• Na loď i do kasemat

  Dopravní podnik města Brna a Muzeum města Brna nabízí svým návštěvníkům za jednotnou cenu nákup jízdenky na lodní dopravu na Brněnské přehradě a současně vstupenku do kasemat na Špilberku, a to s výhodnou slevou.

  Po celou plavební sezónu roku 2017, tj. od 29.4. až do 22.10., si návštěvníci mohou zakoupit zvýhodněnou „pojízdnou vstupenku“. V ceně mají cestu lodí po Brněnské přehradě až pod hrad Veveří a zase zpět, ale také vstup do kasemat, nejnavštěvovanější části hradu Špilberk. K dispozici je samozřejmě plná cena pro dospělé, ale také snížená cena pro mládež a držitele ZTP a samozřejmě rodinná jízdenka. Ve všech případech se nákup tohoto společného lístku vyplatí – zájemci zaplatí méně, než když si koupí oboje zvlášť.

  Pojízdnou vstupenku lze koupit na hradě Špilberk i na přístavišti v Bystrci.

  Navíc turisté nemusí spěchat, do kasemat se na zakoupenou „pojízdnou vstupenkou“ dostanou až do konce kalendářního roku a lístek na loď platí do konce letošní plavební sezóny. Tato sleva jak tedy vhodná pro Brňáky i přespolní, kteří přijíždějí do Brna na dovolenou, prázdniny nebo třeba jenom na víkend. Za jednu cenu si kupují dva zážitky!

  Ceník

  Plné vstupné (nad 15 let)                                              230 Kč

  Snížené vstupné  (do 15 let, ZTP)                             115 Kč

  Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 15 let)  520 Kč

 • Obměna stálé expozice poválečného umění

  Na jaře roku 2013 otevřelo Muzeum města Brna stálou expozici současného výtvarného umění pod názvem Od moderny po současnost, zaměřenou hlavně na brněnskou výtvarnou scénu v období od roku 1945 do roku 2013. Expozice tak mapuje výtvarné dění v Brně od vzniku brněnských tvůrčích skupin přes reduktivní a konceptuálně zaměřené projevy až do období 80. let. Výtvarný vývoj vyúsťuje do závěrečného prostoru věnovanému 90. létům a současnosti.

  V květnu roku 2014 uplynul rok od otevření expozice. K tomuto výročí Muzeum města Brna připravilo částečnou proměnu, díky které bude stávající přehlídka doplněna zejména o umění akce 70. a 80. let a o výrazné projevy nových médií. V oblasti umění akce se jedná zejména o fotografie z akcí Dalibora Chatrného, Mariana Pally, Vladimíra Ambroze, J. H. Kocmana, Miloslava Sonnyho Halase, Jana Steklíka, Tomáše Rullera, Josefa Daňka a Blahoslava Rozbořila. Na poli nových médií, video artu a projektů zaměřených na propojení světla a zvuku se návštěvník setká například s dílem Woodyho Vašulky, Jiřího Suchánka, Petronely Estrady Tančekové, Filipa Cenka a autorské dvojice Barbora Trnková & Tomáš Javůrek. Uvedená díla budou dlouhodobě zapůjčena od autorů a soukromých sběratelů.

  Při příležitosti prvního výročí otevření expozice byl také vydán a pokřtěn katalog Od moderny po současnost 1945 – 2013, který je možné zakoupit v prodejně suvenýrů na malém nádvoří hradu.

  image

 • Rozhledna otevřena

  Od 10.7.2014 je opět pro veřejnost rozhledna otevřena.

  Otvírací doba 10:00 – 18:00 hod

  Otevřeno denně mimo pondělí.

   

 • Byla na Špilberku penězokazecká dílna?

   

  Během stavební rekonstrukce jižního křídla Špilberku, která probíhala v letech 2011-2013, byl prováděn také záchranný archeologický výzkum. Jižní křídlo hradu bylo poslední částí, která nebyla dotčena rekonstrukcemi posledních let. Archeologický výzkum proto přinesl celou řadu nových a zajímavých poznatků. Mezi ně patří například odhalení průběhu vnější (tzv. parkánové) středověké hradby, o němž jsme měli zatím jen nejasné představy. Výzkum vydal také celou řadu unikátních archeologických nálezů, mezi kterými můžeme zmínit heraldickými motivy zdobené kamnové kachle, kostěný ořech z kuše (součást spouštěcího mechanismu), nebo kamennou kuli do hákovnice či kouli do děla.

