• Na loď i do kasemat

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2017, tj. od 29.4. až do 22.10., si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)                                              230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP)                             115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • Provázek na hrad!

  rovázek na hrad! Ostatně, kam jinam. Divadlo Husa na provázku se po roce vrací na místo činu a představí výběr ze svých slavných inscenací na letní scéně hradu Špilberku. Uvidíte legendární hry jako Baladu pro banditu, Lásky jedné plavovlásky – Plavovlásky jedné lásky nebo Strašlivou proměnu měšťana v kozla a jeho následnou záhubu skrze hrozný pád. V poslední den provázkovského festivalu vás čeká dokonce párty se Stone Beatles, kam bude vstup zdarma!

  Srdečně vás zveme na Festival Provázek na hrad! Na Špilberku od 23. do 28. června.

  Těšte se na klasické inscenace, brilantní herecké výkony, smích i katarzi, působivou scénu a připravte se na promočené kapesníky a protančené střevíce. Provázek opět míří na hrad! Co vše je v plánu?

  Program:

  BALADA PRO BANDITU (Milan Uhde / Miloš Štědroň)

  23. června, 19.30 (vyprodáno)
  25. června, 19.30 (vstupenky zde)
  26. června, 19.30 (vstupenky zde)

  Letní scéna, 180 min

  Kráká starý havran, krákat nepřestane, dokud v Koločavě živý chlap zůstane. Legendární divadelní představení pro rebely, tentokrát pod širým nebem. S krvavou vášní se milují Eva Vrbková a Jan Zadražil.

  STRAŠLIVÁ PROMĚNA MĚŠŤANA V KOZLA A JEHO NÁSLEDNÁ ZÁHUBA SKRZE HROZNÝ PÁD (Hubert Krejčí)

  24. června, 19.30 (vstupenky zde)

  Letní scéna, 65 min

  Výborně, pavoučku! Důstojně předeš… Starobylý komický příběh o starci proměněném v kozla a o jeho nestydaté ženě, která skončí zakopána na popravišti.

  LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY – PLAVOVLÁSKY JEDNÉ LÁSKY

  27. června, 19.30 (vstupenky zde)
  28. června, 19.30 (vstupenky zde)

  Letní scéna, 135 min

  Diváci se účastní plesu, na který se všichni těšili a pak litovali, že tam lezli. Zalykají se smíchem, popíjejí zvětralé pivo a koušou se do rtů trapností. Remake slavné inscenace, představení pro tanečníky. Pod hvězdami.

  STONES BEATLES

  28. června, 22.00 (bez vstupného!)

  Letní scéna, až do padnutí

  Koncert na závěr festivalu Provázek na hrad!, hned po představení Lásky jedné plavovlásky. Pojďte si zatančit!

   

  Více informací na www.provazek.cz

   

 • Opera na Špilberku

  Opery na hradě? Dočkáte se jich i v létě 2017. Hrad Špilberk bude opět s potěšením hostit několik představení Národního divadla Brno. Teplé letní večery je nejlepší strávit pod hvězdami s hudbou, a proto soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno přenesl některá představení letošní sezóny do romantického prostředí hradu Špilberku.

  Zhlédněte v průběhu června, července, srpna a září opery Tosca, La traviata, Carmen, Nabucco a la Gioconda na Špilberku. Vstupenky jsou již v prodeji!

  Těšit se můžete na provedení slavných oper od Giuseppe Verdiho, Amilcare Ponchielliho, Georgese Bizeta a Giacoma Pucciniho v podání předních sólistů i hostů souboru a samozřejmě sboru a orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

  3. června 20.00: Tosca | vstupenky zde
  V hlavních rolích: Iveta Jiříková (Tosca), Luciano Mastro (Cavaradossi) a Jiří Sulženko (Scarpia).

  4. června 20.00: La traviata | vstupenky zde
  V hlavních rolích: Jana Šrejma Kačírková (Violetta), Aleš Bricein (Alfréd) a Roman Janál (Germont).

  8. července 20.00: Carmen | vstupenky zde
  V hlavních rolích: Václava Krejčí Housková (Carmen), Michal Lehotský (José) a Svatopluk Sem (Escamillo).

