• Za jednu cenu dva zážitky,
  projížďka lodí i kasematy

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2015, tj. od 18.4. až do 11. října, si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)    230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP) 115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • Festival Ibérica

  Dvanáctý ročník festivalu Ibérica míří do Brna a závěrečný flamenkový galakoncert zavítá 4. července na nádvoří Špilberku. Představí se na něm nominant na Latin Grammy, známý flamenkový zpěvák Arcángel s okouzlující tanečnicí Patricií Guerrero, která proslula také spoluprací s kultovním režisérem Carlosem Saurou. Jejich projekt „Olor a Tierra – Vůně země“ je poctou krajině a lidem, mezi nimiž uhrančivý zpěvák prožil své dětství, a zároveň i výzvou k představení flamenka v současném světle. Arcángel dokázal očarovat posluchače po celém světě dnes již univerzálním jazykem flamenka. Patricia Guerrero si díky svému talentu a strhujícímu projevu vysloužila řadu prestižních ocenění. Příznivci festivalu mají jedinečnou příležitost zavzpomínat na její vystoupení v roce 2007, kdy stála na počátku své oslnivé kariéry. Přijďte si užít nejzářivější hvězdy flamenka a jejich představení pod brněnskou hvězdnou oblohou! Závěrečný galakoncert začíná na nádvoří Špilberku 4. července ve 20:30.

  Bližší informace o účinkujících zde.

  Vstupenky na www.iberica.cz.

 • Letní shakespearovské slavnosti

  Letní shakespearovské slavnosti v Brně  letos opět lákají na celkem sedmnáct představení šesti vybraných her známého anglického dramatika. Premiérou letošního divadelního festivalu bude inscenace Romeo a Julie v režii autorského tandemu SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. V hlavních rolích se představí Tereza Voříšková, Jan Sklenář, Naďa Konvalinková, Saša Rašilov, Lenka Krobotová, Jiří Vyorálek, Dana Batulková a další. Nejznámější milostný příběh měl svou premiéru již v roce 1595, že má co říct i po více než čtyřech stoletích, si diváci mohou ověřit po čtyři herní večery.

  Premiéru bude následovat loňská úspěšná inscenace Mnoho povyku pro nic s nezapomenutelnou dvojicí Puškvorce a Šťovíčka v podání Petra Čtvrtníčka a Leoše Nohy. Dále se představí Tatiana Vilhelmová a Roman Zach v moderním pojetí Zkrocení zlé ženy a loňská úspěšná premiéra z Ostravy Jak se vám líbí – komedie plná bláznivých situací, postav, přeměn, milostných zápletek. K letošnímu repertoáru patří také Sen noci svatojánské – hra o lese, žárlivosti i vášni a hlavně o tresti květu zvaného Violka lásky, díky níž vidět neznamená vidět. A na závěr nesmí samozřejmě chybět již tradiční Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela se Simonou Stašovou a Bolkem Polívkou v hlavních rolích.

  Předprodej vstupenek byl zahájen v pondělí 18. května 2015 v 10 hodin v předprodeji na Radnické 2 a nebo online na vstupenky.ticbrno.cz.

  Celý program Letních shakespearovských slavností najdete zde.

 • David Koller na Špilberku

  David Koller vydal po delší odmlce svou čtvrtou sólovou desku nazvanou ČeskosLOVEnsko. Na desce se podílel producentsky Kipper Eldridge, producent Stinga, či Steven Lyon, který spolupracuje s Depeche Mode. Texty většiny skladeb pocházejí z pera mladé slovenské básnířky Mirky Ábelové. Kritikou oceňované album již nyní stoupá na žebříčcích prodejnosti. Navíc na oslavu jeho uvedení připravil David Koller a jeho tým tři výjimečné koncerty, jeden z nich se uskuteční 14. 6. od 19:30 na velkém nádvoří hradu Špilberku. Fanoušci se mohou těšit na písně z nového alba i starší nahrávky, zazní i songy kapely Lucie.

