• 100 let 100 knih – to nejlepší z naší literatury

  V rámci velkého brněnského festivalu RE:PUBLIKA, který slaví 100 let od vzniku Československé republiky, se pod taktovkou Knihovny Jiřího Mahena v Brně koná na Výstavišti akce „100 let 100 knih – to nejlepší z naší literatury“. Připojuje se k ní několik brněnských institucí: Fakulta architektury VUT, Kabinet informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty MU, Moravská zemská knihovna, Muzeum Brněnska – a stranou nezůstává ani naše instituce, tedy Muzeum města Brna.

  Muzeum města Brna představí v rámci akce „100 let 100 knih – to nejlepší z naší literatury“ své tituly, které vydalo od roku 1997.

  Najdete mezi nimi především knihy o moderní architektuře i knihy o brněnské historii. Dvě z našich nejnovějších publikací budou také prezentovány v pátek 15. června při Finále grande, které zakončí celý festival. Kolegové z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna a ze Studijního dokumentačního centra vily Tugendhat budou hovořit o knihách „Nový dům Brno / New House Brno 1928“ (od 10.30) a „Villa Tugendhat. Zahrada / The Garden“ (od 14.30).

  Na místě si dokonce můžete zakoupit tyto naše publikace: Nový dům Brno / New House Brno 1928, Mies v Brně, Villa Tugendhat. Zahrada / The Garden, Moderní žena, Orbis Pictus, Adolf Loos, Jan Vaněk.

  Akce je přístupná zdarma.

  Poznáte to nejzajímavější z naší literatury. Zjistíte, jaké citáty jsou nejoblíbenější, i to, v jaké poloze lidé nejčastěji čtou. Připravena jsou pro vás relaxační lehátka, obří puzzle v zóně pro rodiče s dětmi i literární salon, ve kterém budou probíhat kulturní, divadelní a hudební vystoupení. Literatura není nuda!

  Pavilon Morava, jehož výtvarnou koncepci zajišťuje Fakulta architektury VUT, je věnován tomu nejlepšímu z literatury uplynulého století. Design expozice, kterou může návštěvník samostatně a volně procházet, krásně doplňuje architekturu pavilonu.

  Vystaveno je 100 vybraných českých knih a 100 vybraných dětských knih. Výstavy jsou doplněny vzdělávací zónou, příběhy knih nebo interaktivními zábavnými prvky. Pavilon nabídne kromě expozic i bohatý doprovodný program – autorská čtení, workshopy, ukázky 3D technologií a aplikací podporujících čtenářskou gramotnost či divadelní a hudební vystoupení.

  Těšit se můžete na spisovatele a malíře Pavla Čecha, spisovatelku Alenu Mornštajnovou, herce a spisovatele Arnošta Goldflama, hudebního vědce a skladatele Miloše Štědroně, literárního vědce Jiřího Trávníčka nebo na mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovaných filmů Petra Síse.

  Více zde na webu: https://www.gotobrno.cz/akce/100-let-100-knih/

  Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2113531301996390/