• Na loď i do kasemat

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2017, tj. od 29.4. až do 22.10., si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)                                              230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP)                             115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • Galakoncert Ibérica

  Horko, španělské kytary, vášeň, flamenco – to je Ibérica, známý festival španělské hudby. Užít si jej můžete na mnoha místech v Brně na samém začátku léta.  Galakoncert festivalu se tradičně odehraje také v romantických kulisách Špilberku.

  Galakoncert Ibérica můžete navštívit na hradě Špilberku 29. června od 20.30.

  Program:

  od 17:00  Špilberk – malé nádvoří

  DEGUSTACE VÍN A IBEROAMERICKÝCH DELIKATES

  20:30 hrad Špilberk – velké nádvoří

  GALAKONCERT IBÉRICA

  ALBA MOLINA „Alba Molina canta a Lole y Manuel“
  Alba Molina (zpěv)
  Rycardo Moreno (kytara)

  ALBA HEREDIA „En Estado Puro“
  Alba Heredia (tanec)
  Rafaela Heredia (zpěv, palmas)
  Jonathan Santiago (zpěv, palmas)
  Luis Mariano (kytara)

  více informací zde

 • Koncerty na letní scéně

  Letní scéna na východní baště hradu Špilberku bude po celé léto hostit pestrý kulturní program. Muzeum města Brna jej tam chystá ve spolupráci s OH Production. Kromě letního kina jsou v plánu také nejrůznější koncerty. U hradeb brněnského hradu zahraje např. Pavel Callta, Mucha nebo legenda českého hip-hopu Prago Union. Jako bonus se těšte i na jedno cestovatelské vyprávění.

  Koncerty na letní scéně se konají po celé prázdniny vždy ve čtvrtek.

  Prázdninový program na letní scéně

  6. července – Voxel a Johny Kay (200/250 Kč)
  13. července – Mucha (150/200 Kč)
  20. července – Pokáč a Peter Aristone (160/200 Kč)
  27. července – Přednáška The BEST OF z cestování žlutých trabantů napříč kontinenty (170 Kč)
  3. srpna – Prago Union a HYV (200/250 Kč)
  10. srpna – Rocky Leon a Jirka Drtil (200/250 Kč)
  17. srpna – Pavel Callta (200/250 Kč)
  24. srpna – Mydy Rabycad
  1. září – Supertesla + Nežfaleš (120 Kč)

  Vstupenky k zakoupení na místě.

   

 • Letní kino na Špilberku 2017

  České i zahraniční snímky, komedie, thrillery i dramata, klasické velkofilmy a také pohádky hrané i animované. Z programu letního kina na Špilberku si určitě vyberete. Chystá se napětí i oddech, akce i legrace. A kdybyste náhodou neměli náladu na film, můžete se vydat i na některý z koncertů, které OH Production ve spolupráci s Muzeem města Brna na letní scéně taktéž chystá.

  Všechna promítání letního kina začínají v červenci ve 21.30 a v srpnu ve 21.00.

  Vstupenky jsou v prodeji pouze na místě. Areál se otevírá 30 minut před promítáním. Zajištěno je i občerstvení. Zahraniční filmy se promítají v původním znění s českými titulky. Letní kino s lepší lokalitou a už vůbec ne výhledem nenajdete.

  Základní vstupné: 90 Kč
  Studentské vstupné: 70 Kč

  Program letního kina na letní scéně na Špilberku

  1. 7. – Buchty a Klobásy
  5. 7. – Pulp Fiction
  7. 7. – Masaryk
  8. 7. – Manžel na hodinu
  12. 7. – John Wick
  14. 7. – Zootropolis
  15. 7. –  Hacksaw Ridge: Zrození Hrdiny
  19. 7. – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
  21. 7. – Bobule
  22. 7. – Ovečka Shawn
  26. 7. – Logan: Wolverine
  28. 7. – Hvězdy nám nepřály
  29. 7. – Anděl páně 2