 • Monkey Business na stezce kamarádství

  Kapela Monkey Business oslaví letos 15 let na hudební scéně. Jarní část úspěšného turné, které má název „15 let na stezce kamarádství“, vyvrcholí koncertem na nádvoří hradu Špilberku 29. května. Slavit se bude ve velkém stylu. Naživo totiž přivítají, jako již tradičně, několik zvučných hostů. Na brněnském koncertě vystoupí kapela společně s Ivou Bittovou a Ewou Farnou. Koncert zahájí v roli předkapely skupina Ohm Square. Ovšem ani to není všechno, kapela v čele s Romanem Holým slibuje totiž další speciální hosty jako překvapení. Tou nejzásadnější informací pro fanoušky je beze sporu fakt, že Monkey Business na koncertě pokřtí nové album „Sex and sport? Never!“, které se rovněž bude na místě prodávat. Kapela navíc piluje speciální program, který mapuje patnáctiletou historii a doplňují jej písně z nové desky.

  foto2

 • Ignis Brunensis začíná nad Špilberkem

  Letošní zahajovací ohňostroj 28. 5. připomíná 210. výročí bitvy u Slavkova, proto je nazvaný Slavkovské slunce. Bitva tří císařů v roce 1805 patří mezi významné historické události světového významu, která se odehrála na našem území. Vzpomeňme na tisíce padlých vojáků , kteří zůstali na věky na moravském poli

  Název ohňostroje: „SLAVKOVSKÉ SLUNCE“
  Design: Ivan Martinek – THEATRUM PYROBOLI
  Hudba: P.I. Čajkovskij 5. symfonie PATETICKÁ Overtura 1812
  Charakteristika ohňostroje podle autora: Podzim roku 1805. Od Dunaje postupují ruská a rakouská vojska. Na jihu u Vídně se připravuje přesun francouzké armády směrem na Brno. U Olomouce a Ostravy se šikují další ruské jednotky. Tři vojska, tři císařové: Napoleon • Alexandr I., car celé Rusy • František I., císař římský. Jiříkovské ohně ozářily moravské pole v předvečer bitvy

  I.Obraz – TAŽENÍ • Na moravské pole se blíží proudy vojsk. Mlhavou zimní krajinou se nese hlas zvonů. Bijí na poplach před blížícím se přízrakem kruté bitvy. Víry bubnů, krátké povely, zvuky koňských kopyt a kol tažených vozů. Už se to blíží, napětí vzrůstá. Proudy vojáků se mění v obraz bitevní scény

  II.Obraz – BITVA • Nad mlhou přikrytého slavkovského pole vychází rudé slunce. Přináší světlo, ale také utrpení. Salvy těžkých děl, štěkot pušek, bitevní vřava tisíců vojáků. Řinčení zbraní, oheň, dým, sténání raněných. Démon války převzal vládu nad celou krajinou.

  III.Obraz – PIETA ZA PADLÉ • Matka Země je milosrdná, přijala zpět své syny. Už dávno je pryč obraz hrůzy. Čest památce všem, kdo ztratili život daleko od domova. I těm, kterým bitva všechno vzala. Na zeleném koberci polí a luk rozkvétají květy pro ty, kteří tady spí svůj věčný sen.

  Chcete vědět více o historii ohňostrojů? Navštivte stálou expozici Vulcanalia věnovanou tomuto tématu, více informací.

  UPOZORNĚNÍ: Kvůli ohňostroji je potřeba počítat s určitými omezeními; již od 16 hodin bude uzavřen průchod okolo dělového bastionu v jižním křídle hradu, areál hradu se uzavírá v 18h. Otevírací doba expozic hradu však zůstává nezměněna. Park pod Špilberkem se pro veřejnost uzavře v 20:00, zpřístupněn bude až druhý den ráno.  

