• Za jednu cenu dva zážitky,
  projížďka lodí i kasematy

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2015, tj. od 18.4. až do 11. října, si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)    230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP) 115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • Špilberk žije! Aneb Švédi nás nedostanou

  Pojďte si s námi na Špilberku užít 12. a 13. září zábavný rodinný víkend s atmosférou roku 1645. Uplynuly pouhé čtyři týdny od chvíle, kdy Švédové odtáhli z Brna, Morava ale nadále strádá pod násilnostmi švédských hord, a tak posádka stále drží pohotovost.

  Akce Špilberk žije! otevírá u příležitosti 370 let od švédského dobývání celý areál hradu – pojďte se podívat a užít si víkend!

  Čekají vás historické aktivity na hradbách, nádvořích, v bastionech i kasematách. Odhalte s námi záhadu švédského důstojníka Kallenberga při tajuplné šifrovací hře. Zabaví malé i velké a přiblíží vám, co zažívali obránci města, ale i Švédové. Kdo zvládne celou hru, může si také vylosovat jednu z mnoha pěkných cen.

  Na Špilberku také pouze tento víkend najdete nejstrašidelnější exponát, který muzeum raději obvykle nevystavuje – Kallenbergovu prostřelenou lebku.

  Co dalšího vás na akci Špilberk žije! čeká? Více informací najdete zde.

  Těšíme se na vás!

   

 • Kulturní akademie třetího věku startuje

  Více přednášek, nová témata, nová místa, noví přednášející. Kulturní akademie třetího věku – společný projekt Hvězdárny a planetária Brno, Knihovny Jiřího Mahena v Brně, Muzea města Brna, Domu umění města Brna, Filharmonie Brno a Moravské galerie v Brně otevírá ročník 2015/2016.

  Kulturní akademie je určena všem milovníkům brněnské kultury ve věku 55+, bez zvláštních nároků na vzdělání. Přednášky probíhají pokaždé na jiném místě, vždy v prostorách pořádající organizace. Účastníci vyslechnou nejen zajímavé proslovy, ale také si prohlédnou aktuální výstavy, zúčastní se komentované procházky městem, pozorování oblohy, shlédnou netradiční projekci, nakouknou do zákulisí, obdrží studijní materiály a na závěr i absolventský diplom.

  Poplatek za celou akademii je 1680 Kč za 24 přednášek, které se budou konat vždy v pondělí od 16:30 do 18.00. Z kapacitních důvodů je počet účastníků omezen na 60. Přihlášky se přijímají od pondělí 24. srpna 2015 v Zákaznickém centru Knihovny Jiřího Mahena na ulici Kobližná 4.

  Program Kulturní akademie třetího věku 2015/2016

  5. října – Muzeum města Brna
  Hostince a pivovary Brna od středověku po současnost (přednáška s komentovanou prohlídkou výstavy)

  12. října – Hvězdárna a planetárium Brno
  Blíže ke hvězdám (projekce s prohlídkou hvězdné oblohy)

  19. října – Filharmonie Brno
  Koncertní sezona filharmonie aneb tajemství dramaturgie (přednáší Jiří Beneš)

  26. října – Muzeum města Brna
  Zmizelý svět brněnských meziválečných kaváren (přednáška)

  2. listopadu – Muzeum města Brna
  Špilberské kasematy (prohlídka s výkladem)

  9. listopadu – Moravská galerie v Brně
  Cena Jindřicha Chalupeckého (Pražákův palác)

  16. listopadu – Dům umění města Brna
  Komentovaná prohlídka výstavy Dalibora Chatrného „Vidět svět jinak“

  23. listopadu – Knihovna Jiřího Mahena v Brně
  Brno historické s historičkou (přednáší Milena Flodrová)

  30. listopadu – Knihovna Jiřího Mahena v Brně
  Brno literární (přednáší Vojen Drlík)

  7. prosince – Filharmonie Brno
  Symfonický orchestr kraje Brněnského (1951-1956) – zapomenutá historie

