• Za jednu cenu dva zážitky,
  projížďka lodí i kasematy

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2016, tj. od 16.4. až do 16. 10, si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)    230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP) 115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • Týden výtvarné kultury 2017

  Začátek jara tradičně potěší všechny milovníky výtvarného umění. Od 20. do 26. se totiž bude v Brně opět konat Týden výtvarné kultury, letos již po osmé. Všechny brněnské kulturní instituce se spojí a připraví návštěvníkům pestrý program – od výstav přes přednášky až po workshopy a tvůrčí dílny. Motto letošního ročníku zní: „S barvou ven!“ A ve znamení barev bude i Špilberk.

  Program pro školy na objednání

   Vasarely

  Je těžké oklamat lidské oko? Existuje obraz, ze kterého bolí oči? Co je to op-art? Jak vznikl? A co na to Victor Vasarely? Odpovědi najdou žáci a studenti v animačním programu ve výstavě Vasarely a sami si vyzkouší tvořit optické umění.

  Doporučeno: II. stupeň ZŠ, střední školy a gymnázia

  Délka: 60 minut

  Cena: 50 Kč/žáka

  Termíny konání: 21., 22., 23. a 24. března vždy od 9 hodin, čas je možné dle individuální dohody posunout.

  Objednávky: Barbora Svátková, svatkova@spilberk.cz, 542 123 635.

  Sraz účastníků programu před hlavní pokladnou naproti mostu, kde si vás vyzvedne lektorka.

  Program pro širokou veřejnost

  Vasarely

  Je těžké oklamat lidské oko? Existuje obraz, ze kterého bolí oči? Co je to op art? Jak vznikl? A co na to Victor Vasarely? Odpovědi najdete v animačním programu ve výstavě Vasarely a zkusíte tvořit jako umělci směru zvaného optical art.

  Délka: 60 minut

  Cena: 50 Kč/osoba

  Termíny konání: 22. a 23. 3. vždy od 15:00 hodin.

  Pro skupiny nutná objednávka předem: Barbora Svátková, svatkova@spilberk.cz, 542 123 635.

  Sraz účastníků programu před hlavní pokladnou naproti mostu, kde si vás vyzvedne lektorka.

   

  Velká modrá věž

  S malířem Milanem Magnim o modré na jeho obrazech ve stálé expozici Od moderny po současnost. Rozhovor a komentovanou prohlídku povede kurátorka Ilona Víchová.

  Délka: 90 minut

  Cena: 50 Kč/osoba

  Termín konání: 21. 3. od 15 hodin

  Sraz účastníků programu před hlavní pokladnou naproti mostu, kde si vás vyzvedne lektorka.

   

   

   

 • Strašidelné kasematy

  V nejčarovnější noc v roce pro vás chystáme speciální akci. V čase, kdy vzdušný prostor nad Brnem ovládnou čarodějnice, se bude v tajuplných kasematech na hradě Špilberku něco dít. Vítány jsou děti i rodiče!

  30. dubna večer pro vás chystáme akci s názvem Strašidelné kasematy.

  Bojíte se rádi? Přijďte na Špilberk na malé nádvoří, kde bude začínat strašidelná rodinná hra. Projdete se po obávaném kasematním žaláři jinak, než jste zvyklí. Na filipojakubskou noc totiž ožívají postavy, které mají co do činění se špilberskou věznicí.

  Kdo jednou vstoupí, musí překonat strach a splnit všech 7 úkolů, aby se z tohoto strašidelného místa dostal na svobodu. Hra je ideální pro odvážné děti a jejich rodiče. S sebou si přineste dobrou náladu, děti, lucernu se svíčkou a zapomeňte na výdobytky moderní doby, ať nekazíte hru sobě, dětem ani dalším spoluhráčům.

  Termín: 30. dubna 2017

  Čas: 20:00–24:00, prodej vstupenek do 23:00.