  29. srpna 19.00: Tosca | vstupenky zde
  V hlavních rolích: Iveta Jiříková (Tosca), Luciano Mastro (Cavaradossi) a Jiří Sulženko (Scarpia).

  31. srpna 19.00: Nabucco | vstupenky zde
  V hlavních rolích: Louis Cansino (Nabucco) a Anda-Louise Bogza (Abigail).

  2. září 19.00: La Gioconda | vstupenky zde 
  V hlavních rolích: Iveta Jiříková (Gioconda), Veronika Hajnová Fialová (Laura), Luciano Mastro (Enzo), Svatopluk Sem (Barnaba) a Jan Šťáva (Alvise).

  3. září 19.00: Carmen | vstupenky zde
  V hlavních rolích: Václava Krejčí Housková (Carmen), Luciano Mastro (José) a Svatopluk Sem (Escamillo).

  16. září 17.00: La traviata | vstupenky zde
  V hlavních rolích: Jana Šrejma Kačírková (Violetta), Aleš Bricein (Alfréd) a Svatopluk Sem (Germont).

  Vstupenky na všech osm večerů jsou již v prodeji. Více o prodeji zde.

   

   

 • Komentovaná prohlídka výstavy Nechtěné dědictví

  Jménem Muzea města Brna a sdružení 4AM/Fóra pro architekturu a média si vás dovolujeme srdečně pozvat na komentovanou prohlídku výstavy Nechtěné dědictví: Architekt Jan Dvořák (1925–1998).

  Výstavou vás provede její autorka, historička architektury Šárka Svobodová, architekt výstavy Jaroslav Sedlák a tvůrce grafického řešení celého projektu Jozef Ondrík ze studia Deep Throat.

  Brněnský architekt Jan Dvořák byl v 60. až 80. letech autorem desítek kvalitních realizací, byl osobností často publikující a angažující se v dobových kauzách. Přesto jeho dílo dosud nebylo zhodnoceno. Tento dluh chtějí autoři výstavy napravit. Autorka a kurátorka výstavy Šárka Svobodová chce představit Dvořákovu činnost, ale také reflektovat vztah naší společnosti k architektuře vzniklé za minulého režimu. Tyto stavby dnes trpí přestavbami i demolicemi, k odsouzení mnohdy stačí jen doba jejich vzniku. Název výstavy neodkazuje pouze k Dvořákově tvorbě, ale poukazuje na aktuální téma postupného mizení kvalitních architektonických i uměleckých realizací řady osobností stejné generace.

  Kromě Šárky Svobodové promluví i architekt výstavy Jaroslav Sedlák, který přiblíží řešení expozice. Používá v ní pro Dvořáka tak typické vertikální prvky. Vztah dnešní společnosti k architektuře z minulého režimu navíc ilustruje např. chodbou pokrytou koláží Dvořákových skic, po nichž návštěvníci „šlapou“. Vertikální prvky a jakousi rozřezanost uplatnil ve vizuálu výstavního projektu také grafik Jozef Ondrík.

  KDY: 27. května v 14.00

  KDE: 2. patro západního křídla Špilberku

  VSTUPNÉ: stejné jako do výstavy – 60/40 Kč

 • XX. sraz historických skútrů zamíří i na Špilberk

  Máte rádi stará vozidla? Pak vás srdečně zveme na jubilejní XX. Mezinárodní sraz historických skútrů Hálův mlýn, který se koná ve dnech 8. až 11. června 2017. Na programu srazu je i zastávka na hradě Špilberku. Za podpory Muzea města Brna se veteráni sjedou v sobotu 10. června na severní kurtinu Špilberku. Prohlédnout si je tam budete moci od 11 do 14 hodin.

  Historické československé skútry se sjedou na Špilberk v sobotu 10. června od 11.00 do 14.00.

  Na srazu uvidíte historické skútry vyrobené v Československu. Těšte se na značky jako Čezeta, Tatran, Manet a další veterány. Na Špilberk přijede kolona 120 překrásných strojů. Špilberk ale nebude jediným místem, kam skútry zavítají. Jejich řidiči s nimi pojedou i k Brněnské přehradě, k jeskyni Výpustek nebo k zámku ve Křtinách.