  Zcela výjimečným nálezem je odpad z penězokazecké činnosti, který dokládá, že přímo na královském hradě se v průběhu pohnutých let druhé poloviny 15. století padělaly mince.

  Všechny předměty prošly konzervací a v současné době jsou vystaveny v severním křídle hradu.

  ales

 • Vstup z Husovy uzavřen!

  Na Špilberku začala dlouho očekávaná rekonstrukce vodojemů a severního přístavku, díky níž pro vás otevřeme novou expozici lapidária, do kasemat se dostanete pohodlněji a restaurátoři Muzea města Brna budou mít moderní dílny. Kvůli rekonstrukci jsme museli uzavřít vstupní bránu od ulice Husovy. Jediným přístupem do hradu je brána od ulice Gorazdovy (ta brána v parku u jezírka). Pokud půjdete z centra města, stačí hrad jednoduše obejít podle značené trasy.

  Špilberk je totiž stále otevřený. O nic nepřijdete – otevřené zůstávají kasematy, výstavy, stálé expozice i rozhledna, nadále se na Špilberku konají také kulturní akce. Nemění se ani otevírací doba. Do oblíbených kasemat se ale během oprav dostanete schodištěm z malého nádvoří hradu.

  Kvůli rekonstrukci není přístupný celý prostor za uzavřenou branou, včetně bastionu s bustou Raduita de Souches. Nebojte, v parku pod hradem stojí navigační cedule a ke správné bráně vás navedou šipky. Přesto se nejpohodlněji na Špilberk dostanete autobusem. Jezdí ze zastávkek Česká (z rohu Moravského náměstí a Joštovy) nebo Náměstí Míru a přijíždí přímo k jediné přístupové bráně.

  Opravy by se měly stihnout do října 2018. V někdejších vodojemech pak pro vás budeme moci otevřít dlouho plánované lapidárium, tedy expozici kamenných artefaktů. Uvidíte v ní dosud nevystavené sochy, náhrobky nebo cenné prvky ze zbouraných brněnských památek. Nová chystaná expozice Muzea města Brna ponese název „Chrám kamene“.

  Kromě lapidária pro vás chystáme také nový komfortní vstupní prostor do kasemat. Než se všechno zbuduje a opraví, bude se na hrad chodit pouze jednou branou, viz mapka.

  mapka hrad web

 • Letní shakespearovské slavnosti Brno 2017

  vakrát na Hamleta! Hrad Špilberk bude v létě opět patřit Williamu Shakespearovi. Na co se můžete těšit tentokrát? Letošní ročník brněnských shakespearovských slavností přinese sedm inscenací. Hamleta uvidíte hned ve dvou provedeních: jeden v režii Michala Vajdičky s Jaroslavem Pleslem a Hynkem Čermákem a další v ostravském nastudování s Tomášem Savkou a Miroslavem Etzlerem. Uvidíte také slovenskou inscenaci Othello, která se v loni setkala s nadšenými ohlasy diváků. V nabídce nechybí ani oblíbené komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Mnoho povyku pro nic či Veselé paničky windsorské. Novinkou letošního ročníku slavností bude komponovaný večer s Janem Třískou nazvaný Pocta Shakespearovi, kterým provede překladatel Shakespearových dramat Martin Hilský.

  Letní shakespearovské slavnosti 2017 Brno se konají od 17. července do 9. srpna na hradě Špilberku. Vstupenky v prodeji od 16. května.

   

  17., 18., 19. a 20. července 20.30: HAMLET (vstupenky zde)

  22., 23. a 24. července 20.30: MNOHO POVYKU PRO NIC (vstupenky zde)

  26., 27. a 28. července 20.30: VEČER TŘÍKRÁLOVÝ (vstupenky zde)

  30. a 31. července 20.30: HAMLET (Pas de théâtre) (vstupenky zde)

  2., 3. a 4. srpna 20.30: VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ (vstupenky zde)

  6. a 7. srpna 20.30: OTHELLO (vstupenky zde)

  8. a 9. srpna 20.30: POCTA SHAKESPEAROVI (vstupenky zde)

  Více info zde  

   

   

 • Roztočte jeřáb!

  Jak funguje středověký stavební jeřáb?

  Pojďte se v sobotu 29. července v 15.00 podívat, že síla obyčejné chůze stačí k přemístění několikasetkilového břemene.