  Vstupné

  Plné vstupné                                                                      150,- Kč

  Snížené vstupné (děti 7-15 let)                                     50,- Kč

  Rodinné vstupné                                                              325,- Kč

  Děti od 2 – 6 let                                                                    10,- Kč

 • Karel Altman: Mezi Polenkou a Stopkou

  Pojďte se s námi vrátit v čase a objevit, kam dřív Brňané chodili na pivo a kam na kávu a zákusek. Bez toho by se přece neobešla žádná správná nedělní procházka. V rámci doprovodného programu výstavy Nedělní korzo pořádáme přednášku historika a etnologa Karla Altmana s názvem „Mezi Polenkou a Stopkou, k životu na brněnských korzech a promenádách“. Mluvit se bude o tradici nedělních promenád, o hostincích a kavárnách.

  Ve čtvrtek 6. dubna od 16.30 vás zveme na přednášku pana Karla Altmana.

  Brňané tehdy své procházky často zakončovali ve vyhlášených hospůdkách, restauracích, výletních hostincích a kavárnách. Zjistíte, kam lidé často chodili a co se s jejich oblíbenými podniky v běhu časů stalo. Po přednášce bude následovat ochutnávka piva z brněnského pivovaru Pegas.

  Kdy: 6. dubna od 16.30

  Kde: sál Ogilvy, vstup z malého nádvoří

  Jednotná cena: 40 Kč

 • Jak se bránit holí a kudy k pokladu?

  Pokládáte hůlku za pouhého pomocníka při chůzi nebo jen za starosvětský módní doplněk? Vyvedeme vás z míry. Vycházkovou holí se kdysi mohli gentlemani efektivně bránit. Některé hole v sobě dokonce ukrývaly bodce, jež dokázaly probodnout i dva muže za ráz. Za povšimnutí stojí i samotné rukojeti hůlek. Jsou na nich vytepané různé obrazce či nápisy. Jeden takový vás dle pověstí může zavést až k pokladu. A kde všude se vůbec kdysi Brňané s hůlkami procházeli?

  Zveme vás v neděli 19. března od 15 hodin na komentovanou prohlídku výstavy Nedělní korzo.

  To vše se dozvíte na komentované prohlídce aktuální výstavy Nedělní korzo na hradě Špilberku. Vyprávět vám budou sběratel Šimon Ryšavý, jehož hůlky jsou součástí expozice, a kurátor a historik Pavel Košťál.

  Kdy: 19. března v 15 hodin

  Kde: galerie v přízemí jižního křídla hradu Špilberku, vstup od dělového bastionu

  Cena je stejná jako do výstavy: 60/40 Kč. 

 • Muzejní noc na Špilberku 2017

  Pojďte pozdravit jedinou panovnici na českém trůně – Marii Terezii! Při letošní Muzejní noci totiž zavítá na hrad Špilberk. Nenechte si ujít návštěvu císařského páru a program ve stylu 18. století! Právě letos uplyne kulatých 300 let od narození Marie Terezie. Královna česká a uherská, arcivévodkyně rakouská a manželka císaře Svaté říše římské se narodila 13. května 1717. Tuto událost si na hradě Špilberku připomeneme při Muzejní noci v sobotu 20. května.

  Ještě, než večer začne program na hradě, můžete si s dětmi užít tak trochu jiný dětský den, který Muzeum města Brna pořádá ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Brno, Helceletova. V parku pod Špilberkem se chystá program s názvem DÁMA NA TAHU od 14 do 18 hodin. Srdečně zveme všechny děti na dobrodružnou výpravu po stopách naší nejvýznamnější panovnice. Poznáte její výjimečný životní příběh, prozkoumáte zákony a reformy, kterými změnila k lepšímu život v našich zemích, budete bránit pevnosti, které nechala vystavět před nepřáteli. A hlavně – zažijete to všechno na vlastní kůži! Chystá se velká odpolední akce plná her, úkolů, zážitků a tvoření. Na desítce neobyčejných stanovišť poznáte Marii Terezii jako vynikající panovnici se skvělými nápady, nelehkým životem a velkým významem pro náš národ i celou Evropu. Stanoviště budou připraveny v několika obtížnostech, takže si odpoledne užijete s celou rodinou.

  A co vás čeká večer při Muzejní noci přímo na Špilberku? Přenesete se do poloviny 18. století. Nádvoří bude žít dobovým programem, najdete tu jarmark, muzikanty, potulné komedianty, uvidíte vojenskou přehlídku. Hrad bude plný lidí v historických kostýmech, protože budeme očekávat příjezd panovnického páru. Na hradbách se proto utáboří rakouská armáda, aby byla Marie Terezie v bezpečí. Těšit se můžete na soutěže pro děti, dobové občerstvení i hospůdky. O pořádek se budou starat členové hradní stráže a Městský střelecký sbor vyhlásí soutěž „Střelba ku ptáku“.

