• Za jednu cenu dva zážitky,
  projížďka lodí i kasematy

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2016, tj. od 16.4. až do 16. 10, si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)    230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP) 115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • Lucemburská májová noc

  Karel IV. navštěvoval Špilberk v době svého mládí. Byl tehdy zamilován do své první manželky Blanky z Valois, která zde žila. Dnes si můžete na stejném místě užít romantickou atmosféru s trubadúrskou poezií Václava Lucemburského, nejmladšího bratra Karla IV., přednesou v originále ve francouzštině i v češtině, s podkresem dobové hudby Ars nova a Ars subtilior. A samozřejmě se sklenkou vína, byť s kořeněným medovým, které se pilo ve středověku. Hlady také nezůstanete – už jste někdy ochutnali pučálku?

  V případě příznivého počasí se vše odehraje na letní scéně hradu Špilberku, která bývá zpřístupněna jen v rámci kulturních akcí a z níž můžete vychutnat jeden z nejromantičtějších výhledů na centrum Brna. V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v hranolové věži a královské kapli hradu Špilberku.

  Program:

  19:00 – 20:00 Ochutnávka středověkých jídel s komentářem. Zajišťuje Spolek živé historie.

  20:00 – 22:00 Hudební vystoupení ansámblu Motus Harmonicus + recitace veršů rytířského románu Méliador

  22:00 – 23:00 Volná zábava, vychutnávání atmosféry

   

  Středověká jídla a nápoje bude možné konzumovat po celou dobu akce.

  Jednotné vstupné na akci – 50 Kč. V ceně není zahrnuta konzumace.

  Kapacita letní scény je omezená, proto je možné si vstupenky koupit v předprodeji na hlavní pokladně hradu Špilberku, prodej byl již zahájen a pokladna je otevřená denně od 10 do 17:30 hodin. Prodej bude probíhat i těsně před akcí. Rezervace vstupenek neprovádíme. Konzumace vlastních nápojů a jídel není povolena.

 • Elektromobily se zastaví na Špilberku

  Autem až na hrad, ale dýchat čerstvý vzduch? Proč ne. Moderní a šetrné elektromobily se vám představí na brněnské zastávce prestižní rallye eTour Europe. Vozy na elektřinu totiž zamíří na Špilberk.

  Desítka elektromobilů se sjede 7. května mezi 11 a 14 hodinou na dělovém bastionu na Špilberku.

  Uvidíte šetrná auta od různých výrobců jako Tesla, Renault nebo Nissan, v Roadsteru od E.ONu se dokonce budete moct i projet. Seznámíte se s tím, jak elektromobily fungují, a uvidíte i jejich nabíjení – společnost EMUJ totiž předvede svoji nabíjecí stanici.

  Soutěžní posádky vyjedou 29. dubna z Mnichova a projedou kus Evropy. Než dojedou do Brna, zastaví se den předtím i v Praze. Na Špilberku je čeká odpočinek a vyhlášení etapy. Soutěžit ale mohou i lidé – a to v klání 1000 EV’s. Města, kudy rallye eTour Europe projíždí, mezi sebou soutěží o to, kde se sejde nejvíc příznivců elektromobility. Hlavní myšlenkou rallye eTour Europe totiž je, že elektromobily nemají stát v showroomech, ale vyrazit mezi lidi. Z Brna pak posádky zamíří směrem na Bratislavu a Budapešť.

  Nebuďte RETRO – buďte ELEKTRO!

  Průjezd elektromobilové rallye pořádá společnost Electric Park a Asociace pro elektromobilitu ČR.

  Více informací o rallye eTour Europe najdete zde.

 • 1. máj na Špilberku

  Pojďte si užít prvomájové odpoledne na hrad Špilberk. Svátek lásky (i práce) tu oslaví Českomoravská konfederace odborových svazů, která pro vás chystá příjemný program. Těšte se na koncerty, vystoupení i zábavu. VSTUP ZDARMA!

