka. Přestoupil do jedné z nejúspěšnějších jednot Sokola Brno I. a s ještě větší intenzitou se věnoval tělovýchově. V roce 1924 byl na poslední chvíli nominován na Olympijské hry do Paříže, zde získal bronzovou (víceboj) a zlatou medaili (šplh).  Po návratu z olympiády se oženil a pokračoval ve sportovní kariéře. Stal se mimo jiné opakovaně mistrem světa v gymnastice družstev, na další OH v Amsterdamu 1928 zkompletoval svoji olympijskou sbírku ziskem stříbrné medaile. S vrcholovým sportem se rozloučil v roce 1931 na mistrovství světa, kde získal bronz za cvičení na kruzích.  S manželkou se následně odstěhoval do Prahy, kde pracoval jako obchodní cestující se suknem, později s hasicími přístroji. Opakovaně prodělal srdeční příhody, a proto na počátku 50. let 20. století odešel do penze, kterou trávil v rodišti své manželky v Mirovicích u Písku. Zemřel po třetím infarktu ve věku 58 let.

  Zajímavosti ze života Bedřicha Šupčíka

  • Rodina Šupčíkova byla poměrně chudá. Měli hodně dětí, proto dali Bedřicha v útlém věku do opatrování k jeho tetě do Kvasic u Kroměříže. Ta hocha neoficiálně adoptovala a malý Bedříšek ji oslovoval maminko.
  • Sokolové účast na novodobé olympiádě (od roku 1896) dlouhodobě odmítali s argumentem, že „Jde pouze o pošetilou honbu za rekordy, slávou a penězi, což vede k vysilujícímu a nesmyslnému tréninku!“ Svoje družstvo gymnastů vyslali až na sedmé olympijské hry do Antverp (1920).
  • Před olympiádou se uskutečnilo tehdy nevídané pětitýdenní tréninkové soustředění v pražském Tyršově domě. Každý sportovec si musel přivézt potvrzení od svého zaměstnavatele, že mu na soustřední povoluje neplacenou dovolenou!
  • Bedřich Šupčík vzpomínal, že při soustředění před olympiádou měli v tělocvičně na posilnění vždy kus bůčku a konvici černé kávy.
  • Na olympiádě závodil Bedřich Šupčík v několika individuálních disciplínách (kruhy, bradla, koně na šíř, hrazda), vždy ale skončil mimo stupně vítězů. Uspěl až poslední den olympijských her v závěrečné soutěži ve šplhu bez přírazu. Sám tuto disciplínu příliš neuznával, po návratu z Paříže doslova řekl: „Člověk dře na hrazdě, na bradlech, na kruzích, pak dobře zvládne takovou lehkou věc, jako je šplh, a najednou tolik slávy. Vždyť já to trénoval už jako kluk, když jsem bosý lezl po stromech.“
  • Bedřich Šupčík neměl vysloveně atletickou postavu, byl spíše podsaditější s mírným „bříškem“. Vynikal ale mimořádnou silou v pažích, kterou obdivoval celý tehdejší gymnastický svět. Své vypracované ruce uplatnil právě ve šplhu bez přírazu. V této disciplíně se závod začíná v sedě, chytne se osmimetrové lano asi metr nad podlahou, následně se odstartuje a při vlastním šplhu se nesmí pomáhat si nohama.

  Šplh na laně je stále živý sport, v Brně má své následovníky například v Sokole Brno I a Královo Pole. Závodníci brněnských sokolských jednot se pravidelně účastní mistrovství České republiky. Zde nejlepší borci dosahují časů pod 6 sekund, světový rekord drží český závodník Aleš Novák s časem 4,87 sekundy. Výkon Bedřicha Šupčíka z pařížské olympiády 7,2 sekundy pokořilo při novodobých závodech doposud „jen“ 41 českých sportovců. Na mistrovství ČR ve šplhu v roce 2018 by tento čas stačil na 11. místo.

  Šupčík Vácha Karafiát a Gajdoš

 • Mezinárodní hudební festival Špilberk 2019

  Filharmonie Brno pořádá již 20. ročník svého Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Velké nádvoří hradu Špilberku bude ve druhé polovině srpna 2019 opět dějištěm tradičního hudebního open-air festivalu, který každoročně nabízí obyvatelům a návštěvníkům Brna letní kulturní vyžití pod širým nebem v krásném hradním areálu. Festival pořádaný Filharmonií Brno cílí na široké publikum a nejinak tomu bude i v případě jubilejního ročníku.

