• Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Za jednu cenu dva zážitky,
  projížďka lodí i kasematy

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2014, tj. až do 12. října, si návštěvníci Brna mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)    230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP) 115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales Pracovní foto z průběhu výzkumu

 • -->

  Špilberk žil v monarchii

 • Burčákománie
  Špilberské vinobraní 2014

  Od pátku 19. do soboty 20. 9. se na hradě Špilberku uskuteční Burčákománie. Na návštěvníky čeká prodej moravských burčáků, vín a produktů z vína, degustace vín a k tomu speciální menu v hradní vinárně. Připraveno je rovněž stánkové občerstvení a bohatý doprovodný program uspořádaný ve spolupráci s Rádiem Kiss Hády a Českým rozhlasem Brno.

  Pozor! V důsledku konání akce dochází ke změně otevírací doby hradu!

  Výstava Letecká válka – cíl Brno a prodejna suvenýrů bude v pátek 19. 9. otevřena pouze do 14 hodin, v sobotu 20. 9. bude oboje po celý den uzavřeno. 

  Stálé expozice, rozhledna, výstava Bohumíra Matala i Velká válka aneb začalo to v Sarajevu budou po oba dny otevřeny jen do 16 hodin (poslední prodej vstupenek v 15.30 hod.) Vstup do hradu však bude přemístěn do jižního křídla vedle Café Špilberk.

  Provoz kasemat zůstává neomezen. Rovněž vstupné do hradu se nemění.

  Program: Burcakomanie-Spilberk-2014

 • Kulturní akademie třetího věku startuje

  Společný projekt Hvězdárny a planetária Brno, Knihovny Jiřího Mahena v Brně, Muzea města Brna, Turistického informačního centra města Brna, Domu umění města Brna, Filharmonie Brno a Moravské galerie v Brně pokračuje novou sérií ve „školním roce“ 2014/2015.

  Účastníci poznají hned několik kulturních organizací města Brna. Podívají se do jejich zákulisí, vyslechnou zajímavé přednášky, obdrží další studijní materiály, na závěr absolventský diplom.

  Kulturní akademie je určena všem milovníkům historie a brněnské kultury vůbec ve věku 55+ bez zvláštních nároků na vzdělání. Přednášky probíhají pokaždé na jiném místě, vždy v prostorách pořádajících organizací.

  Poplatek za celou akademii je 1470 Kč za 21 přednášek. Z kapacitních důvodů je počet účastníků omezen na 60. Přihlášky se přijímají od pondělí 1. září 2014 v předprodeji vstupenek Turistického informačního centra města Brna na ulici Radnická 2.

   Program akademie

   29. září – Muzeum města Brna
  zahájení akademie + Válečné konflikty a Brno (přednáška)

  6. října – Muzeum města Brna
  Zrození brněnského Výstaviště (přednáška)

  13. října – Dům umění města Brna
  O Domě umění a jeho historii (přednáška)

  20. října – Hvězdárna a planetárium Brno
  prohlídka budovy a interaktivní expozice exploratoria

  27. října – Hvězdárna a planetárium Brno
  Úsvit kosmického věku (projekce v digitáriu)

  3. listopadu – Filharmonie Brno
  Filharmonie Brno (symfonické koncerty v brněnském hudebním životě, historie a dnešní podoba orchestru)

  10. listopadu – Dům umění města Brna
  Důstojnost lidstva – k výročí 1. světové války (komentovaná prohlídka výstavy a přednáškou)

  24. listopadu – Filharmonie Brno
  Besední dům (stavební vývoj a dnešní podoba, jeho historie v politickém a kulturním životě českého Brna)

  1.prosince – Moravská galerie v Brně
  Fenomén barokního portrétu (Místodržitelský palác)

  8. prosince – Knihovna Jiřího Mahena v Brně
  Mahenův památník (komentovaná prohlídka)

  přestávka v přednáškách

  2. února – Filharmonie Brno
  Leoš Janáček a Besední dům (Janáčkova veřejná činnost v Brně a jeho rozporuplný a přitom plodný vztah k Besedě brněnské)

  9. února – Dům umění města Brna
  přednáška a komentovaná prohlídka na výstavě Jaroslav Král (1883 – 1942)

  16. února – Turistické informační centrum města Brna
  Kinematografie a kino v digitální sféře – Konec starých dobrých časů? (přednáška v kině Art)

  23. února – Moravská galerie v Brně
  Česká výtvarná avantgarda 1. poloviny 20. století (Pražákův palác)

  2. března – Moravská galerie v Brně
  Moravský Manchester (Uměleckoprůmyslové muzeum)

  9. března – Hvězdárna a planetárium Brno
  Sluneční soustava (přednáška s komentovanou prohlídkou oblohy)

  16. března – Turistické informační centrum města Brna
  Mincmistrovský  sklep (komentovaná prohlídka)

  23. března – Turistické informační centrum města Brna
  „Kytice ve váze“ tradiční výtvarné žánry a motivy v současném umění

  30. března – Knihovna Jiřího Mahena v Brně
  Brněnské střípky – zajímavosti z brněnské kultury a architektury nejen v knihách (možnost procházky)

  13. dubna – Muzeum města Brna
  Archeologie v 21. století (přednáška)

  20. dubna – Knihovna Jiřího Mahena v Brně
  Schrattenbachův palác – od šlechtického paláce po moderní knihovnu + slavnostní zakončení

 • Letní kino Špilberk