 • Komentované prohlídky výstavy Jiřího Šindlera

  Grafik a ilustrátor Jiří Šindler (1922) je výraznou uměleckou osobností pevně svázanou s Brnem, kde žije a tvoří od roku 1955. Zde také dlouhodobě pedagogicky působil na Škole uměleckých řemesel a Fakultě výtvarných umění VUT. Své dílo zasvětil především umění knihy. Od roku 1941 se nepřetržitě věnuje ilustraci, knižní grafice a písmu. Často se také podílí na grafické úpravě, návrhu vazby a přebalu knihy. Další oblastí jeho zájmu je kaligrafie a tvorba tiskového i ručního písma. Výstava přinese bilanční přehled Šindlerovy tvorby od počátků po nejnovější práce a koncepčně se zaměří zejména na umělcovu knižní ilustraci, knižní vazbu a kaligrafii. Více informací zde.

  Výstava Doteky téměř něžné na Špilberku (do 31.5.) představuje průřez dílem Jiřího Šindlera. K vidění jsou ilustrace, grafiky, písmo i volná tvorba, nechybí  knihy s Šindlerovými ilustracemi i jeho kaligrafické přepisy.

  Komentované prohlídky výstavy s kurátorem Ivo Binderem se uskuteční o sobotách 23. a 30. května vždy od 16:30. Vstupné je stejné jako do výstavy. Sraz účastníků v 16:30 před vstupem do výstavy v II. patře hradu Špilberku. 

 • Food Festival Špilberk

  Ve dnech 5. – 7. června 2015 se uskuteční již počtvrté v jedinečných kulisách hradu Špilberk gastronomická událost Špilberk Food Festival. Degustační menu pro Vás chystá řada restaurací, některé tradiční a jiné nové. Ke každému pokrmu obsluha doporučí také vhodné víno, které podtrhne chuť jídla. To vše okoření bohatý doprovodný program, speciální ochutnávky, degustace a bary. K ochutnávání bude hrát cimbálová muzika nebo jazzové trio.

  Celým festivalem bude provázet Dalibor Navrátil, přední český šéfkuchař. Kromě něj se na hlavním pódiu na velkém nádvoří představí francouzský šéfkuchař a držitel michelinské hvězdy Guillame Delaunay, šéfcukrářka Adéla Hostášková, italský šéfkuchař a držitel michelinské hvězdy Frederico Delmonte, dvojnásobný barman roku ČR a 2. vicemistr světa Martin Vogletanz se svou ohňovou barmanskou show či Jakub Jurka se svou molekulární moxologií. S kuchařskou show vystoupí restaurant La Bouchée, sushimaster Noritada Saito předvede bourání tuňáka a soutěžit se bude i v otvírání ústřic.

  Více informací naleznete zde.

  UPOZORNĚNÍ:  Po dobu konání Food Festivalu Špilberk budou expozice, výstavy i rozhledna hradu od pátku 5. 6. do neděle 7.6 uzavřeny. Kasematy zůstávají otevřeny dle normální otvírací doby, tj. od 10:00 do 18:00. 

   

 • Lidová hradní slavnost

  V letošním roce uplyne 370 let od úspěšné obrany Brna před švédskými vojsky během Třicetileté války. Kulaté výročí si Muzeum města Brna připomene hned několika akcemi pro veřejnost.

  24.5. – Lidová hradní slavnost 

  Hrad Špilberk ožije vojáky z doby třicetileté války, děti si mohou vyzkoušet různé atrakce a dovednosti vlastní jen mušketýrům, pikenýrům či arkebuzírům. V 15 hodin bude připravena  i kostýmovaná prohlídka „Kterak Švédi Brno nedobyli“, v níž bude průvodcem slovutný Jiří Jakub Ogilvy, velitel pevnosti z časů obléhání. Zábavné soutěžní odpoledne pro vás připravilo Muzeum města Brna a Společnost 1645. Vstupné je zdarma!

  Program:

  13.00 Zahájení soutěží na velkém nádvoří

  14.00 „Vytáhli jsme do boje“, hudební skupina Tabart

  15.00 „Živé nás nedostanou“, šermířská skupina S.P.G.