  2. 8. – Svéráz národního rybolovu
  4. 8. – Co jsme komu udělali?
  5. 8. – Nedotknutelní
  9. 8. – Divoké historky
  11. 8. – Hanební pancharti
  12. 8. – Jak básnící čekají na zázrak
  16. 8. – Rockenrolla
  18. 8. – Než jsem tě poznala
  19. 8. – Big Lebowski
  23. 8. – Kingsman: Tajná služba
  25. 8. – Sin City: město hříchu
  26. 8. – Malý princ
  30. 8. – Špunti na vodě
  31. 8. – Charitativní promítání dle anketního výběru lidí.

   

  Více informací najdete zde 

 • Roztočte jeřáb!

  Jak funguje středověký stavební jeřáb?

  Pojďte se v sobotu 17. června v 11.00 podívat, že síla obyčejné chůze stačí k přemístění několikasetkilového břemene.

  Musí se jen šlapat v obřích dřevěných kolech jeřábu. Prohlédnete si jeho funkční repliku, uvidíte, jak se s ním pracuje, a s vyprávěním kurátorů se projdete výstavou Stavba jako Brno. Jeřáb znovu roztočíme 15. a 29., července a 12. a 26. srpna, v těchto termínech vždy v 15.00.
  Ukázky práce se středověkým jeřábem jsou součástí doprovodného programu výstavy Stavba jako Brno.


   

 • Nocování v kasematech

  Máte pro strach uděláno? Troufnete si přespat v kasematech v místě, kde před dvě stě lety byli ubytovaní vězni? V tom případě vás zveme na další ročník nocování v kasematech na Špilberku. Komfort: 0. Čeká vás pouze tma, dřevěná pryčna, chlad a přísný vězeňský režim. A možná i něco navíc.

  Termíny nocování v kasematech:
  So 1. července – 22.00–7.00
  So 5. srpna – 22.00–7.00 
  Pá 15. září – 22.00–7.00

  Kapacita na jedno přespání je 30 osob. 
  Cena: 250 Kč

  Sraz
  Sejdeme se u hlavní vjezdové brány u Jihozápadního bastionu, přístup od ulice Gorazdovy. Vstupovat do kasemat se bude brankou v zadním příkopu.

  Co s sebou?
  Spacák, karimatku, misku na jídlo, hrnek, lžíci, pevnou obuv a vhodné oblečení, které se může ušpinit.

  • Akce je pouze pro návštěvníky starší 18 let v dobrém fyzickém stavu. Používání mobilních telefonů během akce není vítáno, avšak dole v kasematech stejně není signál. Pro zachování atmosféry prosím během samotného nocování nefoťte.
  • Vstupenky jsou k dostání na pokladně v kasematech na hradě Špilberku (Po–Ne 10.00–17.30 dá se platit kartou i hotově) a také dole ve městě na Měnínské bráně (Čt–Po 10.00–17.30, pozor, zde pouze hotově).
  • Rezervace neprovádíme. Prosíme všechny návštěvníky, aby před nástupem na „výkon trestu“ předložili tohle prohlášení, vyplněné a podepsané. Formulář bude k dostání při prodeji vstupenek i na místě. 

  Chcete se zúčastnit akce, ale nechce se vám šlapat pro lístky v předprodeji až na Špilberk? Máme pro vás dobrou zprávu, vstupenky na akci si můžete koupit i na pokladně v Měnínské bráně.  Otevírací dobu Měnínské brány naleznete zde.

  mb

 • SĽUK & VUS ONDRÁŠ

  Srdečně vás zveme na jubilejní 20. ročník letních folklorních večerů F SCÉNA 2017!

  Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ sídlí v České republice – městě Brně a jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany České republiky. V současné době působí v České republice jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru. Soubor je tvořen mladými talentovanými umělci, ať již tanečníky, hudebníky či zpěváky. Inspiraci čerpá z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů a z dlouholetého působení uměleckého vedoucího Jaroslava Juráška. Vedle profesionálních uměleckých a organizačních pracovníků působí v souboru také amatérští členové, a to jak v taneční, tak i v hudební a pěvecké skupině.