  14. prosince – Moravská galerie v Brně
  Zastihla je noc, Čeští umělci ve Francii 1938 – 1945 (Místodržitelský palác)

  1. února – Dům umění města Brna
  Komentovaná prohlídka výstavy Václava Jiráska „Výlet (2004 – 2014)“

  8. února – Knihovna Jiřího Mahena v Brně
  Brno hudební (přednáší Miloš Štědroň)

  15. února – Filharmonie Brno
  Příběh nové koncertní síně (přednáší Marie Kučerová)

  22. února – Filharmonie Brno
  Brněnská filharmonie v zahraničí (přednáší Blanka Prokšová)

  29. února – Hvězdárna a planetárium Brno
  Dynamická Země (projekce s přednáškou)

  7. března – Hvězdárna a planetárium Brno
  Astronom v každém z nás (projekce a experimenty)

  14. března – Moravská galerie v Brně
  Prohlídka Uměleckoprůmyslového muzea s aktuální expozicí

  21. března – Hvězdárna a planetárium Brno
  Slunce – naše denní hvězda (projekce a pozorování Slunce)

  4. dubna – Muzeum města Brna
  Meziválečné Brno pod značkou „UP“ (přednáška)

  11.  dubna – Dům umění města Brna
  Komentovaná prohlídka výstavy Milana Housera (přednáší Terezie Petišková)

  18. dubna – Moravská galerie v Brně
  Prohlídka Jurkovičovy vily s aktuální expozicí

  25. dubna – Dům umění města Brna
  Procházka po brněnské meziválečné architektuře v rámci Brněnského architektonického manuálu (přednáší Lucie Valdhansová)

  2. května – Knihovna Jiřího Mahena v Brně
  autorské čtení s překvapením, předávání závěrečných diplomů

 • Komentované prohlídky výstavy k 70. výročí ukončení II. světové války

  Jako jeden ze symbolů nacistické zvůle v Brně slouží barokní kaple na Špilberku. Církevní památku nejprve nacisté znesvětili v září 1939, kdy zde po několik dní byla v nuzných a stísněných podmínkách zavřena část vězňů, opravdových i domnělých odpůrců režimu, kteří byli pozatýkáni v rámci akce Albrecht I. v den vypuknutí války. Posléze kapli přestavěli na síň slávy s nacistickými symboly. Po válce zde byl vybudován památník II. odboje, v 60. letech pak expozice ostře protinacistických fotomontáží Johna Heartfielda, jím osobně vybraná a instalovaná speciálně do prostor kaple, do kontrastu s dochovanými fragmenty nacistické výzdoby.

  Muzeum města Brna připomíná události odehrávající se v kapli a na Špilberku za II. světové války netradičním způsobem; prostřednictvím instalace využívající prvky videomappingu. Historická data a fotografie, prezentované hlavně v dotykovém digitálním stole, doplní hra světla, zvuku, obrazů a symbolů, jež návštěvníka provede pocity bezmoci a nejistoty, které v kapli zažívali vězni před více než 70 lety, ale i pocity naděje, kterou naopak lidé během války hledali v nejzazších koutech svého nitra či v sebemenších detailech okolního světa. Jako třeba v rozkvetlých mandloních, v časech blížícího se konce války. 

  Komentované prohlídky výstavy Na Starém Brně kvetly mandloně se konají o sobotách 22. 8. a 5. 9. 2015 vždy v 16:00 hodin. Sraz na malém nádvoří před barokní kaplí. Průvodkyní bude historička Dana Olivová. 

 • Víkend s brněnskými pivovary

  Špilberk 10 od Parního pivovaru Hauskrecht chutnal lidem nejvíc

  Víkend s brněnskými pivovary je úspěšně za námi. Na velkém nádvoří hradu Špilberku se sešlo osm pivovarů a téměř tři tisícovky lidí. Kromě ochutnávek lokálního piva a pivních specialit se mohli podívat i na výstavu Žít pivo – a právě její návštěvníci hlasovali o nejlepší brněnské pivo. S rozdílem jediného hlasu vyhrál Špilberk 10 od Parního pivovaru Hauskrecht. 