  Zahraje vám bluegrassová skupina Kósavá deka, folková skupina D.N.A. Brno a především folkrocková legenda AG Flek.  Svoji novou show nazvanou Aqua Et Ignis předvede oblíbené populárně-naučné centrum VIDA, s historickým šermem a soutěžemi pro děti vystoupí skupina Collegium Saepes a se stepem taneční studio NO FEET. Kromě toho se představí i Mažoretky Lažánky, Městská policie Brno a na propagačních stáncích i střední školy s praktickými ukázkami. K tomu všemu nebude chybět ani bohaté občerstvení.

  Jarním odpolednem vás provede Franta Trnčák. Prvomájový program na hradě Špilberku začne ve 13 hodin. 

  V09_1-maj_A2_OPTIMAL

 • Jak to bylo s Warholem a vílami?

  Kolikrát Warhol ztvárnil Marilyn Monroe? Čím se inspiroval, když kreslil rozpustilé tančící víly a andílky? A proč se všechny jeho kočky, které také portrétoval, jmenovaly Sam? Nebo kam se Warhol nejradši chodil bavit?

  Pokud vás tohle všechno nutkavě zajímá a nebo vás napadají další otázky, máme pro vás řešení. Už tento čtvrtek se koná další (a poslední) komentovaná prohlídka výstavy Andy Warhol: V hloubi mé zahrady. O legendárním grafikovi a pop-artu vám opět bude vyprávět kurátor sbírky Miroslav Houška z Galerie GOAP.

  Kdy: 14. dubna v 17.00

  Kde: přímo ve výstavě – 1. patro jižního křídla hradu Špilberku

  Vstupné je stejné jako do výstavy.

  Pozor, do prostorů výstavy se najednou vejde jen 100 lidí, pokud chcete dobře slyšet, doporučujeme brzký příchod.

 • PRAGUE STUCKISTS zvou na komentované prohlídky

  Srdečně vás zveme na dvě komentované prohlídky v rámci aktuální výstavy Prague Stuckists.

  Po tajemných zákoutích brněnských i pražských vás provede na virtuální procházce fotograf Robert Janás. Co mají zapadlá místa společného a jaká dobrodružství autor při jejich fotografování zažil? Dozvíte se na komentované prohlídce v úterý 5. dubna v 17.00. Robert Janás je zároveň zakladatelem skupiny Prague Stuckists a rád vám ukáže i díla svých kolegů malířů.

  Jak rozzářit vzpomínky zachycené na plátně obrazu? Pojďte odhalit tajemství svíticích obrazů současného malíře Igora Grimmicha. Jeho obrazy s proměnlivou barevností visí na výstavě Prague Stuckists ve speciálně zatemněné místnosti. V čem spočívá jejich kouzlo a jak je autor vytváří? Zjistíte na komentované prohlídce v úterý 12. dubna v 16.00 v přímo s Igorem Grimmichem. Nebude chybět ani kurátor výstavy Robert Janás.

  Na obě komentované prohlídky platí stejné vstupné jako do výstavy: tedy 60/40 Kč. Sraz je pokaždé přímo ve výstavě (2. patro západního křídla hradu).

 • Autobusem opět na Špilberk!

  Máme pro vás dobrou zprávu. Od 1. dubna se konečně můžete svézt nahoru na Špilberk. A nejde o apríl.

  Úleva pro vaše nohy: autobus č. 81 opět zajíždí na Špilberk

  Jaro už je v plném proudu, žádný sníh ani mráz už meteorologové nehlásí, a tak se Dopravní podnik města Brna odvážil opět vypravovat autobusy k nám na Špilberk. Autobus č. 81 vyjíždí od 1. dubna ze zastávky Česká jednou za dvě hodiny. A jede i z opačné strany – z Černých Polí přes Lesnou, Královo Pole a Masarykovu čtvrť. Všechny autobusy, které se k nám nahoru vypravují, jsou navíc pro vaše pohodlí nízkopodlažní

   

  Kdy přesně vám autobus pojede?

  Odjezdy ze zastávky Česká (jede přes zastávku Úvoz)

  - o pracovních dnech a o prázdninách: 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 a 17.00

  - o sobotách a nedělích: 8.34, 10.34, 12.34, 14.34, 16.34 a 18.34

   

  Odjezdy ze zastávky Náměstí Míru (jede přes zastávky Vaňkovo náměstí a Žlutý kopec)

  - o pracovních dnech a o prázdninách: 8.42, 10.42, 12.42, 14.42, 16.42 a 18.42

  - o sobotách a nedělích: 8.23, 10.23, 12.23, 14.23, 16.23 a 18.23

   

  Pojedete odjinud? Zde si můžete přečíst přesné jízdní řády z jiných zastávek na lince autobusu č. 81.