  Hrad Špilberk

  Vstupné: prohlídka hradu – 20 Kč/osoba, program na hradbách a nádvořích zdarma

  Poslední vstup do expozic: 22.30 h

  Stálé expozice a výstavy:

  Kasematy, Žalář národů, Od hradu k pevnosti, Brno na Špilberku, Vulcanalia, Nedělní korzo

  DOPROVODNÝ PROGRAM (placený vstup)

  Kasematy

  18.00 – 22.00 Do kasemat s císařovnou!
  S kým máte na Špilberku tu čest, když vás zamrazí v zádech a uslyšíte řinčení řetězů? Co je pravdy na tom, že nebýt císařovny Marie Terezie, kasemat by nebylo? A co na to baron Trenck? Ponocujte s humorem – poučení i zábava v kvízu zaostřeném na 18. století.

  Přednáškový sál Ogilvy

  Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola Brno – ukázky restaurování keramiky, malby, nábytku, dřevořezby.

  Královská kaple

  20.15, 21.15, 22.15 Dust in the Groove – propojení jazzových a klasických hudebníků, kompozice a improvizace ve vlastních skladbách na pomezí jazzu a soudobé hudby.

  Hranolová věž – prezentace připravovaných výstav Muzea města Brna.

  Jižní terasa výhled na noční Brno, replika dřevěného středověkého jeřábu.

   

  DOPROVODNÝ PROGRAM (vstup zdarma)

  Program, připravený Agenturou REX za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje, připomene 300. výročí narození Marie Terezie, královny české a uherské, a její návštěvu Brna v roce 1748. Na všech nádvořích jarmark s historickým zbožím, řemesly, bohatým občerstvením.

  Jihovýchodní bastion – procházkou jihomoravskými vinicemi s Moravskou bankou vín.

  Gotický sál na malém nádvoří

  19.00, 21.00 Na strunách naděje – hold císařovně Marii Terezii (Divadlo hudby a poezie Agadir).

  Hlavní pódium na velkém nádvoří

  18.00 – CO SE STALO (hudební skupina Rabussa)

  18.45 – PŘÍJEZD MARIE TEREZIE, audience významných osobností doby

  19.00 – COMMEDIA CAPA Y ESPADA (šermířská skupina Exulis)

  20.30 – MÓDA 18. STOLETÍ, přehlídka civilních i vojenských oděvů

  20.45 – CO SE STALO (hudební skupina Rabussa)

  21.30 – RIVALOVÉ (šermířská skupina Exulis)

  22.00 – KMOTRA SMRT (hudební skupina Rabussa)

  22.45 – DUELANTI (šermířská skupina Exulis)

  23.15 – HARLEKÝNŮV BOJ (Spolek Poustevník)

  Západní kurtina

  18.00 – 24.00 Ležení rakouského vojska, Střelba ku ptáku (Brněnský městský střelecký sbor)

  21.00 a 22.00 Dáma v sedle (Equidance)

  Jihozápadní bastion

  18.00 – 24.00 Hvězdárna a planetárium Brno – pozorování noční oblohy astronomickými dalekohledy.

   

  Měnínská brána – Muzeum hraček

  Měnínská 7

  Vstupné: 20 Kč/osoba, vstup je omezen počtem 30 osob najednou

  Poslední vstup: 22.30 h

  Stálá výstava historických hraček ze sbírky Milady Kollárové

   

   

 • Prst barona Trencka je zpět u kapucínů

  Tělesné ostatky barona Františka Trencka, slavného velitele pandurů a vězně ze Špilberku, jsou od 8. března 2017 opět kompletní. Trenckův prst se vrátil zpět do Kapucínské hrobky v Brně, kde byl pietně pochován. Tělo barona zde sice leží od roku 1749, v posledních sto letech mu však chyběl palec na levé ruce. Prst dnes provinciálovi řádu kapucínů Jiřímu Štivarovi slavnostně předal ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.  „Převzetí palce barona Trencka do rukou bratří kapucínů a jeho uložení zpět do hrobky vnímáme jako událost, která snad již definitivně umožní jeho ostatkům klidné odpočinutí v místě, jež si sám kdysi zvolil,“ řekla vedoucí Kapucínské hrobky v Brně Kateřina Hlouchová. Palec levé ruky předtím stihli zkoumat antropologové. Navzdory mumifikované tkáni se jim unikátním způsobem podařilo zobrazit papilární linie, tedy získat „otisky prstů“. Tým vědců palec také scanoval a zhotovil jeho virtuální 3D model. Podobný postup plánuje s celým tělem barona. Jeho model bude dokonce pohyblivý.

