• Svatební víkend na Špilberku 2019

  Pojďte si naplánovat svatbu vašich snů v příjemné atmosféře komorního veletrhu svatebních služeb. Zveme vás na již 3. ročník Svatebního víkendu na Špilberku! Prohlédnete si místa, která lze na hradě pronajmout k obřadu, a seznámíte se s řadou svatebních profesionálů – od návrhářů a stylistů, přes šperkaře, cukráře či floristy, až po fotografy a kameramany.

  Svatební víkend na Špilberku: 2. a 3. 11. 2019, vždy od 10 do 18 h

  Hrad Špilberk je oblíbeným místem mnoha párů, které si v prostorách dýchajících historií říkají své ANO. Genius loci tohoto místa určuje i tvář veletrhu. Nezveme vás na akci se stovkami vystavovatelů s bombastickým programem, který přehluší jedinečnou atmosféru hradu. Nabízíme vám místo, kde můžete navázat osobní kontakt a najít tak v klidu na jednom místě ty správné partnery pro váš jedinečný den.

  Přidejte se k nám na Facebooku a Instagramu a sledujte novinky. Můžete si také stáhnout mobilní aplikaci Svatebního víkendu pro IOS a ANDROID. Najdete v ní vše potřebné od vystavovatelů a partnerů veletrhu až po program a aktuální dění v průběhu akce. Budete tak mít vše ihned po ruce.

  Těšíme se na vás v sobotu a v neděli 2. a 3. listopadu 2019 na Svatebním víkendu na Špilberku!

 • Baron Trenck: Komentovaná prohlídka

  Chcete se dozvědět vše o nejslavnějším špilberském vězni, baronu Františku Trenckovi? Zajímá vás, jaká prožil dobrodružství a jaké informace lze vyčíst z jeho mumifikovaného těla? Pojďte se zeptat těch nejpovolanějších – odborníků z Masarykovy univerzity a Muzea města Brna, kteří zkoumali Trenckovu mumii. Krom jiného vidíte také unikátní barevný 3D model Trenckovy postavy, rozpohybovaný trikovou animací.

  Zveme vás ve čtvrtek 17. října 2019 od 16 hodin na hrad Špilberk.

  Komentovaná prohlídka výstavy „Baron Trenck. Nová tvář legendy

  KDY: čtvrtek 17. října od 16 hodin
  KDE: gotický sál, hrad Špilberk (vstup z malého nádvoří)

  Vstupné je stejné jako do výstavy: 60/40 Kč.

 • Podzimní prázdniny s Trenckem

  Pojďte se na Špilberk seznámit s legendárním baronem Trenckem! O podzimních prázdninách chystáme speciální program pro rodiny s dětmi v aktuální výstavě „Baron Trenck. Nová tvář legendy“. Formou aktivizujících prvků při programu poznáte životní příběhy barona Františka Trencka, slavného vůdce pandurů. Prohlédnete si i mnoho zajímavostí, které při výzkumu Trenckovy mumie odhalily nejmodernější vědecké metody.

  Určeno pro rodiny s dětmi od 10 let.

  KDY:
  29. 10. ve 14 hodin
  30. 10. v 10 hodin

  Vstupné:
  Plné vstupné                     60  Kč
  Snížené vstupné               40  Kč
  Rodinné vstupné            140  Kč

  Kapacita omezena, doporučujeme zarezervovat:
  email: hancak@spilberk.cz, tel.: 542123618

   

 • Přednáškový cyklus O nové Brno

  Zajímá vás brněnská moderní architektura, design a umělecké řemeslo z doby první republiky? Srdečně vás zveme na přednáškový cyklus „O nové Brno“, na kterém s Technickým muzeem v Brně spolupracují pracovníci Oddělení dějin architektury Muzea města Brna na Špilberku.

  Přednášky se konají od 10. října do 28. listopadu každý týden ve čtvrtek vždy od 17 hodin v přednáškovém sále ve 4. patře Technického muzea. Přístupné jsou pro vás ZDARMA.