 • Vyhraj svatbu na Špilberku!

  Pošlete do 25. dubna selfie s Vaší partnerkou či s partnerem ze Špilberku  a vyhrajte svatební obřad na Špilberku. Soutěž vyhlašuje Hitrádio Magic Brno ve spolupráci s Muzeem města Brna a svatební koordinátorkou Veronikou Polehlovou. Čtěte dále.

  Sníte o krásné romantické svatbě? Hrad Špilberk je pro takovou pohádkovou svatbu jako dělaný. Jak ji zařídit? Teď vám stačí skutečně málo.

  Vyfoťte se svou drahou polovičkou na hradě Špilberku, třeba formou selfie, a fotku pošlete na adresu magicbrno@hitradio.cz do 25. dubna. Průběh soutěže sledujte na Facebooku MAGIC BRNO nebo pod hashtagem #svatbanaspilberku. Zpříjemněte si při soutěži čekání na zamilovaný máj. svatebni_vyzdoba_MWecker_032Výherce totiž vyhlásíme přesně na 1. máje. Znáte lepší způsob, jak si užít lásky čas, než plánováním svatby? Hraje se o kompletní zajištění svatebního obřadu v hodnotě přes 20 tisíc korun. Na vás bude vybrat si konkrétní místo na hradě Špilberku – ať už uvnitř v krásných rekonstruovaných historických místnostech, anebo venku na hradbách s nádherným výhledem na celé Brno. Kompletní nabídku prostor pro svatební obřady najdete zde. K tomu získáte služby profesionální svatební koordinátorky (plánování, komunikace s dodavateli, matrikou, koordinace hostů atd.) včetně výzdoby prostor a svatební fotografky. Vše podle vašich představ.

  Kdy si u nás řeknete své ANO?

  Další informace najdete na www.magicbrno.cz a www.svatebnikoordinatorbrno.cz a v události na FB

  Pravidla pro veřejnost

  1. Hitrádio Magic Brno, Muzeum města Brna a svatební koordinátorka Veronika Polehlová vyhlašují soutěž o svatební obřad na hradě Špilberku. Soutěž začíná 4. dubna 2016.
  2. Úkolem soutěžících je pořídit originální fotografii s partnerem či s partnerkou na hradě Špilberku – třeba formou „selfie“. Fotografie mohou být počítačem upravené, přípustný je formát JPG i GIF.
  3.Fotografii je nutné odeslat na adresu magicbrno@hitradio.cz nejpozději do 25. dubna 2016 včetně. Spolu s fotografií je nutné zaslat jméno a příjmení obou osob v páru, emailový a telefonický kontakt jednoho z nich.
  4. Zasláním fotografie soutěžící (myslí se tím obě osoby v páru) souhlasí se zveřejněním fotografie na FB a webu vyhlašovatelů soutěže. Fotografie budou vždy zveřejněny s křestními jmény soutěžících.
  5. Vyhlašovatelé soutěže si vyhrazují právo ze soutěže vyřadit fotografie s vulgárním či jinak nevhodným obsahem, čímž se myslí i fotografie porušující zákon o autorských právech.
  6. Zvítězí ten pár, jehož fotografie získá na Facebooku u soutežní události „Vyhraj svatbu na Špilberku“ největší počet „To se mi líbí“.
  7. Výherce bude vyhlášen na 1. máje ve 13: 20 ve vysílání Hitrádia Magic Brno. Výherci budou následně vyrozuměni i telefonicky či emailem.
  8. Dne 7. května si pár, který vyhrál, převezme voucher na svatební obřad v hodnotě víc než 20 tisíc korun přímo na hradě Špilberku.
  9. Pořadatelé si vyhrazují změnu pravidel soutěže.