  Ztracený prst byl dosud uložen v depozitářích Muzea města Brna na hradě Špilberku. Jeho cesta do muzejních sbírek byla složitá. „Palec zřejmě někdo Trenckově mumii uzmul na konci 19. století přímo v hrobce. Další osudy palce jsou ale nejasné. Můžeme jen spekulovat, zda krádež měla zištný nebo mystický charakter. Pro žádnou teorii nemáme dostatek důkazů,“ podotkl Petr Vachůt z Muzea města Brna. Jisté je až to, že prst se objevil ve sbírkách Muzea města Brna, které vzniklo v roce 1904 a ve 20. letech přejalo část sbírkového fondu z tehdejšího Františkova muzea (dnešního Moravského zemského muzea).

  Odborníci u příležitosti navrácení prstu v refektáři Kapucínského kláštera představili aktuální projekt s názvem „Antropologický, soudně-lékařský a historický výzkum mumie barona Trencka“. Muzeum města Brna na něm spolupracuje s Ústavem antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a s Kapucínskou hrobkou v Brně. Do projektu se zapojila i Fakultní nemocnice Brno, v jejímž radiologickém pracovišti Trenckovu mumii scanoval 25. února prof. Vlastimil Válek a jeho tým. „Bylo pro mě překvapením, že i téměř po 300 letech je tělo poměrně dobře zachované a že kromě kostí jsou v něm vidět další struktury jako šlachy. Ale chybí mu několik článků prstů,“ řekl. CT přístroj ve Fakultní nemocnici pořídil na 40 000 snímků, které už začali zkoumat antropologové. „Oddělený prst i hlava barona Trencka morfologicky odpovídají tělu mumie, čímž je s velkou pravděpodobností prokázána komplementarita ostatků tohoto slavného vojáka,“ uvedla Petra Urbanová z Ústavu antropologie k pochybnostem, zda prst i hlava, která je u těla uložená odděleně, skutečně patří Trenckovi.

  Výsledky bádání budou odborníci z Oddělení historie Muzea města Brna konfrontovat s historickými zprávami o Trenckově životě. Jedním z výstupů bádání bude virtuální 3D rekonstrukce baronova těla i obličeje. Zajímavé bude srovnání s Trenckovými vyobrazeními, která vznikala až po jeho smrti. Jeden z nejznámějších brněnských vězňů, svobodný pán František Trenck, byl vojenským velitelem, vedl pandury, uspěl také ve válkách o dědictví rakouské. Údajně to byl vášnivý bojovník s prudkou emotivní povahou, která mu nadělala mnoho nepřátel. Po sérii intrik byl roku 1745 odsouzen k trestu smrti, který Marie Terezie nechala roku 1746 zmírnit na doživotí na Špilberku. Před smrtí v roce 1749 rozdal veškerý majetek a dal se na cestu pokání. Duchovní útěchu mu poskytli bratři z řádu kapucínů. Trenck se nechal pohřbít jako řadový mnich v kapucínské hrobce, kde bylo jeho tělo důsledkem specifických podmínek přirozeně mumifikováno. Díky tomu dnes mohou odborníci Trenckovo tělo zkoumat.

  Při plánované tvorbě virtuálního 3D modelu barona Trencka se do projektu zapojí také Katedra počítačové grafiky a designu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Mezioborový tým brněnských odborníků už loni podobným způsobem vytvořil 3D model podoby moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského. Zkoumání barona Trencka a příprava jeho modelu nicméně potrvá déle, téměř dva roky. Kompletní výsledky projektu bude v roce 2019 prezentovat Muzeum města Brna a Kapucínská hrobka v Brně – 270 let po Trenckově smrti.