  Více o srazu zjistíte zde

  plakat_2017_maly

 • Muzejní noc na Špilberku 2017

  Z důvodu konání Brněnské muzejní noci bude v sobotu 20. 5. zkrácena otevírací doba pouze do 16.00. Pokladny se zavírají již v 15.30.

  Pojďte pozdravit jedinou panovnici na českém trůně – Marii Terezii! Při letošní Muzejní noci totiž zavítá na hrad Špilberk. Nenechte si ujít návštěvu císařského páru a program ve stylu 18. století! Právě letos uplyne kulatých 300 let od narození Marie Terezie. Královna česká a uherská, arcivévodkyně rakouská a manželka císaře Svaté říše římské se narodila 13. května 1717. Tuto událost si na hradě Špilberku připomeneme při Muzejní noci v sobotu 20. května.

  Dáma na tahu (14.00-18.00)

  baner_siroky

  Ještě, než večer začne program na hradě, můžete si s dětmi užít tak trochu jiný dětský den, který Muzeum města Brna pořádá ve spolupráci s Helceletkou, domem a mládeže. V parku pod Špilberkem se chystá program s názvem DÁMA NA TAHU od 14 do 18 hodin. Srdečně zveme všechny děti na dobrodružnou výpravu po stopách naší nejvýznamnější panovnice. Poznáte její výjimečný životní příběh, prozkoumáte zákony a reformy, kterými změnila k lepšímu život v našich zemích, budete bránit pevnosti, které nechala vystavět před nepřáteli. A hlavně – zažijete to všechno na vlastní kůži! Chystá se velká odpolední akce plná her, úkolů, zážitků a tvoření. Na desítce neobyčejných stanovišť poznáte Marii Terezii jako vynikající panovnici se skvělými nápady, nelehkým životem a velkým významem pro náš národ i celou Evropu. Stanoviště budou připraveny v několika obtížnostech, takže si odpoledne užijete s celou rodinou.

  Hrad Špilberk

  BMN banner 600 x 300

  Vstupné: prohlídka hradu – 20 Kč/osoba, program na hradbách a nádvořích zdarma
  Poslední vstup do expozic: 22.30 h

  Stálé expozice a výstavy:

  Kasematy, Žalář národů, Od hradu k pevnosti, Brno na Špilberku, Vulcanalia, Nedělní korzo

  DOPROVODNÝ PROGRAM (placený vstup)

  Kasematy

  Ponocujte s humorem! Poučení i zábava v kvízu zaostřeném na 18. století.
  S kým máte na Špilberku tu čest, když uslyšíte řinčení řetězů a zamrazí vás v zádech? Co je pravdy na tom, že nebýt císařovny Marie Terezie, kasemat by nebylo? A co na to baron Trenck?

  Přednáškový sál Ogilvy

  Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola Brno – ukázky restaurování keramiky, malby, nábytku, dřevořezby.

  Královská kaple

  20.15, 21.15, 22.15 Dust in the Groove – propojení jazzových a klasických hudebníků, kompozice a improvizace ve vlastních skladbách na pomezí jazzu a soudobé hudby.
  Hranolová věž – prezentace připravovaných výstav Muzea města Brna.

  Jižní terasa výhled na noční Brno, replika dřevěného středověkého jeřábu.

   

  DOPROVODNÝ PROGRAM (vstup zdarma)

  Program, připravený Agenturou REX za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje, připomene 300. výročí narození Marie Terezie, královny české a uherské, a její návštěvu Brna v roce 1748. Na všech nádvořích jarmark s historickým zbožím, řemesly, bohatým občerstvením.

  Jižní bastion – procházkou jihomoravskými vinicemi s Moravskou bankou vín.

  Gotický sál na malém nádvoří

  19.00, 21.00 Na strunách naděje – hold císařovně Marii Terezii (Divadlo hudby a poezie Agadir).