  Podmínky čerpání výhry

  1. Výhru lze čerpat od  7. května 2016 do 30. června 2017.
  2. Výhra zahrnuje pronájem pro účely svatebního obřadu na hradě Špilberku až do výše 10000 Kč (tj. cca 3 hodiny na obřad, přípravu a úklid, židle pro svatebčany, povolenky k vjezdu na hrad až pro 10 vozů), služby svatební fotografky Michaely Wecker po čas svatebního obřadu v hodnotě 2 500 Kč a služby svatební koordinátorky včetně svatební výzdoby až v hodnotě 10 000 Kč. Hodnoty cen jsou uvedeny bez DPH.
  3. Konkrétní prostory k pronájmu pro svatební účely si výherce může vybrat z aktuální nabídky zde.
  4. Termín konání obřadu je nutné rezervovat minimálně s předstihem 6 měsíců, na termínu je nejprve nutné se domluvit v koordinaci se Správou hradu Špilberk Muzea města Brna (machan@spilberk.cz) a svatební koordinátorkou Veronikou Polehlovou  (veronikapolehlova@gmail.com). Termín obřadu je nutné domluvit podle časových možností všech zúčastněných stran.
  5. Pronájem na hradě Špilberku, který je součástí výhry, nelze využít pro jiný účel než je svatební obřad.
  6. Dobu pro vyčerpání výhry nelze prodloužit. Výhra je nepřenositelná.
  7. Získáním výherního voucheru se vítězný pár nezavazuje k odběru dalších služeb u organizátorů soutěže. Svatební obřad na Špilberku lze zrealizovat jen v rámci výherního voucheru, není nutné dokupovat žádné další služby.


  magic-brno                 AV_2014_pozvanka_420x100_po_sloz_210x100_02.indd

 • Obnovu vily Tugendhat z 80. let přibližuje nová kniha

  Dnes vilu Tugendhat obdivují návštěvníci v podobě takřka totožné, jak ji navrhl Mies van der Rohe a jak v ní bydlela rodina Tugendhatových. Vila ale takto nevypadala vždy. Na konci války ji zpustošila sovětská armáda, dlouhou dobu také sloužila jako rehabilitační středisko pro děti.

  Naštěstí vilu v první polovině 80. let zachránila první památková obnova. Tu vám nyní přiblíží nová publikace Muzea města Brna.

  Paní Greta Tugendhatová přitom už v 60. letech navštěvovala Brno a toužila po tom, aby se vila opravila a stala kulturním stánkem přístupným veřejnosti. Za minulého režimu ale u nás obnova památek moderní architektury nebyla běžná, natož obnova „buržoazních“ domů. Situaci v Brně komplikovala skutečnost, že jiná taková památka už obnovou prošla – vila Stiassni od Ernsta Wiesnera sloužila pro reprezentaci státu jako tzv. vládní vila. Přesto obnovu vily Tugendhat prosadil architekt Josef Němec, který přesvědčil zástupce města, že i samo Brno potřebuje svůj reprezentační prostor.

  Projekt památkové obnovy vily Tugendhat vypracoval tým architekta Kamila Fuchse. Samotný projekt byl na svoji dobu vysoce profesionální (Fuchs za něj získal na architektonickém bienále v Sofii v roce 1987 prestižní ocenění, které u nás zůstalo bez povšimnutí), avšak investor během stavby volil řadu náhradních řešení. Takto se například zničilo sklo ve spouštěcím okně, které jako jediné přežilo bombardování Brna, nebo dosud zachované zařízení koupelen.  Další rozdíly oproti stavu z 30. let pramenily spíše z tehdy omezených možností – např. zaoblená stěna vstupní haly, dříve zhotovená z pískovaného matného skla, se vyplnila plexisklem, ložnice i obývací prostor se zařídily soudobým nábytkem, na místě slavné půlkruhové stěny z Makassarského ebenu se postavila stěna z jiného druhu ebenu.

  I když se nesplnilo přání paní Grety, pro dům to byl velký krok vpřed. Památková podstata vily Tugendhat byla zachráněna, stavba přestala chátrat. Její účel byl však jiný: brněnští radní zde vítali zahraniční návštěvy a ubytovávali významné hosty. V roce 1992 se ve vile Václav Klaus a Vladimír Mečiar dokonce dohodli na rozdělení Československa.

  Nová publikace v česko-anglické mutaci vás provede tímto důležitým obdobím první rekonstrukce. Knihu je možné zakoupit v prodejnách suvenýrů ve vile Tugendhat i na Špilberku za cenu 499 Kč.