 • Vychází reedice knihy Mies v Brně

  Celých pět let může česká i světová veřejnost navštěvovat vilu Tugendhat po zdařilé památkové obnově. Práce na restauraci domu, který je jedinou českou památkou moderní architektury zařazenou na Seznam světového dědictví UNESCO, trvaly dva roky. Vila Tugendhat po nich byla slavnostně otevřena ve výjimečné datum: 29. února 2012. Výročí pěti let od tohoto okamžiku si vila připomněla na komorní oslavě dne 1. března. U této příležitosti bylo také představeno druhé vydání knihy Mies v Brně. Vila Tugendhat editorek Ivety Černé a Dagmar Černouškové. Jde o jednu z nejzdařilejších publikací o vile a také o první velkou syntetickou práci českých badatelů o této architektonické ikoně. Podrobně je v ní popsána práce architekta Ludwiga Miese van der Rohe, jeho unikátní řešení prostoru vily a zasazení do krajinného rámce, příznivé okolnosti vzniku stavby, historie domu za války i po ní, stavební úpravy, památkové obnovy i péče. Kniha se věnuje také Torsu od Wilhelma Lehmbrucka nebo materialitě vily – od vzácných dřevěných dýh a onyxu až po koberce nebo dlažbu. Třísetstránková kniha si získala oblibu u návštěvníků pro množství dobových i aktuálních fotografií, plánů i informací. Kdo chtěl vědět o vile úplně všechno, sáhl právě po téhle knize.

  O první vydání z roku 2012 byl velký zájem. Vzhledem k němu i k množství dotazů po dotisku bylo v nákladu 1500 kusů připraveno druhé vydání. Jde navíc o verzi rozšířenou o nejnovější poznatky: přibyla např. kapitola o původním nábytku odkoupeném od potomků stavebníků nebo nové fotografie od Davida Židlického, dosavadní kapitoly byly aktualizovány. Kniha je k dostání v bookshopu vily Tugendhat, v prodejně suvenýrů na hradě Špilberku a v některých brněnských knihkupectvích.

  Vila Tugendhat je považována za ikonické dílo moderní architektury a nejlépe dochovanou stavbu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe v Evropě. Vilu si v letech 1929–1930 nechali postavit manželé Tugendhatovi, kteří v ní žili do roku 1938. Dům zabavili nacisté, zdevastovala jej Rudá armáda, po válce byl zestátněn a využíván jako taneční škola, dětské rehabilitační středisko a později po rekonstrukci v 80. letech 20. století jako reprezentativní objekt města uzavřený veřejnosti.

  Cesta k obnově vily Tugendhat a jejímu zpřístupnění trvala víc než čtyřicet let. Jako první o něm uvažoval František Kalivoda v 60. letech minulého století, bylo to také přání Grety Tugendhatové. Fakticky se tak stalo roku 1994, kdy vilu otevřelo Muzeum města Brna veřejnosti jako vůbec první instalovanou památku moderní architektury v Česku, i když ne v ideálním stavu. Dlouholetý záměr navrátit památku do její podoby po dokončení v roce 1930, odstranit nevhodné zásahy z 2. světové války a z druhé poloviny 20. století a představit dům tak, jak jej pro rodinu navrhl architekt, byl naplněn až 29. února 2012.

 • Balíček proti jarní únavě

  Pojďte si na Špilberk užít první slunečné dny a zahnat jarní únavu! Máme pro vás speciální slevový balíček. Když navštívíte výstavu Vasarely a zároveň rozhlednu, vstup do aktuální nové výstavy Nedělní korzo vás vyjde na pouhých 20 Kč. Projdete se po optických klamech Victora Vasarelyho, vyšlápnete po schodech do hradní věže na rozhlednu a navrch se vydáte na výlet do historie na brněnská korza. Jarní únava bude ta tam!

  Po celý březen si můžete užít za zvýhodněnou cenu výstavy Nedělní korzo, Vasarely a také rozhlednu.

  Akce platí od 1. do 31. března 2017.