  Na pivní akci se přišla podívat spousta lidí, neodradilo je ani horké počasí. Plnoletí návštěvníci výstavy Žít pivo dostali ke vstupence speciální kupón s poukazy na volnou degustaci nominovaného piva u každého pivovaru. Po vypití jim z kupónu zbyl jen hlasovací lístek, který mohli u infostánku vhodit do hlasovacích historických nádob na pivo. Nejvíc se jich nashromáždilo v nádobě Parního pivovaru Hauskrecht, který soutěžil s pivem Špilberk 10. Ovšem výsledek to byl velmi těsný. Pivovar na druhém místě měl o jediný hlas méně, třetí o dva méně.

  Parní pivovar Hauskrecht – Špilberk 10

  pivtm

  Ze všech hlasujících jsme vylosovali tři výherce, kontaktovat je budeme e-mailem. Jména vylosovaných: Ondřej Dokoupil, Peter Lištvan, Matyáš Křepelka.

  K ochutnání nebyla jen současná piva. Například pivovar Lucky Bastard uvařil speciálně na tuto akci podle starobylé receptury pivo Středověk, aby lidé poznali, jaké bylo pivo v dobách středověku a raného novověku. Vynikalo svěžestí a kouřovou příchutí.

  Ostatní soutěžní piva:

  Magistr – Kelly polotmavé 11        Lucky Bastard – Středověk       Pegas – Pegas světlý ležák 12

  magistr     luckybastard     pegas

  Létající piv. Albert – Albert Ale 12        Richard – Žebětínská 10

  Albert     richard                          

  Líšeňský pivovar – Marvan 11           Nefiltrovaný Ležák Starobrno

  lisen     starobrno

   

  loga pivoden

 • Vandrovali hudci

  Po více než dvaceti letech vystoupí 24. srpna ve 20:00 společně na jevišti Hradišťan Jiřího Pavlici a Vlasta Redl se svou kapelou. Opráší staré skladby z dnes již legendárního společného alba z roku 1994, ale zahrají i pár novinek připravených speciálně pro letošní letní turné. Při této příležitosti také byla vydána remasterovaná verze slavného alba „Vlasta Redl – AG Flek, Hradišťan – Jiří Pavlica“, tentokrát pod názvem Vandrovali hudci 2015.

  Jedinečné skloubení lidové hudby, folku a bigbítu, navíc v podání vynikajících muzikantů slibuje nevšední zážitek, jak pro ty, co nostalgicky vzpomínají na 90. léta, tak pro ty, kteří Pavlicu s Rédlem uslyší poprvé.

  Vstupenky lze zakoupit zde.

   

 • Koncert kapely IAN

  IAN chtějí poděkovat rodnému Brnu za velkou podporu, kterou od něj cítí, a proto připravili na 15. srpna koncert na letní scéně hradu Špilberku. Domácím fanouškům představí speciální hudební set, který podpoří také videomappingovou show. IAN si pozvali také skvělé hosty, jejichž jména zveřejní již brzy.

  IAN jsou od loňského vydání alba Voyage k nezastavení. S touto deskou odehráli již přes 150 vystoupení a další neustále přibývají. Hrad Špilberk je pro IAN oblíbenou brněnskou dominantou, a proto se rozhodli zhruba po roce odehrát koncert opět zde. Vzhledem ke koncertním závazkům půjde na Špilberku o jediný letní koncert IAN, kterého se tamní fanoušci dočkají. Čas budou v létě IAN také věnovat svému druhému albu, jehož písně postupně kompletují. Kromě IAN vystoupí také dvě další kapely, jejich jména budou oznámeny později.