  Hlavní pódium na velkém nádvoří

  18.00 – POSLECHNĚTE, CO SE STALO (hudební skupina Rabussa)
  18.45 – PŘÍJEZD MARIE TEREZIE, audience významných osobností doby
  19.00 – COMMEDIA CAPA Y ESPADA (šermířská skupina Exulis)
  19.45 – MÓDA 18. STOLETÍ, přehlídka civilních i vojenských oděvů
  20.15 – POVĚST ZBOJNICKÁ (hudební skupina Rabussa)
  21.00 – RIVALOVÉ (šermířská skupina Exulis)
  21.30 – KMOTRA SMRT (hudební skupina Rabussa)
  22.15 – DUELANTI (šermířská skupina Exulis)
  23.00 – HARLEKÝNŮV BOJ (Spolek Poustevník)

  Západní kurtina

  18.00 – 24.00 Ležení rakouského vojska, Střelba ku ptáku (Brněnský městský střelecký sbor)
  21.00 a 22.00 Dáma v sedle (Equidance)

  Jihozápadní bastion

  18.00 – 24.00 Hvězdárna a planetárium Brno – pozorování noční oblohy astronomickými dalekohledy.

   

  Měnínská brána – Muzeum hraček

  Měnínská 7

  Vstupné: 20 Kč/osoba, vstup je omezen počtem 30 osob najednou

  Poslední vstup: 22.30 h

  Stálá výstava historických hraček ze sbírky Milady Kollárové

  lůoga mn

   

 • Letní shakespearovské slavnosti Brno 2017

  vakrát na Hamleta! Hrad Špilberk bude v létě opět patřit Williamu Shakespearovi. Na co se můžete těšit tentokrát? Letošní ročník brněnských shakespearovských slavností přinese sedm inscenací. Hamleta uvidíte hned ve dvou provedeních: jeden v režii Michala Vajdičky s Jaroslavem Pleslem a Hynkem Čermákem a další v ostravském nastudování s Tomášem Savkou a Miroslavem Etzlerem. Uvidíte také slovenskou inscenaci Othello, která se v loni setkala s nadšenými ohlasy diváků. V nabídce nechybí ani oblíbené komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Mnoho povyku pro nic či Veselé paničky windsorské. Novinkou letošního ročníku slavností bude komponovaný večer s Janem Třískou nazvaný Pocta Shakespearovi, kterým provede překladatel Shakespearových dramat Martin Hilský.

  Letní shakespearovské slavnosti 2017 Brno se konají od 17. července do 9. srpna na hradě Špilberku. Vstupenky v prodeji od 16. května.

   

  17., 18., 19. a 20. července 20.30: HAMLET (vstupenky zde)

  22., 23. a 24. července 20.30: MNOHO POVYKU PRO NIC (vstupenky zde)

  26., 27. a 28. července 20.30: VEČER TŘÍKRÁLOVÝ (vstupenky zde)

  30. a 31. července 20.30: HAMLET (Pas de théâtre) (vstupenky zde)

  2., 3. a 4. srpna 20.30: VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ (vstupenky zde)

  6. a 7. srpna 20.30: OTHELLO (vstupenky zde)

  8. a 9. srpna 20.30: POCTA SHAKESPEAROVI (vstupenky zde)

  Více info zde  

   

   

 • Festival vzdělávání Eduspace míří na Špilberk

  Eduspace, to jsou dva dny plné setkávání s novými přístupy ve vzdělání, naslouchání inspirativním osobnostem, zkoušení netradičních forem učení, sdílení kulturních zážitků i užívání atmosféry Brna – města kultury a vzdělávání. Program přiblíží odborníkům i laikům, učitelům i studentům a žákům, dětem i rodičům témata vzdělání 21. století skrze workshopy, diskuse, přednášky a další aktivity.

  Festival chce své účastníky inspirovat k proaktivnímu vzdělávání a sdílení myšlenek i zkušeností.

  Vystoupí na něm odborníci z vysokých škol, veřejné správy, neziskových organizací i lidé z praxe. Program festivalu se odehraje na několika místech v Brně – např. na Filozofické fakultě MU, v Divadle na Orlí nebo v Moravské galerii. Část programu bude hostit v pátek 19. května i hrad Špilberk. Jeden z workshopů povede i lektorka Muzea města Brna Barbora Svátková, která se podílí na vzdělávacích programech pro děti a mládež v našich výstavách.

  Na co se můžete v pátek 19. května na Špilberku těšit?