  Zvýhodněné ceny:

  Plné vstupné                              150 Kč

  Snížené vstupné                         90 Kč

  Rodinné vstupné                    340 Kč

  Skupiny (od 10 osob)             115 Kč

  Organizovaná školní výprava 85 Kč

  Mateřská škola                         45 Kč

  Děti od 2 do 6 let                    20 Kč

 • Naposled za Čechem pro autogram

  Výstava Tajemné příběhy Pavla Čecha už se pomalu chýlí ke svému konci – v neděli 26. února se vám otevře naposledy. Proto pro vás chystáme ještě jedno setkání s Pavlem Čechem, oblíbeným brněnským výtvarníkem a spisovatelem. Přímo na Špilberku v sále Ogilvy si s ním můžete přijít popovídat a nechat si podepsat třeba knížku. Nenechte si tuto příležitost ujít.

  Beseda a autogramiáda s Pavlem Čechem v sobotu 25. února od 15 hodin.

  Pavel Čech vám rád povypráví o svých obrázcích a příbězích, o tom, co jej nepřestává fascinovat a inspirovat. K zakoupení budou přímo na místě i Čechovy knížky a komiksy.

  KDY: 25. února v 15 h

  KDE: sál Ogilvy, hrad Špilberk

  Vstupné je stejné jako do výstavy.

  Akci můžete sledovat i v naší události na facebooku zde

   

 • Jarní prázdniny na vlně

  Jste na stejné vlně jako my? Hledáte pro děti program na jarní prázdniny? Muzeum města Brna bude pořádat několik kurzů, na nichž se s dětmi naučíte pracovat s vlnou a vytvářet plstěné ozdoby a doplňky. Ideální příležitost, jak s dětmi trávit volný čas o jarních prázdninách! Podíváte se na hrad Špilberk nebo na Měnínskou bránu, užijete si spoustu pohody a zábavy a ještě se naučíte něco nového.

  Přijměte pozvání na dílny plstění. V nabídce jsou celkem čtyři kurzy ve dnech 13., 14., 15. a 16. března vždy v časech od 14 do 17 hodin.

  Kurzy jsou určené všem od 10 do 99 let. Vhodné jsou pro všechny, kdo rádi tvoří pěkné věci. Zabaví děti, maminky, babičky a vůbec všechny, kdo rádi tvoří. Podmínkou je jen zájem a chuť. Vstupné je 80 Kč na osobu za jeden kurz, cena zahrnuje vedení zkušené lektorky, materiál a vstup do výstavních prostor, v nichž se budou dílny odehrávat.

  Na jaké kurzy se můžete přihlásit?

  • Pondělí 13. března, Měnínská brána – Muzeum hraček

  Plstění suchou cestou a práce s jehlou. Vyrábět se bude víla a panenka z merina.

  • Úterý 14. března, hrad Špilberk

  Plstění mokrou cestou. Vyrábět se bude obrazec, který lze následně zpracovat na tašku, peněženku, obal na knihu atd. Ručník s sebou.

  • Středa 15. března, Měnínská brána – Muzeum hraček

  Plstění suchou cestou a práce s jehlou. Vyrábět se budou ptáčci jako jarní dekorace nebo brož.

  • Čtvrtek 16. března, hrad Špilberk

  Plstění mokrou cestou. Vyrábět se budou květiny jako ozdoby na klobouky, tašky, oděvy nebo jako dekorace. Ručník s sebou.

  Každý kurz je určen pro 20 osob. Rezervace neprovádíme, ale vstupenky na všechny kurzy je možné si koupit dopředu od 8. 2.  na hlavní pokladně na Špilberku a na pokladně v Muzeu hraček na Měnínské bráně (najdete ji na Měnínské 7  u Orlí ulice, otevřeno má od čtvrtka do pondělí od 10 do 18 h, pozor, nelze tam platit kartou). Pokud si najednou zakoupíte vstupenky na všechny čtyři kurzy, získáte 20% slevu.

  Vstupné je 80 Kč na osobu. Kurzy se konají vždy od 14 do 17 hodin.

  Nejen na Špilberku a na Měnínské bráně se budou pořádat kurzy. Jarní prázdniny aktivně prožijete i v tvůrčích dílnách ve Středisku ekologické výchovy Hlídka. Quilling, malování na porcelán, tisk na textil a mnohé další pro vás připraví tamní zkušené lektorky. Více na http://www.sevhlidka.cz/.

1. stránka z celkem 2012345...1020...Poslední »