  Dvoučlenný projekt IAN na sebe strhl pozornost díky vítězství v Českém YouTube Festu 2013, který jim přinesl možnost zahrát si na Rock For People, maďarském Szigetu a také podpořili letošní první narozeniny brněnského kulturního prostoru Sono. “Velké plus je to, že co baví nás, baví taky ostatní, protože to stejně děláme pro ně, jen si sami nesvazujeme ruce stylem, módou, či něčím podobným”.

  Koncert IAN začíná v 19.00 hodin na Špilberku!

 • Jak Švédové L. P. 1645 Brno marně dobývali

  U příležitosti kulatého výročí slavné obrany Brna před švédským vojskem můžete zhlédnout představení Ořechovského divadla s názvem „Jak Švédové L. P. 1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo“. Rozvernou komedii Vlastimila Pešky zahrají amatérští herci přímo na místě dějinných událostí: na tzv. letní scéně, tedy u hradeb, které Švédové, jak je známo, nepokořili. Hra vtipně glosuje přežívající nešvar překrucování historických faktů a sleduje známou pověst o tom, proč se na Petrově zvoní poledne už v 11, což prý tenkrát přimělo švédskou přesilu ukončit obléhání.

  V komedii zazní celkem osm jazyků od angličtiny až po maďarštinu a také Peškova hudba komponovaná v duchu moravských lidových balad a kramářských písní. Hru divadlo hrálo už před dvaceti lety, vrátilo se k ní ale na přání fanoušků. Nové nastudování má však nezaměnitelný náboj díky mladým členům souboru.

  Ještě větší kouzlo komedii dodá autentické prostředí pevnosti i stmívání nad Brnem. Hru o švédské prohře uvidíte po 370 letech na stejném místě: 16. srpna ve 20 hodin na letní scéně na hradě Špilberku.

 • Noc flamenca 2015

  Zveme vás na Noc flamenca na Špilberku. Slavnostním večerem plným vášnivých rytmů a tance se zahájí 24. ročník Mezinárodního kytarového festivalu. Jeho první vystoupení rozezní velké nádvoří hradu Špilberk 9. srpna večer od 20 hodin. Vystoupí zde tanečnice Eleonora Bayaz, kytarista Raúl Mannola a skupina Grupo Flamenco de Andalucia. Zazpívá Enrique Bermúdez „Piculabe“, na cajón, „bedýnku“, zabubnuje El Guille a na kytaru zahraje Alfredo Lagos. Ceny vstupenek: 250 Kč, 440 Kč a 350 Kč podle vzdálenosti od pódia; pro seniory a držitele karet ZTP platí 50% sleva.

  Vstupenky lze zakoupit zde.

 • Komentovaná prohlídka výstavy Skororetro

  Muzeum města Brna vás srdečně zve dne 27. srpna na komentovanou prohlídku výstavy „Skororetro“, která prezentuje celoživotní dílo sochaře Jiřího Sobotky. Ten je známý hlavně obřími zvětšeninami běžných předmětů – u brněnské přehrady stojí třeba oblíbený Ohryzkovník, ale z poslední doby také jako autor budoucí sochy básníka Jana Skácela v parku pod Špilberkem.

  Výstava „Skororetro“ prochází od počátku až po nejnovější díla všechna sochařova tvůrčí období. Ta při speciální komentované prohlídce ozřejmí sám autor Jiří Sobotka spolu s kurátorkou Hanou Fadingerovou. Oba poskytnou cenný vhled do tvorby monumentálních extravagantních soch.

  V rámci komentované prohlídky bude také představen katalog „Skororetro“ shrnující vlastní výstavu i dosavadní tvorbu Jiřího Sobotky. Jen v tento den bude katalog prodáván za zvýhodněnou cenu.

  Vstupné na komentovanou prohlídku je stejné jako na výstavu. Sraz účastníků v 16:30 před vstupem do výstavy. O ní více informací zde.

1. stránka z celkem 1012345...10...Poslední »