   

  Přehled přednášek v cyklu „O nové Brno“

   

  čtvrtek 10. 10. 2019, 17.00

  Vila Tugendhat – příběh ikonické stavby klasické architektonické moderny
  PhDr. Dagmar Černoušková (Muzeum města Brna)

   

  čtvrtek 17. 10. 2019, 17.00

  Masarykův studentský domov
  PhDr. Pavel Borský (Muzeum města Brna)

   

  čtvrtek 24. 10. 2019, 17.00

  Jan Vaněk. Civilizované bydlení pro každého
  Mgr. Jindřich Chatrný (Muzeum města Brna)

   

  čtvrtek 7. 11. 2019, 17.00

  Exkurs do historie Spojených uměleckoprůmyslových závodů v Brně
  Mgr. Jindřich Chatrný (Muzeum města Brna)

   

  čtvrtek 21. 11. 2019, 17.00

  Městské lázně v Brně-Zábrdovicích
  PhDr. Pavel Borský (Muzeum města Brna)

   

  čtvrtek 28. 11. 2019, 17.00

  Brněnský ateliér de Sandalo a vize modernosti Rudolfa Sandala (1899–1980). K životu a dílu jednoho z předních evropských fotografů moderní architektury
  PhDr. Dagmar Černoušková – Mgr. Jindřich Chatrný (Muzeum města Brna)

   

  Tematika přednášek souvisí se stálou expozicí „O nové Brno“, kterou kurátoři Muzea města Brna připravili na hradě Špilberku. Více o přednáškách najdete na webu Technického muzea: http://www.technicalmuseum.cz/akce/o-nove-brno/

 • Šplh na laně na Špilberku

  Víte, kdy a za jakou disciplínu získalo Československo vůbec první olympijské zlato? Ve šplhu bez přírazu je v Paříži v roce 1924 vybojoval brněnský Sokol Bedřich Šupčík. Jeho zlatá medaile je nyní k vidění na hradě Špilberku ve výstavě Branky Body Brno, která mapuje 150 let organizovaného sportu v Brně.

  Šplh na laně na Špilberku: v sobotu 28. září 2019 od 14 hodin

  U příležitosti vystavení této historicky nesmírně cenné trofeje vás zveme na exhibiční závod ve šplhu. Bedřich Šupčík má dodnes v Brně následovníky, kterým je vzorem. Pojďte se podívat, jak šplhají dnešní borci! Exhibici ve šplhu zhlédnete v nádherných prostorách Hranolové věže ve východním křídle hradu Špilberku.

  Exhibiční závod ve šplhu na laně je doprovodnou akcí výstavy Branky Body Brno.

  KDY: 28. září 2019 od 14 hodin

  KDE: východní křídlo, hrad Špilberk (vstup z malého nádvoří)

 • Komentované prohlídky výstavy
  Friedricha Weinwurma

  Monografická výstava „Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta“, připravená ve spolupráci se Slovenskou národní galerií, přibližuje jako vůbec první v České republice dílo nejvýraznějšího představitele meziválečné architektonické avantgardy na Slovensku. Autorka výstavy Henrieta Moravčíková, vedoucí Oddělení architektury na Historickém ústavu Slovenské akademie věd a profesorka Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě, bude hovořit o přelomovém díle židovského architekta Friedricha Weinwurma. Právě on dal Bratislavě tvář moderního velkoměsta. Jeho stavby stojí i jinde na Slovensku, jedna také v Brně.

  Komentované prohlídky se konají 26. září a 15. října 2019.

  Srdečně Vás zveme na komentované prohlídky s paní profesorkou Moravčíkovou. Jde o jedinečnou příležitost dozvědět se víc o tomto výjimečném, avšak málo známém architektovi.

  KDY: 26. září a 15. října 2019 vždy od 16 hodin

  KDE: hrad Špilberk, 2. patro západního křídla

  Vstupné je stejné jako do výstavy – 60/40 Kč

 • Mezinárodní den archeologie 2019

  Pojďte si vyzkoušet práci archeologa! Seznámíte se s různými výzkumy od pravěku až po středověk a poznáte, na čem právě pracují brněnští archeologové. Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Muzeum města Brna ve spolupráci s Muzeem Brněnska, p. o. – pobočkou Muzeum Šlapanice společně pořádají na hradě Špilberku Mezinárodní den archeologie. Pestrý program je pro vás zdarma.

  Mezinárodní den archeologie 2019 na hradě Špilberku se koná v sobotu 19. října od 10 do 17 hodin.

  Nač se můžete těšit? Uvidíte přípravu pravěkých potravin, naučíte se pracovat s detektorem kovů a seznámíte se se systematickými výzkumy Ústavu archeologie a muzeologie FF MU. Chystají se také kreativní dílničky nebo ukázky práce archeologů.

  Uvidíte a vyzkoušíte si:
  - pravěké mletí obilí
  - hledání detektorem kovů
  - kreativní dílničky
  - přednášku na téma kolapsy krajiny v pravěku
  - ukázku výrobních postupů metalurgie, textilnictví a zpracování kamene

  KDY: sobota 19. října 2019, 10.00 až 17.00

  KDE: hrad Špilberk, sál Ogilvy (vstup z malého nádvoří)

  VSTUP ZDARMA!