  9.00 – 13.00 přednáška Inspirace a vzdělávání

  Marie Kinsky, Michael Carter, Hana Košťálová, Jan Straka, Kryštof Vosátka

   

  14.00 – 15.30 blok workshopů

  Aha momenty ve výuce přírodních věd – Michael Carter, Martin Bukáček
  Čtenářské kontinuum – Hana Košťálová
  Jak lze učit (o) umění – Barbora Svátková, Lenka Mrázová
  Škola tančí – vzdělávání v pohybu – Bára Látalová, Zdenka Brungot Svíteková
  Myšlenkové mapy v českém jazyce – Markéta Krčmářová, Eva Hrazděrová

   

  16.15 – 17.45 blok workshopů

  Začít spolu a kudy dál? – Mirka Škardová, Jana Schierlová
  Inspiration from Finland education systém – Heikki Ervast
  Co všechno umí příběh – Kryštof Vosátko
  Nebojme se učit jinak, aneb matematika metodou VOBS – Jana Michnová

   

  Více o festivalu Eduspace a jeho programu najdete zde na webu

 • Mezinárodní hudební festival Špilberk 2017

  Hrad Špilberk bude již tradičně hostit v druhé polovině měsíce srpna hudební festival, při němž dopřeje pořádající Filharmonie Brno návštěvníkům i obyvatelům města kulturní zážitky pod letním širým nebem. Dramaturgie Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk opět cílí na širší publikum. Pódium na velkém nádvoří bude patřit bel cantu i swingu.

  Přijměte pozvání na Mezinárodní hudební festival Špilberk od 13. do 25. srpna 2017.

  Co vše se chystá? Obdivovatelé bel canta se mohou těšit na výběr árií slavných italských operních mistrů v podání úspěšné sopranistky Simony Šaturové. Odlehčený symfonický program nabídne Saint-Saënsův První violoncellový koncert s německým sólistou Troeslem Svanem a díla Mozarta, Kodályho a Brahmse. Spoluzakladatel festivalu Caspar Richter odehraje koncert nabitý filmovými melodiemi, mj. od slavného brněnského rodáka Ericha W. Korngolda, jehož dvojí výročí si letos připomínáme. Vedle brněnských filharmoniků se na festivalu představí populární Big Band Gustava Broma se swingovými skladbami a Mladí brněnští symfonikové, kteří uvedou Šostakovičovu Třináctou symfonii „Babí Jar“. Vychází z textů nedávno zesnulého básníka Jevgenije Jevtušenka, který kritizoval sovětský režim i vstup okupačních vojsk do Československa v srpnu 1968. Opět se dostane i na kinokoncerty, které přiblíží atmosféru hvězdných představení ve Vídni i Paříži.

  Program

  Ne 13. 8. 20.00 SIMONA ŠATUROVÁ: BEL CANTO

  G. ROSSINI, G. VERDI, G. DONIZETTI, V. BELLINI – árie a předehry z oper
  Simona Šaturová soprán, Filharmonie Brno, dirigent Łukasz Borowicz

   Po 14. 8. 20.30 KINOKONCERT I: KONCERT Z PAŘÍŽE

  Koncert z Paříže 2014 (Le Concert de Paris 2014)
  Sólisté Natalie Dessay, Anna Netrebko, Olga Pereťatko, Elīna Garanča, Piotr Beczała, Lawrence Brownlee, Laurent Naouri; orchestr a sbor Francouzského rozhlasu, dirigent Daniele Gatti

   St 16. 8. 20.00 BIG BAND GUSTAVA BROMA

  Host Dasha + překvapení
  Rozhlasový Big Band Gustava Broma, dirigent Vlado Valovič

   Pá 18. 8. 20.00 UHERSKÉ TANCE

  WOLFGANG AMADEUS MOZART: Symfonie č. 34 C dur KV 338; CAMILLE SAINT-SAËNS: Violoncellový koncert č. 1 a moll op. 33; ZOLTÁN KODÁLY: Tance z Galanty; JOHANNES BRAHMS: Uherské tance (výběr: č. 1, 3, 5, 6, 7 a 10)
  Troels Svane violoncello, Filharmonie Brno, dirigent Bijan Khadem-Missagh

   Po 21. 8. 20.30 KINOKONCERT II: KONCERT ZE SCHÖNBRUNNU

  Koncert ze Schönbrunnu 2016 (Sommernachtkonzert 2016)
  Katia Labèque, Marielle Labèque klavíry, Vídeňští filharmonikové, dirigent Semjon Byčkov