  20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk se koná od 14. do 22. srpna 2019.

  Na své si přijdou vyznavači populární klasiky ve vytříbeném provedení: na dvou koncertech, na nichž se představí orchestr pořádající filharmonie, zazní slavné melodie období romantismu za přispění atraktivních hostů: na zahajovacím koncertě s brněnskými filharmoniky vystoupí operní sopranistka Patricie Janečková a estonský dirigent Risto Joost, na dalším proslulý Janoska Ensemble – slovenský soubor složený z hudebních virtuosů, působící v současné době ve Vídni a pohybující se mezi jazzem, klasikou, latinskoamerickou hudbou i popem. Pro příznivce filmové tvorby Miloše Formana je nachystán večer s hudbou ze snímků tohoto světoznámého režiséra (Vlasy, Amadeus, Hoří, má panenko ad.) v podání Českého národního symfonického orchestru. Poprvé přijede do Brna legendární kapela The Klezmatics se svou dávkou energického klezmeru.

  Tak jako v uplynulých letech, i letos se uskuteční – ve spolupráci s vídeňským IMZ (Internationales Musikzentrum) – kinokoncerty, které nabízejí možnost zhlédnout na velkém plátně a v kvalitním zvukovém balení záznamy koncertů hvězdných umělců na prestižních světových pódiích.

   

  Program

  14. 8. 20.00 Romantický karneval
  H. Berlioz, J. Offenbach, F. Lehár, J. Strauss jr., B. Smetana, A. Dvořák a další.
  Filharmonie Brno

  15. 8. 20.00 The Klezmatics
  R. Barshay, L. Sklamberg, P. Morrissett, F. London, L. Gutkin, M. Darriau

  18. 8. 20.30 Kinokoncert I: Koncert ze zakázaného města
  M. Richter: Novemberm S. Rachmaninov: Klavírní koncert č. 2, C. Orff: Carmina Burana (Peking 2018)


  19. 8. 20.30 Kinokoncert II: Jonas Kaufmann – „Dolce Vita“
  G. Puccini, G. Verdi, R. Leoncavallo, N. Rota, L. Dalla, S. Cardillo, D. Modugno a další (Waldbühne Berlin 2018)


  21. 8. 20.00 Pocta Miloši Formanovi
  Hudba z filmů režiséra M. Formana Vlasy, Hoří, má panenko, Amadeus, Muž na měsíci ad. Český národní symfonický orchestr
  22. 8. 20.00 Janoska Ensemble – Vídeňské doteky
  J. Strauss jr., F. Liszt, F. Kreisler, C. Saint-Saëns, P. I. Čajkovskij, J. S. Bach, V. Monti ad.

   

  Více informací a koupě vstupenek: https://filharmonie-brno.cz/mezinarodni-hudebni-festival-spilberk/

  IMG_2731

   

 • Letní shakespearovské slavnosti 2019 v Brně

  Na zimní pohádku v létě? To není omyl! Veselé paničky zkrotí Hamlet, ale navzdory mnoho povyku se nakonec všechno spraví. Že vám to nedává smysl? Raději vám tedy představujeme kompletní program letošního ročníku Letních shakespearovských slavností. Již tradičně se uskuteční na velkém nádvoří hradu Špilberku v Brně. Vstupenky na jednotlivá představení jsou již v prodeji.

  Letní shakespearovské slavnosti 2019 v Brně se konají od 17. 7. do 11. 8.  na Špilberku.

  Program:

  17., 18., 19. července vždy od 20.30 – Veselé paničky windsorské

  21., 22., 23., 24. července vždy od 20.30 – Zimní pohádka

  26. a 27. července vždy od 20.30 – Komédia omylov

  30. a 31. července a 1. srpna vždy od 20.30 – Dobrý konec všechno spraví

  5., 6., 7. srpna vždy od 20.30 – Mnoho povyku pro nic

  9., 10., 11. srpna vždy od 20.30 – Hamlet

  Podrobnosti o všech inscenacích i o vstupenkách najdete na webu https://brno.shakespeare.cz/.