  16.00 „Jak to bylo před hradbami“, REX (do 17.00)

  od 9.5 – Kterak Švédi Brno nedobyli

  Nová kostýmovaná prohlídka hradu Špilberku a okolí, vhodná pro každého – nezatíží návštěvníka nudnými daty, ale přiblíží život obyčejných Brňanů během obléhání. Ocitnou se v období těsně po obléhání, přičemž podrobnosti o průběhu bojů jim bude vyprávět sám Jiří Jakub Ogilvy, tehdejší velitel pevnosti. Prohlídka vede po hradbách i v podhradí, umožní návštěvníkům výhled na město z málo přístupné východní bašty a zkoumání zbytků původního pevnostního opevnění v útrobách jihozápadního bastionu. Cestou si vyzkoušejí mušketýrský klobouk nebo potěžkají repliku muškety. Jaké kroky podnikl de Souches, aby město ubránil? Proč Ogilvy neměl Radouita de Souches rád? Jakou úlohu měly ženy vysílané za hradby? Co je Kočka a Myš? Ustřelil opravdu generálu Torstensonovi dělostřelec ze Špilberku skleničku s vínem přímo z ruky?

  Prohlídka se koná každou sobotu a neděli v 15 hodin, od 9.5 do 27.9. Více informací zde.

  15. – 16. 8.  - Den Brna

  Při výročí poslední velkého útoku na brněnské hradby, který se tradičně v Brně připomíná Dnem Brna, se bude komentovaná prohlídka „Kterak Švédi Brno nedobyli“ konat mimořádně v každou lichou hodinu.

  12. – 13. 9.  Špilberk žije – Švédi nás nedostanou

  Pouhé 4 týdny uplynuly od chvíle, kdy Švédi zanechali bojů o Brno a Špilberk. Morava však stále strádá pod násilnostmi švédských hord a tak posádka hradu a města stále drží pohotovost. Tento zářijový víkend budete moci navštívit Špilberk v roce 1645, uvidíte vojenské ležení císařských vojsk, zajaté Švédy, výcvik mušketýrů, pikenýrů a dalších vojenských odborností, s podplukovníkem Ogilvym můžete zajít na inspekci opevnění hradu a budete-li mít štěstí, potkáte velitele obránců Raduita de Souches, jak přihlíží v kouři střelného prachu cvičení jednotek zemské hotovosti.

  Již tradiční zářijová akce na Špilberku, kdy se celý hrad otvírá za jednotné vstupné. Zpřístupněny jsou všechny části, včetně těch, které jsou jinak návštěvníkům uzavřené. Po celý víkend je navíc připraven bohatý program pro rodiny s dětmi.

 • Nová kostýmovaná prohlídka:
  Kterak Švédi Brno nedobyli

  UPOZORNĚNÍ:  O víkendu 6. 6. –  7.6. se prohlídka „Kterak Švédi Brno nedobyli“ z důvodu konání Food Festivalu Špilberk nekoná! 

  V neděli 3. května uplynulo přesně 370 let od chvíle, kdy generál Torstenson přitáhl se svými švédskými jednotkami k Brnu a začalo dlouhé, téměř čtyři měsíce trvající obléhání. V okolí Brna se rozkládalo podle některých zdrojů až 20 tisíc vojáků na švédské straně, zatímco uvnitř Brna a na Špilberku se bránilo 1500 mužů, z nichž většina byli měšťané, řemeslníci, tovaryši a studenti. Brno tehdy díky umění svého vojenského velitele, Francouze Louise Radouita de Souches, ale především díky velkému odhodlání a odvaze obyvatel obléhání odolalo. Švédové na konci srpna odtáhli s nepořízenou, cesta na Vídeň jim zůstala uzavřena a neúspěch při dobývání Brna celkově uspíšil konec celé Třicetileté války.

  Hrad Špilberk na kopci nad opevněným městem hrál při obléhání Brna v roce 1645 významnou roli, proto právě zde připravilo Muzeum města Brna speciální kostýmovanou prohlídku připomínající 370. výročí švédského obléhání.

  Prohlídka je vhodná pro každého, nezatíží návštěvníka nudnými daty, ale přiblíží život obyčejných Brňanů během obléhání.