  Musí se jen šlapat v obřích dřevěných kolech jeřábu. Prohlédnete si jeho funkční repliku, uvidíte, jak se s ním pracuje, a s vyprávěním kurátorů se projdete výstavou Stavba jako Brno. Jeřáb znovu roztočíme 12. a 26. srpna vždy v 15.00.
  Ukázky práce se středověkým jeřábem jsou součástí doprovodného programu výstavy Stavba jako Brno.


   

 • Na Cyrila a Metoděje se slevou na Špilberk

  Dne 5. července si připomínáme příchod křesťanských věrozvěstů, bratrů Cyrila a Metoděje na Moravu. Sváteční den si můžete užít na hradě Špilberku, přímo v srdci moravské metropole. Muzeum města Brna pro vás chystá slevu na vstup na vše, co nabízí hrad Špilberk. Pouze v tento den platí pro všechny dospělé návštěvníky snížené vstupné.

  Ve státní svátek 5. července platí pro dospělé návštěvníky jen snížené vstupné.

  Za nižší cenu se podíváte do kasemat, na rozhlednu, na aktuální i stálé výstavy. Stejně tak pouze v tento den pořídíte za snížené vstupné také vstupenku typu Poznej celý Špilberk. Pojďte si užít den volna na hrad!

 • Noc flamenca 2017

  Jedna z žhavých srpnových nocí na hradě Špilberku bude i tento rok patřit vášnivému španělskému flamencu. Noc flamenca tu tradičně zahájí Mezinárodní kytarový festival Brno. Jeho 26. ročník opět představí špičkové interprety z kytarového světa. Letos na Noci flamenca zazáří přední flamencový kytarista José Carlos Gómez s doprovodem kapely.

  José Carlos Gómez a jeho kapela vystoupí na Noci flamenca v sobotu 5. srpna od 20 hodin.

  José Carlos Gómez v současnosti patří mezi nejuznávanější flamencové hudebníky. Na kytaru hraje od svých pěti let, od dětství také koncertuje. Vyniká pro svůj interpretační um. Vysoce ceněné je i jeho poslední album Origen. Skladby z něj rozvášní celé velké nádvoří Špilberku. Při flamencovém večeru tam nebude chybět ani samotný španělský vášnivý tanec v podání okouzlující Susany Casas. Po koncertě bude dokonce následovat španělský gastronomický večer. Čeká vás nezapomenutelný letní zážitek.

  Vstupenky na Noc flamenca na Špilberku pořídíte zde

  Pro více informací sleduje událost na Facebooku

 • Blackmore’s Night na Špilberku

  Zveme vás na folkrockovou romantiku s nádechem renesanční hudby – to vše v historických kulisách hradu Špilberku. Přímo zde na velkém nádvoří totiž odehraje koncert uskupení Blackmore’s Night. Do Česka se vrací po roce, letos u nás vystoupí jen dvakrát – v Brně a v Českém Krumlově. Koncert na hradě Špilberku byste si proto neměli nechat ujít.

  Blackmore’s Night zahraje na Špilberku v pátek 11 srpna od 19 hodin.

  Britsko-americkou skupinu založili pár Ritchie Blackmore, kytarista z Black Sabbath, a zpěvačka a textařka Candice Night. Kromě lásky je spojuje také zájem o renesanční hudbu, což je v jejich společném hudebním projektu slyšet už 20 let. Úspěšné debutové album Shadow of the Moon vyšlo v roce 1997. Na koncertě ale zazní skladby z celé doby, co uskupení funguje.

  Vstupenky všech druhů pořídíte zde.

  Více informací na www.blackmoresnight.com.


 • Divokej Bill na Špilberku

  Oblíbená česká kapela hraje rock s notnou příměsí folku. Za necelých dvacet let fungování se nesmazatelně zapsala do povědomí fanoušků, vydat několik alb a koncertovat u nás i ve světě. Živá vystoupení skupiny Divokej Bill jsou pověstná svojí strhující energií. Tentokrát kluci zahrají v Brně přímo na Špilberku – snad to hrad ustojí!

  Divokej Bill vystoupí na Špilberku ve středu 12. července od 19.30.

  V Brně na Špilberku na velkém nádvoří zahraje Divokej Bill v rámci turné k aktuální desce Tsunami. Kromě nových písniček ale zazní i osvědčené hitovky. Jako speciální host vystoupí také legendární česká ska kapela Poletíme?

  Vstupenky na koncert stojí 380 Kč a seženete je např. zde.

  Pro více informací sleduje událost na Facebooku nebo web skupiny Divokej Bill.