 • Letní program na Špilberku 2019

  Léto na Špilberku se už tradičně nese ve znamení kultury. I v roce 2019 se můžete těšit na spoustu koncertů, divadel, festivalů a parties.
  Co vše se na hradě chystá? Těšit se můžete na operní večery, divadelní festivaly, tanec, vážnou hudbu i koncerty všemožných žánrů od elektra přes punk a hip hop až po šlágry. Z pestré nabídky si vyberou všichni.

   

  Velké nádvoří

  2. 6. Kašpárek v rohlíku / koncert / bejby pankeři z Brna a okolí / FB: https://www.facebook.com/events/2029433357352892/

  5. 6. Queenie / koncert / nejlepší český revival Queen / FB: https://www.facebook.com/events/411443832924833/

  7. 6. Kapitán Demo + MC Gey / koncert / recese, thrash rap, italo disco, knedlo vexlo muzikálno / FB: https://www.facebook.com/events/554034431776690/

  10. 6. Three Days Grace / koncert / rock, metal, grunge; Kanada / FB: https://www.facebook.com/events/364431147677986/

  14. 6. Worakls / koncert / elektro; Francie / FB: https://www.facebook.com/events/2249877061948030/

  18. a 19. 6. Večery s Ondrášem / folklorní festival / FB: https://www.facebook.com/events/339260630052917/, https://www.facebook.com/events/823460048012421/ a https://www.facebook.com/events/275247413351593/

  20. 6. Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble: Gipsy Fire 2019 / koncert / FB: https://www.facebook.com/events/521176398360737/

  24. 6. Čechomor, Martina Pártlová & Kumpanovi muzikanti / koncert / FB: https://www.facebook.com/events/388551905272550/

  25. 6. Vymítač / rock-opera s Kamilem Střihavkou v hlavní roli / FB: https://www.facebook.com/events/2081227885292386/

  26. 6. Galakoncert Duo Jamaha a hosté / šlágr / FB: https://www.facebook.com/events/2094489043962138/

  27. 6. Dagmar Pecková, Hradišťan, Spirituál kvintet / společný koncert / FB: https://www.facebook.com/events/357520734810444/

  28. 6. Galakoncert Ibérica 2019 / koncert, tanec / flamenco / FB: https://www.facebook.com/events/2356064534671659/

  30. 6. La traviata / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  4. 7. Polská krev / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  6. 7. Tosca / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  17. 7. až 11. 8. Letní shakespearovské slavnosti / divadelní festival

  14. 8. až 22. 8. Mezinárodní hudební festival Špilberk (Filharmonie Brno) / vážná hudba

  24. 8. Nora En Pure / koncert, party / house, elektro, Švýcarsko / FB: https://www.facebook.com/events/615863302159260/

  27. 8. Carmen / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  29. 8. Lazebník sevillský / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  31. 8. Polská krev / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  1. 9. Nabucco / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  3. 9. La traviata / opera / Národní divadlo Brno / FB: https://www.facebook.com/events/857359624608139/

  7. a 8. 9. Špilberk žije! / zábavná akce pro celou rodinu / celý hrad otevřen

  12. 9. Stromboli / koncert / jazz rock, space rock, new wave

  Letní kino na Špilberku

  Program letního kina naleznete zde

   

  Letní scéna

  21. 6. Wohnout / koncert / rock / FB: https://www.facebook.com/events/2393149330746172/

  27. 6.  Poletíme? / koncert / ska / FB: https://www.facebook.com/events/1150395345145414/

  4. 7.   Tata Bojs + Ghost of You / koncert / alternative, rock / FB: https://www.facebook.com/events/768347536872827/

  7. 7.   Trabantem napříč kontinenty – Velká cesta domů / cestovatelské vyprávění / FB: https://www.facebook.com/events/2293796797544798/

  11. 7.  DESmod + Platonic / koncert / pop-rock, Slovensko / FB: https://www.facebook.com/events/512497709279949/

  14. 7.  Na kus řeči s Miroslavem Donutilem / show, divadlo

  16. 7.  Kumbia Queers / koncert / latino tropical punk / FB: https://www.facebook.com/events/1171422726371982/

  18. 7.  Tom Jegr & Gang + Charlie The Bomber / koncert / rock and blues / FB: https://www.facebook.com/events/1545825292220155/

  21. 7.  Pavol Seriš: Pozemšťan / Divadlo Bolka Polívky

  25. 7.  Zrní / koncert / indie, kladenskej uhelnej zen / FB: https://www.facebook.com/events/644615199324785/