  Nenechte si ujít zahájení 21. 6. na hradě Špilberku se SĽUKem a VUS ONDRÁŠ ve 20.30!

  Šíře uměleckého záběru tohoto téměř stočlenného kolektivu je svým způsobem jedinečná.  VUS ONDRÁŠ každoročně uskuteční 150 až 200 vystoupení po celé České republice a s úspěchem reprezentuje i v zahraničí, kde získává vedle řady ocenění i své nové příznivce.

  více informací zde

 • Komentovaná prohlídka výstavy Nechtěné dědictví

  Jménem Muzea města Brna a sdružení 4AM/Fóra pro architekturu a média si vás dovolujeme srdečně pozvat na komentované prohlídky výstavy Nechtěné dědictví: Architekt Jan Dvořák (1925–1998).

  Výstavou vás provede její autorka, historička architektury Šárka Svobodová, architekt výstavy Jaroslav Sedlák a tvůrce grafického řešení celého projektu Jozef Ondrík ze studia Deep Throat.

  Brněnský architekt Jan Dvořák byl v 60. až 80. letech autorem desítek kvalitních realizací, byl osobností často publikující a angažující se v dobových kauzách. Přesto jeho dílo dosud nebylo zhodnoceno. Tento dluh chtějí autoři výstavy napravit. Autorka a kurátorka výstavy Šárka Svobodová chce představit Dvořákovu činnost, ale také reflektovat vztah naší společnosti k architektuře vzniklé za minulého režimu. Tyto stavby dnes trpí přestavbami i demolicemi, k odsouzení mnohdy stačí jen doba jejich vzniku. Název výstavy neodkazuje pouze k Dvořákově tvorbě, ale poukazuje na aktuální téma postupného mizení kvalitních architektonických i uměleckých realizací řady osobností stejné generace.

  Kromě Šárky Svobodové promluví i architekt výstavy Jaroslav Sedlák, který přiblíží řešení expozice. Používá v ní pro Dvořáka tak typické vertikální prvky. Vztah dnešní společnosti k architektuře z minulého režimu navíc ilustruje např. chodbou pokrytou koláží Dvořákových skic, po nichž návštěvníci „šlapou“. Vertikální prvky a jakousi rozřezanost uplatnil ve vizuálu výstavního projektu také grafik Jozef Ondrík.

  KDY: 

  28. 6. v 17.00 Brněnský architektonický manuál pořádá prohlídku výstavy Nechtění dědictví na Špilberku

  • výstavou provedou její autoři Šárka Svobodová a Jaroslav Sedlák

   

  KDE: 2. patro západního křídla Špilberku

  VSTUPNÉ: stejné jako do výstavy – 60/40 Kč

 • Jelen pod širým nebem

  Brněnský hudební klub Fléda letos přivítá léto velkým koncertem skupiny Jelen! Pojďte si poslechnout aktuální hity jako Vlčí srdce, A co bylo dál nebo Magdaléna. Zveme vás na open-air koncert kapely Jelen na místě s neopakovatelnou atmosférou – přímo na nádvoří hradu Špilberku. Po vystoupení bude následovat i fotografování s kapelou a autogramiáda.

  Kapela Jelen zahraje na Špilberku 8. června.

  Na koncertě pod širým nebem zahraje skupina Jelen hlavně písničky z posledního alba Vlčí srdce a v premiéře také novou píseň Návrat domů, kterou vzdají hold všem otcům k jejich nadcházejícímu svátku. Jako speciální hosté vystoupí David Stypka & Bandjeez a Kateřina Marie Tichá. Areál se otevře v 19 hodin, koncert začne ve 20 hodin. Cena v předprodeji vychází na 360 Kč, na místě na 450 Kč. K dostání jsou také VIP vstupenky do sektoru pod pódiem a s přístupem do vlastního baru za 890 Kč. Předprodej v Café Eleven, v Indies nebo na smsticket.cz.