 • Den s Kometou na Špilberku

  Léto s Kometou zavítá už tento pátek 16. srpna 2019 na Špilberk! Brněnský hokejový klub pořádá po celé léto programy pro děti a fanoušky – a nevynechá ani brněnskou dominantu, náš hrad Špilberk. Navíc, vždyť právě zde je ve výstavě Branky Body Brno vystaveno všech 13 mistrovských titulů, které Kometa za svoji historii vybojovala.

  Den s Kometou na Špilberku: v pátek 16. srpna 2019 od 13 do 17 hodin.

  Nač se můžete těšit? Kometa přichystá na čerstvém vzduchu pestrý zábavný program pro děti. Přijďte na hrad na západní kurtinu – tento travnatý plácek na hradbách najdete hned za vstupní branou do areálu, když odbočíte po schodech vlevo. Zveme vás i na autogramiádu vybraných hráčů A-týmu Komety! Na Špilberku se vám rádi podepíšou Martin Zaťovič, Michal Gulaši, Jan Hruška, Ondřej Němec, Tomáš Bartejs a Lukáš Kucsera. Bude se také soutěžit o vstupenky na domácí hokejová utkání a zajímavé ceny. Venkovní program s Kometou je pro vás přístupný zdarma. Na Špilberku také můžete navštívit výstavu Branky Body Brno o sportovní historii našeho města. Kromě spousty olympijských medailí v mí uvidíte poprvé pohromadě všech 13 titulů Komety. Pokud budete mít na sobě nebo u sebe cokoli s logem Komety, získáte slevu 10 % na vstupné do výstavy. Těšíme se na vás!

  leto s kometou

 • Špilberk žije baronem Trenckem!

  Během víkendu 7. a 8. září je vstup do areálu hradu možný pouze v rámci akce „Špilberk žije baronem Trenckem“.

  Hrad Špilberk se už po sedmé otevírá s pestrým programem pro celou rodinu! Muzeum města Brna opět chystá svoji tradičně největší akci sezóny, letos s názvem „Špilberk žije baronem Trenckem“. O víkendu 7. a 8. září 2019 se tu přenesete do 18. století, uvidíte Marii Terezii, barona Trencka a spoustu vojáků a zahrajete si i tematickou celohradní hru.

  Špilberk žije baronem Trenckem: 7. a 8. září 2019 vždy od 10 do 18 hodin.

  Na Špilberk se vrací baron Trenck i Marie Terezie! Celý hrad vám otevřeme za jednotné zvýhodněné vstupné 150 Kč, navíc pouze o tomto víkendu vás tu čeká speciální program. Ocitnete se v 18. století – v době, kdy vládla legendární Marie Terezie a kdy byl na Špilberku vězněn zdejší nejslavnější trestanec, velitel pandurů baron Trenck. Právě jemu navíc bude patřit blížící se výstava, kterou otevřeme začátkem října. Od Trenckovy smrti totiž uplyne kulatých 270 let.

  Na akci „Špilberk žije baronem Trenckem“ bude rozhodně nač koukat. Hrad totiž zaplní vojsko Marie Terezie a také proslulí Trenckovi panduři. Na Špilberk vás dokonce přijede pozdravit samotná císařovna objeví se i sám baron. Opět pro vás chystáme velkou hradní hru, při níž se malí i větší odvážlivci pokusí zvládnout náročný výcvik, po němž by se mohli stát elitními vojáky Marie Terezie. Kdo si troufne, bude muset překonat množství překážek a úkolů, které jej zavedou takřka do všech koutů Špilberku.

  Hrad navíc zaplní řemeslný jarmark a stánky s občerstvením, na jevišti na velkém nádvoří bude bohatý doprovodný program. Uvidíte zápolení šermířů, zhlédnete s dětmi pohádku a především se stanete svědky bitvy pandurů a rakouských vojáků proti Prusům.