  1. 8.  David Koller / koncert / rock, pop, post grunge / FB: https://www.facebook.com/events/588838771574342/

  4. 8.  Chillas / party

  6. 8.  Reno Divorce + Supertesla / koncert / punk, USA

  8. 8.  Pokáč + Petržela / koncert / folkpop / FB: https://www.facebook.com/events/436000740533107/

  15. 8.  Morčata na útěku / koncert / punk

  18. 8.  Balkan Bashavel / festival

  22. 8.  Prago Union / koncert / hip hop

  29. 8.  Mucha / koncert / femipunk

  6. 9.  Trubadůři / festival

  12. 9.  Anna K. / koncert / rock, pop

   

   

 • Zacvičte si jógu venku na Špilberku

  Máte rádi jógu? Hledáte klid a pohodu? Nebo si jen chcete pěkně zacvičit? Zveme vás na hrad Špilberk, kde se přímo venku na čerstvém vzduchu bude cvičit jóga – a to na trávníku na jihozápadním bastionu. Povedou vás lektoři z brněnského studia Happyoga. Lekce se konají od konce června do začátku září 2019.

  Termíny jógy na hradě Špilberku v létě 2019

  Pátek 21. 6. v 17 až 19 h:  108 pozdravů slunci

  Úterý 25. 6. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 2. 7. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 9. 7. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 16. 7. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 23. 7. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 30. 7. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 6. 8. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 13. 8. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 20. 8. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 27. 8. v 18 až 19 h: Jóga

  Úterý 3. 9. v 18 až 19 h: Jóga

   

  Více informací na www.happyoga.cz.

 • Sandalovy fotografie z našich sbírek
  jsou k vidění v Bratislavě

  Naši loňskou výstavu unikátních fotografií Rudolfa Sandala, který zachycoval meziválečnou avantgardní architekturu v Československu, mohou zhlédnout návštěvníci Slovenského národního muzea v Bratislavě. Dílo brněnského fotografa Rudolfa Sandala ml. (1899–1980) patří k nejpočetnějším a nejcennějším konvolutům v architektonických sbírkách Muzea města Brna. V loňském roce jeho osobnost a dílo představilo muzeum na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)“  na hradě Špilberku – v takovémto rozsahu vůbec poprvé. Výstava zahrnovala množství poprvé prezentovaných originálních fotografií, které byly známé z publikací o československé i světové moderní architektuře.

  Rudolf Sandalo se zaměřoval na dokumentaci architektury mladého Československa. Dokázal porozumět vizím soudobých architektů a zachytit na snímcích ducha modernosti jejich staveb. Jeho snímky přispěly např. k věhlasu vily Tugendhat. Sandala zřejmě pověřil jejím fotografováním přímo její architekt Ludwig Mies van der Rohe; dvě Sandalovy fotografie byly dokonce vybrány na výstavu The International Style v New Yorku v roce 1932. Sandalo fotil na zakázku architektů všech národností – českých, německých, slovenských i židovských. V Brně spolupracoval s Bohuslavem Fuchsem, Ernstem Wiesnerem, Bohumírem Čermákem, Jindřichem Kumpoštem, Jaroslavem Gruntem, Mojmírem Kyselkou a dalšími.

  Výstava Vízie Modernosti / Visions of modernity – Rudolf Sandalo (1899–1980) je ve Slovenském národním muzeu v Bratislavě k vidění až do 1. září 2019.

  Před válkou začal Sandalo spolupracovat s německou zpravodajskou službou, roku 1942 odešel definitivně do Berlína, od 50. let žil ve Frankfurtu nad Mohanem, kde působil jako fotograf a obchodník s uměním. Navzdory jeho problematickým postojům během okupace je jeho fotografická tvorba unikátní díky mimořádné kvalitě a výhradnímu zaměření na moderní architekturu. Rudolf Sandalo tak patří k výjimečným tvůrcům v kontextu československé i evropské fotografie.

  Jedinečná výstava kurátorů Jindřicha Chatrného a Dagmar Černouškové z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna je k vidění v Bratislavě v Sídelní budově Slovenského národního muzea od 18. dubna do 1. září 2019. Více o ní zde. 

1. stránka z celkem 712345...Poslední »