  Ocitnou se v období těsně po obléhání, přičemž podrobnosti o průběhu bojů jim bude vyprávět sám Jiří Jakub Ogilvy, tehdejší velitel pevnosti. Prohlídka vede po hradbách i v podhradí, umožní návštěvníkům výhled na město z málo přístupné východní bašty a zkoumání zbytků původního pevnostního opevnění v útrobách jihozápadního bastionu. Cestou si vyzkoušejí mušketýrský klobouk nebo potěžkají repliku muškety. Jaké kroky podnikl de Souches, aby město ubránil? Proč Ogilvy neměl Radouita de Souches rád? Jakou úlohu měly ženy vysílané za hradby? Co je Kočka a Myš? Ustřelil opravdu generálu Torstensonovi dělostřelec ze Špilberku skleničku s vínem přímo z ruky? A pokud to ještě nevědí, mohou návštěvníci zjistit, proč vlastně v Brně dodnes zvoní poledne v jedenáct hodin.

  Co dalšího chystá Muzeum města Brna k 370. výročí obléhání Brna Švédy? Podívejte se  zde.

  Termín prohlídky: vždy o sobotách a nedělích v 15 hodin

  Kapacita prohlídky: maximálně 20 osob

  Místo srazu: sraz účastníků je vždy v 15 hodin naproti hlavní pokladně u mostu (u mluvícího informačního sloupku)

  Doba trvání:  60 minut (podle toho, jak se budete ptát:-)

  Náročnost: Prohlídka není nijak zvlášť fyzicky náročná, jen při ní projdete delší trasou a zavítáte i do členitého jihozápadního bastionu. Doporučujeme pohodlnou vycházkovou obuv, obránci taky nenosili podpatky!

  Rezervace a informace:  telefon: 542 123 614; mail: kasematy@spilberk.cz

  VSTUPNÉ

  Vstupenky lze zakoupit na pokladně v kasematech i v hlavní pokladně uvnitř areálu hradu.

  plné vstupné: 90 Kč

  snížené vstupné: 50 Kč 

  (děti od 2 do 15 let, studenti, lektoři, senioři nad 60 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P, novináři, průvodci)

  rodinné vstupné: 205 Kč 

  (2 dospělí + až 3 děti do 15 let)

  děti ve školní výpravě: 35 Kč 

  (žáci ZŠ, studenti SŠ, SOU – skupiny od 15 osob s pedagogickým doprovodem)

  skupinové vstupné: 70 Kč

  (od 10 osob)

  děti od 2 do 6 let: 10 Kč

 • Muzejní noc 2015 na Špilberku

  Kromě tradiční trasy stálými expozicemi hradu Špilberku bude na návštěvníky od 18 do 24h čekat bohatý program připomínající 70. výročí konce II. světové války. Součástí budou koncerty swingového orchestru Free Crazy Ants, pěvecká vystoupení připomínající hrdinství vítězných armád (Sudaruška), představení jednotlivých armád formou přehlídek dobového oblečení a uniforem, bojové techniky a ukázek včetně ruské polní pošty a letiště RAF.

  Letošní lahůdkou pak bude vystavená replika letounu Supermarine Spitfire Mk. IX v „životní“ velikosti.

  Na všech nádvořích bude vytvořena atmosféra roku 1945, dobový jarmark s historickými stánky, řemesly a tavernami s bohatým občerstvením. Chybět nebude degustace vín s Moravskou bankou vín ani astronomický dalekohled Hvězdárny a planetária Brno.

  CELÝ PROGRAM MUZEJNÍ NOCI NAJDETE ZDE.

  Vstup do expozic je za symbolický poplatek 20 Kč/osoba. Program na hradbách a nádvořích je zdarma. Kvůli pořádání Muzejní noci bude zkrácena běžná otvírací doba do 16 hodin, poslední vstup do expozic bude umožněn v 15:30.

  www.brnenskamuzejninoc.cz
  www.facebook.com/brnenskamuzejninoc

1. stránka z celkem 812345...Poslední »