  Více v události na Facebooku 

 • XX. sraz historických skútrů zamíří i na Špilberk

  Máte rádi stará vozidla? Pak vás srdečně zveme na jubilejní XX. Mezinárodní sraz historických skútrů Hálův mlýn, který se koná ve dnech 8. až 11. června 2017. Na programu srazu je i zastávka na hradě Špilberku. Za podpory Muzea města Brna se veteráni sjedou v sobotu 10. června na severní kurtinu Špilberku. Prohlédnout si je tam budete moci od 11 do 14 hodin.

  Historické československé skútry se sjedou na Špilberk v sobotu 10. června od 11.00 do 14.00.

  Na srazu uvidíte historické skútry vyrobené v Československu. Těšte se na značky jako Čezeta, Tatran, Manet a další veterány. Na Špilberk přijede kolona 120 překrásných strojů. Špilberk ale nebude jediným místem, kam skútry zavítají. Jejich řidiči s nimi pojedou i k Brněnské přehradě, k jeskyni Výpustek nebo k zámku ve Křtinách.

  Více o srazu zjistíte zde

  plakat_2017_maly

 • Ignis Brunensis 2017

  Ohňostroj nad Špilberkem bude. A hned dvakrát! Srdečně vás zveme na festival IGNIS BRUNENSIS. Soutěžní přehlídce bude na nebi nad hradem Špilberkem předcházet zahajovací prelude, na závěr bude ze stejného místa odpálen i epilog přehlídky. Letošního ročníku se zúčastní ohňostrůjci z Česka, Rakouska, Německa, Švýcarska, Číny a Španělska. Noční obloha se jejich uměním rozzáří celkem sedmkrát, lidé uvidí pětici soutěžních ohňostrojů.

  Nad Špilberkem uvidíte dva ohňostroje: zahajovací v pátek 26. května a závěrečný v sobotu 24. června. Pokaždé ve 22.30!

  Co vás čeká?

  Pátek 26. května, 22.30 „NEBE V PLAMENECH“ / THEATRUM PYROBOLI (CZ)

  Název ohňostroje odkazuje ke stejnojmennému pořadu o ohňostrojích v Digitáriu Hvězdárny a planetária Brno. Představí oheň jako živel důležitý pro člověka, vysoké věže dotýkající se nebe a symbolizující víru a naději, reje meteoritů nad planetou Zemí. Oheň vytvoří kytice, siluety palem i mohutné vějíře uprostřed ohnivé hvězdné pláně. Doprovodná hudba: Ilian Eshkeri – Zombie Fight, Star Dust – Andy Brown Shooting Star, Two Steps From Hell – Star Sky.

   

  Sobota 24. června, 22.30 „NEBE NA ZEMI“ / FLASH BARRANDOV SFX (CZ)

  Pohodová a pozitivní tečka za festivalem plná Sinatry, Armstronga, Martina i Ježka. Noční obloha se zdá být jen černou pustinou, ve které vidíme minulost. Je však prostorem pro imaginaci, nemá začátek ani konec. Je to plátno, na němž barvy září dvojnásob jasněji a odnášejí nás od všedních životů. Následujte příběhy fantazie. Doprovodná hudba: Blue Skies, What a Wonderful World, When You’re Smiling, I Love The Way You Say Goodnight, Nebe na Zemi.

  Program soutěžní přehlídky ohňostrojů najdete zde.

   

  Upozornění: Z důvodu příprav ohňostroje bude ve dnech 26. 5. uzavřen areál hradu v 19 hodin. Cesta kolem jižního křídla hradu bude uzavřena od 14 hodin, návštěvníci však budou moci projít značeným průchodem přes západní a severní kurtinu. Po celý den nebude možné parkování na dělovém bastionu. Park pod Špilberkem se uzavře ve 21 hodin. Děkujeme za pochopení.

1. stránka z celkem 2212345...1020...Poslední »