 • Galakoncert Ibérica

  Horko, španělské kytary, vášeň, flamenco – to je Ibérica, známý festival španělské hudby. Užít si jej můžete na mnoha místech v Brně na samém začátku léta.  Galakoncert festivalu se tradičně odehraje také v romantických kulisách Špilberku.

  Galakoncert Ibérica můžete navštívit na hradě Špilberku 29. června od 20.30.

  Program:

  od 17:00  Špilberk – malé nádvoří

  DEGUSTACE VÍN A IBEROAMERICKÝCH DELIKATES

  20:30 hrad Špilberk – velké nádvoří

  GALAKONCERT IBÉRICA

  ALBA MOLINA „Alba Molina canta a Lole y Manuel“
  Alba Molina (zpěv)
  Rycardo Moreno (kytara)

  ALBA HEREDIA „En Estado Puro“
  Alba Heredia (tanec)
  Rafaela Heredia (zpěv, palmas)
  Jonathan Santiago (zpěv, palmas)
  Luis Mariano (kytara)

  více informací zde

 • Koncerty na letní scéně

  Letní scéna na východní baště hradu Špilberku bude po celé léto hostit pestrý kulturní program. Muzeum města Brna jej tam chystá ve spolupráci s OH Production. Kromě letního kina jsou v plánu také nejrůznější koncerty. U hradeb brněnského hradu zahraje např. Pavel Callta, Mucha nebo legenda českého hip-hopu Prago Union. Jako bonus se těšte i na jedno cestovatelské vyprávění.

  Koncerty na letní scéně se konají po celé prázdniny vždy ve čtvrtek.

  Prázdninový program na letní scéně

  6. července – Voxel a Johny Kay (200/250 Kč)
  13. července – Mucha (150/200 Kč)
  20. července – Pokáč a Peter Aristone (160/200 Kč)
  27. července – Přednáška The BEST OF z cestování žlutých trabantů napříč kontinenty (170 Kč)
  3. srpna – Prago Union a HYV (200/250 Kč)
  10. srpna – Rocky Leon a Jirka Drtil (200/250 Kč)
  17. srpna – Pavel Callta (200/250 Kč)
  24. srpna – Mydy Rabycad
  1. září – Supertesla + Nežfaleš (120 Kč)

  Vstupenky k zakoupení na místě.

   

 • Letní kino na Špilberku 2017

  České i zahraniční snímky, komedie, thrillery i dramata, klasické velkofilmy a také pohádky hrané i animované. Z programu letního kina na Špilberku si určitě vyberete. Chystá se napětí i oddech, akce i legrace. A kdybyste náhodou neměli náladu na film, můžete se vydat i na některý z koncertů, které OH Production ve spolupráci s Muzeem města Brna na letní scéně taktéž chystá.

  Všechna promítání letního kina začínají v červenci ve 21.30 a v srpnu ve 21.00.

  Vstupenky jsou v prodeji pouze na místě. Areál se otevírá 30 minut před promítáním. Zajištěno je i občerstvení. Zahraniční filmy se promítají v původním znění s českými titulky. Letní kino s lepší lokalitou a už vůbec ne výhledem nenajdete.

  Základní vstupné: 90 Kč
  Studentské vstupné: 70 Kč

  Program letního kina na letní scéně na Špilberku

  1. 7. – Buchty a Klobásy
  5. 7. – Pulp Fiction
  7. 7. – Masaryk
  8. 7. – Manžel na hodinu
  12. 7. – John Wick
  14. 7. – Zootropolis
  15. 7. –  Hacksaw Ridge: Zrození Hrdiny
  19. 7. – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
  21. 7. – Bobule
  22. 7. – Ovečka Shawn
  26. 7. – Logan: Wolverine
  28. 7. – Hvězdy nám nepřály
  29. 7. – Anděl páně 2

  2. 8. – Svéráz národního rybolovu
  4. 8. – Co jsme komu udělali?
  5. 8. – Nedotknutelní
  9. 8. – Divoké historky
  11. 8. – Hanební pancharti
  12. 8. – Jak básnící čekají na zázrak
  16. 8. – Rockenrolla
  18. 8. – Než jsem tě poznala
  19. 8. – Big Lebowski
  23. 8. – Kingsman: Tajná služba
  25. 8. – Sin City: město hříchu
  26. 8. – Malý princ
  30. 8. – Špunti na vodě
  31. 8. – Charitativní promítání dle anketního výběru lidí.

   

  Více informací najdete zde 

1. stránka z celkem 2312345...1020...Poslední »