  Vybrat si můžete i z našich dalších publikací o vile Tugendhat.

 • Špilberk Food Festival 2016

  Ve dnech 3. – 5. června 2016 se uskuteční v jedinečných kulisách hradu Špilberk již jubilejní 5. ročník gastronomické události Špilberk Food Festival.

  „Návštěvníci budou moci ochutnat kuchyni restaurací, které jsou na festivalu již stálicemi jako jsou Boulevard restaurant, Butcher’s, KOISHI fish & sushi restaurant, Noem Arch, Pavillon Restaurant, Restaurant a steakhouse Monte Bú, Ristorante Piazza nebo Restaurant VALORIA. I letos chystáme spoustu překvapení, takže návštěvníci se mají na co těšit,“ přibližuje účast jedna z organizátorek Kateřina Bílková a dodává, že informace a aktuality z dění festivalu jsou dostupné na webových stránkách festivalu.

  Co dalšího na návštěvníky, kromě skvělé gastronomie, čeká?

  KOISHI menu snoubené s víny se bude opět podávat v jedinečném prostředí Královské kaple.

  Návštěvníci si mohou koupit speciální vstupenku zahrnující vstup na festival a toto jedinečné menu, které slibuje nejenom vynikající gastronomii, ale také jedinečný zážitek z přítomnosti vinařů, majitelů KOISHI a vybraných dodavatelů, kteří jednotlivé chody doplní svými příběhy. „Smyslem je spojit vynikající jídlo a víno, jedinečný prostor a uvolněnou atmosféru, ve které mohou všichni zúčastnění navázat nové vztahy s lidmi s podobným zájmem – dobrým jídlem,“ doplňuje další z organizátorů Stanislav Podroužek.

  Doprovodný program bude opět bohatý, jsou připraveny řízené degustace vín, které povedou profesionální sommelieři a vinaři. „Nedílnou součástí akce, stejně jako v minulých ročnících, bude možnost ochutnat nespočet vzorků vín. Návštěvníci budou moct odzkoušet kombinaci vybraných vín a pokrmů, jejichž gastronomická hodnota bude výraznější než zážitek z jídla či vína samotného.“ doplňuje ke vztahu jídla a vína Kateřina Bílková. Řízené degustace vín se odehrají v Babinský bistru na začátku areálu hradu Špilberk. „Chybět nebude ani čaj a káva, návštěvníci se mohou těšit na řízené degustace čaje nebo kávový workshop,“ dodává k tématu nápojů Stanislav Podroužek.

  Špilberk Food Festival si získal oblibu nejen u milovníků a znalců jídla, ale také u těch, kteří chtějí poznat něco nového a ochutnat speciality z restaurací, do kterých běžně nechodí.

  „Jsme rádi, že si lidé od nás odnášejí nejen radost z nevšední gastronomie, ale také zážitky. Špilberk Food Festival není jen o jídle, je to i o vášni z vaření, o gastronomii jako umění,“

  Chcete se na 5. ročník podívat? Vstupenky budou k dostání od dubna online na webových stránkách festivalu nebo na předprodejních místech ve vybraných restauracích. V předprodeji páteční vstup za 1550 Kč (z toho 750 Kč konzumace) a sobota či neděle za 400 Kč (z toho 250 Kč konzumace). Otevírací doba festivalu bude v pátek od 13 do 24 hodin, v sobotu potom již od 11 hodin až do 21 hodin a v neděli od 11 do 19 hodin.

  Informace a novinky můžete sledovat na webu a na FB, nebo také na Twitter.

  IMG_7173   IMG_7205   IMG_7077   IMG_7107   IMG_7114   IMG_7127   IMG_7165   IMG_7170   IMG_7347

 • Muzejní noc 2016 na Špilberku

  V letošním roce uplyne 150 let od vpádu Pruska do Čech a po vítězné bitvě u Sadové poblíž Hradce Králové Prusové obsadili skoro celou zemi včetně města Brna a směřovali dále na Vídeň a Prešpurk.