  Hraný program:

  SO – NE  13.00   Příjezd Marie Terezie (velké nádvoří)
  SO – NE  14.00   Duely na ostří kordů – šerm Exulis (velké nádvoří)
  SO – NE  15.00   Bitka mezi Prusy a pandury (dělový bastion)
  SO – NE  16.00   Kocour v botách – pohádka REX (velké nádvoří)
  SO – NE  17.00   Baron Trenck – audience u Marie Terezie  (velké nádvoří)

  Program v areálu hradu:

  SO – NE  10.00 – 18.00  Celohradní hra pro malé u velké - „Pojď mezi nás!“   (celý hrad – viz mapka)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Samoobslužný fotokoutek  (jižní křídlo – přízemí)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Vojenský tábor – panduři, koně  (západní kurtina)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Prezentace výstavy – Baron Trenck: Nová tvář  (gotický sál)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Atelier Studánka  (jižní křídlo)
  SO – NE  10.00 – 18.00  Výstava Branky Body Brno a všechny stálé expozice  (celý hrad)

  komentované prohlídky Jihozápadního bastionu  od 10.30 každou hodinu do 16.30 – So, Ne
  komentované prohlídky Galerie moderního umění  13.30 a 14.30 – So, Ne

  Kdy:       sobota a neděle 7. a 8. září 2019

                  po oba dny od 10 do 18 hodin (prodej na pokladnách do 17 hodin)

   AKCE SE KONÁ ZA KAŽDÉHO POČASÍ

  Zvýhodněné vstupné do celého areálu hradu:

  Dospělí:   150 Kč
  Děti od 7 do 15 let:   50 Kč
  Děti od 2 do 6 let, ZTP, ZTP/P:   10 Kč (do 2 let zdarma)
  Rodinné vstupné (2 dospělí a až 3 děti):   300 Kč

  BUSEM AŽ NAHORU! Výšlapu na hrad se bát nemusíte, Dopravní podnik města Brna během víkendu posílí kvůli akci „Špilberk žije baronem Trenckem“ autobusobou linku č. 80! Ze zastávky Česká (z nároží s Moravským náměstím) bude v sobotu a neděli 7. a 8. září vyjíždět každou půlhodinu. První autobus pojede v 8:51, poslední v 18:51 – ten také jako poslední odjede v 18:59 z hradu dolů do města.

  logolink dvojdenm

 • Výstava Ateliéru Studánka na Špilberku

  Zveme vás na výstavu papírových grafik, soch a jiných objektů, linorytů, obrazů vytvořených tupovanou technikou a mnohého dalšího. Všechno pochází z brněnského Ateliéru Studánka. Spolupracují v něm malí, velcí i největší a navzájem si pomáhají, doplňují své odezírání a vzájemně se inspirují.

  Letem světem, někdy pěšky, vezmem si i koloběžky!

  Obzvlášť těm největším svědčí, když se mohou při své tvorbě naučit nebojácnosti těch menších. Děti totiž nemají strach tvořit podle toho, co vidí ve skutečnosti i ve své fantazii. Svět je v očích žáků Ateliéru Studánka obrovský, tak různorodý, barevný i černobílý. A každý pohled jednotlivého výtvarníka je otištěn v dílech, které si můžete na výstavě prohlédnout. Tvorba tohoto výjimečného ateliéru je rozsáhlá, a proto je potřeba mít alespoň koloběžku, aby nohy nebolely a abyste stihli vše zhlédnout i uslyšet. Promlouvá k vám široká škála tvořivosti, barevnosti, technik a dalších jiných výtvarných projevů.

  Výstava Ateliéru Studánka je k vidění od 3.9. do 27.9.2019 na Špilberku.

  V letošním roce tvořili žáci Ateliéru Studánka obrovské objekty. Na každém z nich uvidíte jiné pohledy, někdy tvůrci vpluli do hlubin moře, někdy vzlétli do nebes a jindy zase do hlubin své vlastní skryté fantazie.

  Na nádvoří a kolem hradu uvidíte papírové sochy. Každá socha má své poslání. Papírový objekt Krajta výtvarná je černo-šedo-bílo-stříbrná vzdálená příbuzná australského duhového hada, stvořitele světa. A kdo stvořil stvořitele? „No, to my sice nevíme, na taková tajemství je člověk krátký, ale tvořit umíme. A tak vznikl dlouhý had, přesněji krajta kreslička,“ zní z Ateliéru Studánka. A co všechno potřebuje tvořitel takové krajty? No, to chce tak tři kilometry dlouhý papír. Ale kde ho vzít? „Bratranec z Austrálie nepomohl, tam mají málo stromů, tak jsme zavolali až do Slovinska, kde nám papír vyrobili. Museli jsme pořídit na takovou těžkou roli jeřáb a 12 zdatných chlapů, aby nám obrovskou roli papíru převezli co nejblíže k ateliéru. A tak vznikla krajta kreslička ochránkyně umění,“ prozrazují žáci ateliéru. Pojďte si prohlédnout jejich krásná díla.

  Výstava je otevřená od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

1. stránka z celkem 812345...Poslední »