   St 23. 8. 20.00 BABÍ JAR

  MILOSLAV KABELÁČ: Židovská modlitba, 6 mužských sborů na slova Jiřího Wolkra op. 10; DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ: Symfonie č. 13 b moll op. 113 „Babí Jar“Tomáš Krejčí baryton, Láska opravdivá, APS Moravan, Pěvecké sdružení moravských učitelů, Ars Brunensis Chorus, Mladí brněnští symfonikové, dirigentka Gabriela Tardonová

   Pá 25. 8. 20.00 SPIELBERG NA ŠPILBERKU

  Hudba ze slavných filmů a muzikálů: ERICH WOLFGANG KORNGOLD, JOHN WILLIAMS, ENNIO MORRICONE, MIKLÓS RÓZSA, AARON COPLAND ad.
  Isabel Dörfler mezzosoprán, Ars Brunensis Chorus, Filharmonie Brno, dirigent Caspar Richter

   

  Více informací o Mezinárodním hudebním festivalu Špilberk najdete zde 

 • Mistrovství ČR v orientačním běhu sprintových štafet

  O víkendu proběhnou v Brně dvě sprintová mistrovství a veteraniády ČR – v sobotu sprintové štafety, v neděli sprint. Štafetový šampionát je čtvrtým v historii, první dva ročníky ve Smiřicích a Valašském Meziříčí vyhrála štafeta SK Praga, loni v Uherském Brodě byla nejlepší štafeta OK 99 Hradec Králové.

  Na startu by se letos mělo objevit přes 150 štafet, tuhé boje se dají očekávat i ve Veteraniádě ČR.

  Orientační běh je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou. Účastníci na startu obdrží mapu, obvykle terénu, který neznají. Na mapě jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), která mají účastníci nalézt v určeném pořadí. V zóně, ve které se při aktuálním mistroství ČR poběží, je i hrad a pevnost Špilberk včetně přilehlého parku.

  A kdo patří do okruhu kandidátů na titul? Určitě jsou to oba dosavadní mistrovské týmy (PGP a PHK), po titulu určitě touží štafeta SK Žabovřesky (a jejich béčko i céčko patří určitě také do širšího okruhu aspirantů na medaile), velmi silné složení má tým Slovanu Luhačovice, ke kandidátům na medaili patří i štafety SK Kamenice, OK Slávie Hradec Králové, TJ Turnov či OK Lokomotiva Pardubice. V dorostu jsou hlavními favority kluci a holky SK Žabovřesky a obhájci titulu z OK 99 Hradec Králové, za nimi je situace nepřehledná, k favoritům lze řadit štafety SK Praga, SK SKI-OB Šternberk, KOB Choceň, OK Lokomotiva Pardubice, SK Studenec, TJ Turnov či KOS VŠ Plzeň. Překvapení ale nejsou vyloučena.

  Více informací zde

  beh

 • Jelen pod širým nebem

  Brněnský hudební klub Fléda letos přivítá léto velkým koncertem skupiny Jelen! Pojďte si poslechnout aktuální hity jako Vlčí srdce, A co bylo dál nebo Magdaléna. Zveme vás na open-air koncert kapely Jelen na místě s neopakovatelnou atmosférou – přímo na nádvoří hradu Špilberku. Po vystoupení bude následovat i fotografování s kapelou a autogramiáda.

  Kapela Jelen zahraje na Špilberku 8. června.

  Na koncertě pod širým nebem zahraje skupina Jelen hlavně písničky z posledního alba Vlčí srdce a v premiéře také novou píseň Návrat domů, kterou vzdají hold všem otcům k jejich nadcházejícímu svátku. Jako speciální hosté vystoupí David Stypka & Bandjeez a Kateřina Marie Tichá. Areál se otevře v 19 hodin, koncert začne ve 20 hodin. Cena v předprodeji vychází na 360 Kč, na místě na 450 Kč. K dostání jsou také VIP vstupenky do sektoru pod pódiem a s přístupem do vlastního baru za 890 Kč. Předprodej v Café Eleven, v Indies nebo na smsticket.cz.

  Více v události na Facebooku 

1. stránka z celkem 2112345...1020...Poslední »