  Muzejní noc na Špilberku 21. května 2016 bude připomínkou této události. Hrad se ocitne v roce 1866, nádvoří ožijí dobovým jarmarkem se stylovým programem, jarmareční hudbou, módní přehlídkou a potulnými komedianty, prostranství se zaplní lidmi v dobových kostýmech i vojáky rakouské a pruské armády. Na hradbách se utáboří také pruský trén s polní pekárnou a kantýnou, vozy i koňmi. Budou připraveny i soutěže pro děti a stánky s cukrovinkami, pro dospělé se otevřou dobové hospůdky a občerstvení. O pořádek a bezpečnost se postarají členové Městského střeleckého sboru a pruské královské stráže.

  Součástí Muzejní noci bude i malá výstavka připomínající tuto historickou událost a její 150. výročí.

  HRAD ŠPILBERK

  • Placený program

  Vstupné: Prohlídka hradu – 20 Kč/osoba, program na hradbách a nádvořích zdarma. Poslední vstup do expozic: 22.30 h.

  STÁLÉ EXPOZICE:

  Kasematy
  Žalář národů
  Od hradu k pevnosti
  Brno na Špilberku
  Vulcanalia

  Součástí bude i doprovodný program Duchůplný Špilberk – prozkoumejte tajemný hrad na soutěžní stezce!

  PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL OGILVY

  Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola Brno – ukázky restaurování keramiky, malby a nábytku a přehlídka kreativních designových nebo scénických kostýmů.

  KRÁLOVSKÁ KAPLE

  20.30, 21.30, 22.30 Dust in the Groove – propojení jazzových a klasických hudebníků, kompozice a improvizace v autorských skladbách na pomezí jazzu a soudobé hudby.

  JIŽNÍ TERASA

  Výhled na noční Brno

  HRANOLOVÁ VĚŽ

  Prezentace připravovaných výstav Muzea města Brna

  • Doprovodný program – vstup zdarma

  Program připravený Agenturou REX za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje připomene rok 1866 po bitvě u Hradce Králové, kdy před 150 lety Prusové obsadili město Brna a směřovali dále na Vídeň a Prešpurk (Bratislavu).

  HLAVNÍ PÓDIUM NA VELKÉM NÁDVOŘÍ:

  18.00      Předání města pod pruskou správuLogo - malé
  18.15       Nešlapeto – jarmareční hudební těleso
  19.30     Komedianti na jarmarku – Jonáš a ti druzí
  20.00    Móda roku 1866 (přehlídka civilních i vojenských oděvů)
  20.30    Nešlapeto – jarmareční hudební těleso
  21.30     Komedianti na jarmarku – Jonáš a ti druzí
  22.00    Móda roku 1866 (přehlídka civilních i vojenských oděvů)
  22.30    Nešlapeto – jarmareční hudební těleso
  23.15     Předání města pod rakouskou správu
  23.30    Závěr s pyroefekty

  Na všech nádvořích jarmark s historickým zbožím, řemesly, bohatým občerstvením a degustacemi s Moravskou bankou vín.

  GOTICKÝ SÁL NA MALÉM NÁDVOŘÍ

  19.30, 21.30 Brněnské divadlo hudby a poezie Agadir představí scénickou verzi novely Evy Strnadové Ty vogo, ofsajd!

  BAROKNÍ KAPLE NA MALÉM NÁDVOŘÍ

  Výstava Pruská okupace v roce 1866

  ZÁPADNÍ KURTINA

  18.00 – 24.00 Pruský tábor, trén s polní pekárnou a kantýnou, vozy i koňmi, jízda na ponících pro děti.

  JIHOZÁPADNÍ BASTION

  18.00 – 24.00 Hvězdárna a planetárium Brno – pozorovací stanoviště s astronomickým dalekohledem.

  muznoc 085 foto Milos Strnad muznoc 2014 146 foto Milos Strnad muznoc 2014 177 foto Milos Strnad muznoc 18.5.013 066

  MUZEUM HRAČEK

  Vstupné: 20 Kč/osoba, vstup je omezen počtem 30 osob najednou

  Poslední vstup: 22.30 h

  STÁLÁ EXPOZICE: výstava historických hraček ze sbírky Milady Kollárové

  muznoc 015  136 muznoc 015  141 muznoc 015  143 muznoc 015  146

1. stránka z celkem 1512345...10...Poslední »